Baigiasi esminis euro įvedimo etapas – dviejų valiutų cirkuliavimas. Šiandien – paskutinė diena, kai už prekes ar paslaugas galima susimokėti litais, o grąžą gauti eurais.
Nuo rytdienos vienintele teisėta mokėjimo priemone taps eurų banknotai ir monetos.
Dar ruošdamiesi būsimam euro įvedimui prekybininkai nuogąstavo, jog parduotuvės gali tapti pinigų keityklomis. Tokios prielaidos kilo vadovaujantis Latvijos patirtimi. Ten euras įvestas daugiau nei prieš metus. Vėlesnis laikas išankstines prielaidas patvirtino.
Bendrovės „Maxima LT“ duomenimis, per pirmąsias sausio dienas net 73 proc., arba 3 pirkėjai iš 4, visų apsilankiusiųjų tinklo parduotuvėse atsiskaitė litais. Dauguma už pirkinius mokėjo grynaisiais pinigais. Klientai, atsiskaitę litais, vidutiniškai mokėjo 40 proc. stambesne kupiūra, nei buvo reikalinga pirkimui atlikti.
Tai reiškia, kad gyventojai į parduotuves ėjo ne tiek su tikslu apsipirkti, kiek išsikeisti pinigus.
Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, paprašytas įvertinti perėjimą prie euro, rėmėsi naujausios „Eurobarometro“ nuomonių apklausos duomenimis. Iki sausio 10 d. daugiau kaip du iš trijų atsiskaitymų grynaisiais parduotuvėse buvo atliekami tik eurais. Daugiau kaip pusė apklaustųjų teigė piniginėse turintys tik grynųjų eurų. Perėjimą prie naujos valiutos palengvino tai, kad šalies gyventojai daugiau naudojosi elektroninėmis atsiskaitymo priemonėmis.
Skirtingoms „stovykloms“ atstovaujantys šaltiniai kalba apie tuos pačius dalykus, tačiau duomenys skirtingi.
„Santarvės“ kalbinti mažmenine prekyba besiverčiančių įmonių atstovai patvirtino faktą, jog ne viskas pereinamuoju laikotarpiu vyko taip sklandžiai, kaip norima parodyti. Ypač sunkios buvo pirmosios sausio dienos, mat tada klientai mokėjo kaip išmanė: ir litais, ir eurais, ir labai stambiomis kupiūromis, ir smulkiais centais.
Plačiau apie tai skaitykite ketvirtadienio laikraštyje.