Sieks mažinti kompensuojamų vaistų kainas ir pacientų priemokas

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Sveikatos apsaugos ministerija siūlo keisti bazinių vaistų kainų skaičiavimo metodiką, kad ji leistų sumažinti kompensuojamų vaistų kainas ir pacientų priemokas.

Keičiama metodika

Keičiant bazinės vaisto kainos skaičiavimo metodiką, siūloma, kad priemoka už generinį 100 proc. kompensuojamą vaistą, kurio gamintojo deklaruota kaina grupėje mažiausia, būtų lygi nuliui.
„Šiuo metu pacientai net ir už pigiausią 100 proc. kompensuojamą vaistą turi sumokėti priemoką, jei jos nekompensuoja gamintojas ar vaistinės, taikydamos minimalų prekybos antkainį. Tokiu būdu pacientai nėra suinteresuoti įsigyti pigesnių generinių vaistų, gamintojai taip pat nėra suinteresuoti, kad jų vaistų kaina būtų mažiausia“, – sako ministrė R. Šalaševičiūtė.

Atsirastų galimybė mažinti

Vyriausybės nutarimo projekte taip pat siūloma nustatyti, kad to paties tarptautinio pavadinimo vaisto bazinė kaina, nepriklausomai nuo vaisto gamintojo, negalėtų būti didesnė negu jo kaina referencinėse šalyse.
Referencinės šalys – tai Europos Sąjungos šalys, artimos Lietuvai tiek geografiškai, tiek ekonomiškai: Estija, Lenkija, Čekija ir kitos. Įteisinus šią nuostatą, atsirastų galimybė mažinti kompensuojamųjų vaistų kainas ir taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas. Vien pernai, pritaikius analogišką taisyklę vaistams, kurių generiniai analogai yra rinkoje daugiau negu 5 metus, buvo sutaupyta beveik 10 mln. eurų.

Neskatina konkuruoti

Taip pat siūloma panaikinti galimybę vaistams, kurie neatitinka keičiamame nutarime nustatyto gamintojo deklaruojamos kainos dydžio reikalavimo, būti įrašytiems į kainyną, deklaruojant Valstybinei ligonių kasai atitinkamo dydžio nuolaidą.
Šiuo metu galiojanti nuostata neskatina gamintojų konkuruoti dėl vaistinių preparatų kainų. Gamintojai nėra suinteresuoti mažinti deklaruojamų kainų, nes ir jų nesumažinus iki nustatyto gamintojo deklaruojamos kainos dydžio reikalavimo, jų vaistiniai preparatai gali būti įrašyti į Kainyną, jei gamintojai VLK deklaruoja atitinkamo dydžio nuolaidas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto