Šiemet daugiau dėmesio bus skiriama piliakalniams

Daubarių piliakalnio infrastruktūra bus atnaujinta pavasarį. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Šiemet itin anksti pradėta mąstyti apie kasmetinį kultūros paveldo renginį – Europos kultūros paveldo dienas. Jų tema šiemet: „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Ji glaudžiai siejasi ir su tuo, jog 2017-ieji yra paskelbti Piliakalnių metais.

Piliakalniams dedikuoti visi metai

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kadaise buvo apie 1000 piliakalnių. Iki šių dienų jų išliko ir yra saugoma apie 850.
Mažeikių rajone turime iš viso 14 piliakalnių. Didžiausias jų susitelkimas – Židikų seniūnijoje.
Atsižvelgus į tai, kad piliakalniai, prie jų esančios gyvenvietės, šventvietės, kapinynai, pilkapiai, senieji keliai yra lietuvių tautos tapatumą stiprinančios vertybės, ir į tai, kad daugelio jų reikšmė iki šiol neįsisąmoninta, o apsauga netinkama, Seimas nusprendė 2017-uosius paskelbti Piliakalnių metais.
Yra sudarytas respublikinis Piliakalnių metų minėjimo planas, kuriame numatyti šia proga planuojami renginiai; aptartos veiklos kryptys.
Nemažai dėmesio piliakalniams, kaip svarbiai kultūrinio kraštovaizdžio daliai, bus skiriama ir rugsėjo 15–17 dienomis vyksiančiose Europos kultūros paveldo dienose.

Pasak Rūtos Končiutės-Mačiulienės, ateityje laukia daug piliakalnių aptvarkymo darbų. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Žalos pridarė gamta ir žmonės

Istorikai teigia, jog iki 14 amžiaus Lietuva buvo „medinė“. Jos architektūra, tarp jų ir pilys, buvo suręstos iš medžio. Ir stovėjo jos gražiausiose vietovėse, neretai prie upių, ant aukštų piliakalnių.
Tačiau mediena nėra patvari ir ilgalaikė statybinė medžiaga. Todėl ilgainiui neremontuojamos medinės pilys sunyko. Tačiau išliko tai, ką aplankę piliakalnius šiandien matome – žemių pylimai, grioviai, aikštelės, šlaitai, neretai apaugę krūmais.
Per amžius piliakalniams žalos pridarė gamta. O neprotingais poelgiais ir žmonės, karo metais kasę apkasus, žvyro karjerus. Šiomis dienomis piliakalnius žaloja ekstremalių pojūčių mėgėjai, sėdantys ant savo keturračių ir važiuojantys, kur papuola.
Todėl, specialistų teigimu, daugybę įvykių atlaikiusiems piliakalniams dabar reikalingas žmonių dėmesys, jų rankų dėmesys.

Kai kurie turi globėjus

Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus specialistė paminklotvarkai Rūta Končiutė-Mačiulienė sako: pirmiausia darbai, o tik po to renginiai ir pažintinė veikla.
Kai kurie rajone esantys piliakalniai jau pradėti tvarkyti. Kiti yra neliesti jau nemažai metų, tad jiems reikalingas žmonių prisilietimas.
Specialistė priminė bendruomenių, seniūnijų, pasieniečių, „Libertos“ bei Turistų klubų narių pastangomis ir iniciatyva pradėtus tvarkyti Leckavos, Ritinės piliakalnius.
„Gerai, kai piliakalniai turi prižiūrinčius globėjus. Tokius, kurie ne tik kartą per metus atvažiavę apžiūri, ar viskas gerai, tačiau ir patys tvarkymo talkas organizuoja, o ir su šeimomis atvažiuoja pasidarbuoti“, – džiaugėsi specialistė.
Paminklotvarka besirūpinanti R. Končiutė-Mačiulienė jau kalbino Ukrinų kaimo bei Ruzgų pagrindinės mokyklos bendruomenes tapti Dapšių piliakalnio globėjais. Aptvarkyti Vadagių  piliakalnį žada Renavo kaimo bendruomenė.

Kvietė pasidalyti idėjomis

Praėjusią savaitę į pasitarimą sukviesti Savivaldybės, kultūros, turizmo, ugdymo įstaigų, kaimo  bendruomenių atstovai kalbėjosi apie tai, kaip prasmingai ir įdomiai paminėti Piliakalnių metus.
Pasitarimo organizatorė R. Končiutė-Mačiulienė prašė pasidalinti idėjomis apie tai, kaip Mažeikių rajone būtų galima kuo prasmingiau paminėti šiuos metus.
Kasmet ruošdamasi Europos kultūros paveldo dienoms, specialistė sako vis su kuo nors pasikonsultuojanti. Šiemet ji nutarė pasikviesti žmones, su kuriais daugiausia tenka bendrauti apie kultūros paveldo išsaugojimą, ir su jais aptarti rūpimus klausimus.
„Pasikalbėkime, aptarkime, pasidarykime bendrą planą ir drauge darbuokimės“, – paragino organizatorė.

Dalia Poliakaitė sako, jog klubo „Liberta“ vienas iš tikslų yra prisidėti puoselėjant gimtąjį kraštą. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Daug ir įvairių idėjų

Pasitarimo dalyviai noriai dalijosi savo sumanymais bei pastebėjimais apie piliakalnių tvarkymą. Taip pat aptarti ant piliakalnių planuojami surengti renginiai.
Jie pasigedo žemėlapių, kuriuose būtų pažymėti visi Mažeikių rajono piliakalniai bei pateikta trumpa bei aiški informacija apie juos.
Viešosios bibliotekos filialų bibliotekininkės vasarą planuoja neįprastoje aplinkoje – ant piliakalnių – organizuoti skaitymus. Buvo kalbama ir apie galimybę organizuoti nuotraukų konkursą.
Dar buvo siūloma liepos 6-ąją – Valstybės dieną tradiciškai giedamą Lietuvos himną giedoti ne miestų bei miestelių pagrindinėse aikštėse ar prie svarbiausių pastatų, o ant piliakalnių.
„Labai norėtume realaus darbo, realaus prisilietimo prie piliakalnių, praktinės veiklos. Žodžiu, kad mokiniai galėtų patys prisiliesti prie istorijos. Ir esu tikra, kad tikrai atsiras mokinių, kurie tikrai norės būti, dirbti ir tai patirti“, – planus surengti archeologinę stovyklą pristatė Merkelio Račkausko gimnazijos direktorė Asta Žukauskienė.

Ritinės piliakalnis turi savo globėjus. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Trūksta informacinių ženklų

Vienaip ar kitaip kalbos ir pasiūlymai sukosi apie tai, kad būtina visuomenę paraginti aktyviau lankyti šias rajone esančias vertybes, labiau jomis domėtis, dalyvauti rengiamose jų tvarkymo talkose.
Tačiau specialistai sutinka: ne visi rajone esantys piliakalniai yra lankytojams patrauklūs.
„Esmė yra ta, kad mes galime kviesti lankyti piliakalnius, tačiau net ir prie pagrindinių kelių nėra  nuorodų, kad netoliese yra piliakalnis. Kai kurie jų – atokiose vietovėse, tad prie jų neprivažiuosi. Galima tik pėsčiomis prieiti. Tai kaip žmogus ras“, – mintimis pasidalijo Lūšės bendruomenės pirmininkė Jadvyga Jogminienė.
Žadama, kad pavasarį bus pakeisti ir Daubarių piliakalnio laiptai, lieptelis per upelį, informacinis stendas.
Tačiau tuo pačiu ir nuogąstaujama, kad atnaujinta infrastruktūra nebūtų nuniokota vandalų.

Piliakalnių tvarkymo talkose – ir darbas, ir buvimas su bendraminčiais. Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

Džiaugiasi būdamos globėjomis

Mažeikių Rotary klubo „Liberta“ narės nuo praėjusių metų yra Ritinės piliakalnio globėjos.
Klubo narė Dalia Poliakaitė pasidalijo tvarkymo talkų metu patirtais įspūdžiais. Jos yra ir būdas nuveikti visuomenei naudingą darbą, ir susitikti su bendraminčiais.
„Kai pradedi pats tvarkyti, kai prie to prisilieti, jauti malonumą ir džiaugsmą. Norėtume ir toliau prižiūrėti šį piliakalnį, bendrauti su Lūšės bendruomene, mokiniais. Viena iš klubo veiklos krypčių yra krašto, kuriame gyvename, puoselėjimas. Taigi mielai prisidedame prie to, kas vyksta“, – mintimis pasidalijo D. Poliakaitė ir pridūrė, – norėtųsi, kad šiemet prasidėję Piliakalnių metai neturėtų pabaigos ir kad jais būtų rūpinamasi visada.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto