Šeši šimtai parašų – prieš įstatymą?

Beveik 600 smulkiųjų verslininkų, prekiaujančių turgavietėse, kreipėsi į Mažeikių savivaldybės merą bei tarybos narius, prašydami sustabdyti didžiųjų prekybos tinklų parduotuvių statybą geriausiose miesto vietose. Juos išgąsdino kalbos, kad šalia mikrorajono turgavietės įsikurs „Norfos“ prekybos centras. BIJO ATSIDURTI GATVĖJE
Susitikime su Savivaldybės meru Vilhelmu Džiugeliu UAB „Mažeikių turgus“ vadybininkė Irena Marcinkevičienė teigė, kad apie naujus kaimynus turgaus prekiautojai sužinoję iš statybininkų.
„Mikrorajono turguje nuolat prekiauja per šimtą mažeikiškių. Jeigu šalia atsiras prekybos centras, jie liks be pragyvenimo šaltinio ir papildys bedarbių gretas“, – sunerimusi Smulkiųjų verslininkų asociacijos Mažeikių skyriaus pirmininkė.
Anot prekiautojų, Mažeikiuose kaip grybams po lietaus dygstant prekybos centrams, pajamų iš turgaus prekybos vos užtenka duonai. Ne vienas mažeikiškis metė šį nepelningą verslą.
„Mes išlaikome savo darbo vietas, neprašome socialinių pašalpų, biudžetui mokame mokesčius. Apginkite mus ir įrodykite, kad rajono valdžia padeda smulkiajam verslui“, – rajono mero prašė prekiautojai.

PARAŠAI – ARGUMENTAS
Savivaldybės meras V. Džiugelis teigė solidarizuojąsis su smulkiaisiais verslininkais, sugebančiais ne tik išgyventi iš savo uždirbamų pinigų, bet ir mokesčiais paremiančiais biudžetą.
Meras dėkojo žmonėms už parašus. (Kreipimąsi pasirašė 468 žmonės, prekiaujantys centrinėje, ir 110 – mikrorajono turgavietėje, turintys individualią įmonę ar verslo pažymėjimus – B.R.). Jie būsią rimtas argumentas kalbant su tarybos nariais, kitais politikais.
V. Džiugelis prisipažino tikslios informacijos neturintis, kas ir kokį prekybos centrą ruošiasi statyti.
„Tačiau yra tam tikrų požymių, kad iš tikrųjų jis statomas“, – atvirai kalbėjo meras ir pridūrė, kad tai jo nedžiugina.
Anot V. Džiugelio, „Norfa“ smulkiesiems verslininkams būtų rimtas konkurentas, nes prekiauja turgaus prekėmis.

SIŪLYS PRIIMTI SPECIALŲ PLANĄ
V. Džiugelis teigė nesąs prieš prekybos centrus. Anot jo, ypač naudingas miestui yra „Iki“ prekybos centro atėjimas, iš kurio aplinkai sutvarkyti pavykę „išpešti“ apie 300 tūkst. litų.
„Manau, kad mieste yra pakankamai prekybos centrų. Jie turėtų būti statomi miesto prieigose“, – savo nuomonę išsakė rajono meras.
Sostinės taryba neseniai patvirtino Viniaus miesto prekybos centrų plėtros schemą, didžiųjų prekybos centrų plėtrą siekdama nukreipti už centrinės miesto dalies ribų.
V. Džiugelis „Santarvei“ sakė ketinąs inicijuoti panašų sprendimą.

RIBOJAMAS DARBO LAIKAS
Anot UAB „Mažeikių turgus“ direktoriaus Romučio Marcinkevičiaus, Lietuvos prekybininkams sudarytos vienos iš liberaliausių darbo sąlygų Europos Sąjungoje. Kai kurios šalys smulkiuosius prekybininkus siekia apsaugoti ribodamos prekybos centrų darbo laiką, reguliuodamos didžiųjų tinklų prekybos koncentraciją.
Kai kurios teigiamos permainos gali atsirasti ir mūsų šalyje. „Verslo žinios“ rašė, kad, atsižvelgiant į Panevėžio verslininkų iniciatyvą, Seimo Ekonomikos komitetas yra kreipęsis į Vyriausybę, siūlydamas svarstyti galimybę sutrumpinti prekybos centrų darbo laiką.
Smulkesnieji prekybininkai teigia, kad tokios pataisos sustiprintų jų pozicijas.

ŽINOMAS TIK RANGOVAS
Išgirdę kalbas apie naujo prekybos centro statybą, kokie darbai vyksta Naftininkų gatvėje už tvoros, domėjosi Savivaldybės architektūros ir urbanistikos tarnybos vadovas T. Pudžiuvis bei Teritorijų planavimo statybų valstybinės priežiūros skyriaus vyriausiasis specialistas Rimantas Pikturna.
T. Pudžiuvis sakė, kad kol kas statybos darbai nepradėti: remontuojamas vandentiekis bei rekonstruojama mašinų parkavimo aikštelė. Šiems darbams atlikti yra išduoti leidimai.
Architekto teigimu, gali būti, kad šioje Naftininkų gatvės vietoje iškils prekybos centras, nes jau prasidėjo projektavimo, derinimo darbai. Objekto statybos rangovas yra UAB „Statmontera“, o užsakovas – vilniškė firma.

TEKTŲ KOMPENSUOTI NUOSTOLIUS
T. Pudžiuvis mano, kad Savivaldybė sulauks prašymo išduoti leidimą naujam prekybos centrui statyti.
Anot jo, prašymą būtina patenkinti per 10 dienų. Jeigu tai atsisakoma padaryti, reikia nurodyti argumentus.
Anot pašnekovo, tarybos sprendimas apriboti prekybos centrų statybą mieste negalėtų būti priežastis neduoti leidimo.
„Daugiau kaip prieš dešimt metų toje Naftininkų gatvės vietoje buvo įteisinta privati žemės nuosavybė, kurios paskirtis – prekybos centro statyba“, – paaiškino T. Pudžiuvis.
Architektas teigė, kad žemės paskirtį būtų galima pakeisti tik jos savininkui sutikus. Be abejo, savininkas paprašytų atitinkamos kompensacijos.
Anot T. Pudžiuvio, aplink naująjį paštą beveik visa žemė privati, ji numatyta prekybos centrų, sporto ar pramogų objektams statyti. Jis neatmetė galimybės, kad į šią miesto dalį gali „įžengti“ dar ne vienas prekybos centras. „Žmogus savo žemėje gali statyti ką nori. Svarbu, kad nebūtų pažeista jos paskirtis“, – teigė architektas.

PREKYBOS CENTRAS BUS
UAB „Statmontera“ direktorius Alvydas Budginas teigė, kad ši bendrovė yra tik rangovas, kas užsakovas, kokiam tinklui priklausys prekybos centras – pašnekovas nenorėjo įvardinti.
Direktorius informavo, kad dabar vyksta projektavimo, derinimo darbai. Naujasis prekybos centras duris atvers kitais metais.
A. Budginas teigė, kad mažeikiškiai turėtų džiaugtis dar vienu prekybos centru, nes atsiras galimybė pigiau pirkti.
Birutė RUDOKIENĖ
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto