Šilumos tinklų blizgesys ir skurdas

Virginijus Sungaila. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Teko girdėti, kad už šilumos kilovatvalandę nuo kitų metų sausio mėnesio pirmos dienos mokėsime 0,54 ct daugiau, nei mokame dabar. Gaila, kad tokiu visiems aktualiu klausimu Mažeikių šilumos tinklai ir mūsų rajono valdžia nepateikia išsamios informacijos miesto gyventojams, kad nėra viešai apie tai diskutuojama, susidaro toks įspūdis, kad valdžia sau, o gyventojai sau. Bet už didesnį tarifą pinigus mokės gyventojai, o ne valdžia. Todėl teko pačiam surinkti šiokią tokią informaciją apie Mažeikių šilumos tinklus, pamėginsiu su ja supažindinti miesto gyventojus. Pradėkime nuo biokuro katilų.
Mūsų Šilumos tinklai per šildymo sezoną sunaudoja 133,4 tūkst. mWh. „Per metus sudeginame apie 200 tūkst. kubinių metrų biokuro. Tai labai daug. Per parą vidutiniškai sukūrename po 1000 m³ biokuro, arba 12 didelių krovininių automobilių po 87 m³ kiekviename“, – oficialiai teigia šilumos tinklų bosai.
Dabar pasižiūrėkime į kitą šilumos tinklų įmonę – VĮ „Visagino energija“. Ji taip pat gavo lėšų iš ES ir taip pat pasistatė tokius pat kaip ir mūsų – 8 mW biokuro katilus. Šie katilai turėjo pagaminti 120 tūkst. mWh, bet paskaičiuota, kad bus sudeginta tik 131 tūkst. kubinių metrų medienos.
Grubiai suskaičiavus ir palyginus gali kilti visokių minčių. Ir kas gali paneigti – medienos yra panaudojama ženkliai daugiau nei kitose katilinėse, tad gal kitaip „pasitvarkoma“?
Kas gali paneigti, kad dalis biokuro paprasčiausiai nevirsta statybine mediena, – tokios kalbos irgi sklando viešojoje erdvėje.
Gal ir dėl to Mažeikių šilumos tinklai organizuoja tik tarptautinius konkursus biokurui pirkti, nors būsimoji ūkio ministrė Vėsaitė ir net paskirtasis Premjeras Butkevičius viešai yra užsiminę, kad biokuro Lietuvoje yra pakankamai ir bus dar daugiau, kad tik čia reikia pirkti biokurą – iš ūkininkų – ir taip įdarbinti kaimo žmones, bedarbius, kad jie irgi iš to galėtų uždirbti…
Bet tie gražūs pilietiški argumentai kažkaip neįtikina Mažeikių šilumos tinklų vadovo Jono Jurkaus. Neįtikina jo ir prielaida, kad tarptautiniai pirkimai gali būti nelabai skaidrūs…
Būtų įdomu sužinoti, kiek yra sunaudojama biokuro Mažeikių šilumos tinkluose per metus ir kiek jo yra sunaudojama kitose katilinėse, kuriose stovi tokie pat biokuro katilai.
Mano įsitikinimu, jei įsikištų prokuratūra, tai šilumos kaina gyventojams sumažėtų.
Čia yra testas Mažeikių rajono tarybai, jos pirmininkui ir rajono Savivaldybės administracijai: ar jiems svarbiausia yra žmogus, ar žmonės.
Toliau dėstome paprasta, žmonėms suprantama kalba apie naują 8 mW biokuro katilą ir cituojame šilumininkus: „Įgyvendinus šį projektą, esame be galo laimingi. Naujo šilumos gamybos būdo didelę naudą netrukus pajus ir visi Mažeikių miesto vartotojai, – šiluma netgi šiek tiek atpigs. Be to, naujasis vandens šildymo biokuru katilas leis apie 2 mln. m³ sumažinti gamtinių dujų suvartojimą“.
Kaip matyti iš citatų, mūsų visų džiaugsmui šiluma pigs, bet kažkodėl rajono Tarybos nuolat yra prašoma šilumą branginti. Kas gali paneigti, kad taip nėra apvaginėjami rajono gyventojai? Ir vėl iškyla paprastas klausimas: kokią realią naudą atneša taip išreklamuoti biokuro katilai?
Dar norėčiau pacituoti visų mūsų gerbiamo J. Jurkaus viešą pasisakymą: „Konkursą laimėjo latviai, pasiūlę mažiausią biokuro kainą. Nors specialistai paruoštoje studijoje katilą buvo įvertinę apie 5 mln. Lt, pasibaigus konkursui statybos vertė sumažėjo iki 2,7 mln. Lt. Sutaupome pusę milijono ir rekonstruodami šilumos vamzdynus“. Ir generalinis direktorius lyg tarp kitko pridūrė: „Per aštuonerius metus vartotojai sutaupė 22 mln. Lt“.
Tikiu, kad bus pradėtas tyrimas, kad būtų išaiškinti tie „specialistai“, kurie už katilą norėjo permokėti dvigubai, ir jei jie dirba Mažeikių šilumos tinkluose, tai turi būti kuo skubiau susirūpinta jų kompetencija, nes partiečiai jie gal ir lojalūs, bet kaip specialistai gana prasti… O Taryba turėtų gerbti generalinio direktoriaus nuomonę.
Ir dar reikėtų išsiaiškinti, kiek milijonų buvo permokėta už jau pastatytus du biokuro katilus Viekšniuose ir buvusioje ETG gyvenvietėje. Nes gali paaiškėti, kad vartotojai būtų sutaupę ne 22 mln. Lt, bet 26 mln. Lt, kas tai gali paneigti?
Pasirodo, nepanaudotus aplinkos taršos leidimus ATL Mažeikių šilumos tinklai parduoda kitoms įmonėms. Pagal Mažeikių šilumos tinklų kitose informacijos priemonėse pateiktą informaciją, šitaip gauta yra daugiau kaip 6,4 mln. Lt papildomų lėšų. O gal suma gali būti dar didesnė? Tas dar vienas pinigų šaltinis kažkodėl dažnai nutylimas, kaip jo pardavimų suma.
Prieš pakeliant kainas reikėtų išsiaiškinti, ar pagal paskirtį ir  skaidriai yra panaudotos šios lėšos. Kaip matome, apie dešimt milijonų yra sutaupyta, dabar reikėtų išsiaiškinti, kur yra panaudoti šie pinigai. Kas išdrįs!?
O dabar grįžkime prie šių dienų svarbiausios aktualijos – dujų abonentinio mokesčio. Kažkas gal pasakys: kuo čia dėti Šilumos tinklai ir dujų abonentinis mokestis?
Mėginsiu išsakyti savo nuomonę. Man atrodo, jog kažkas yra suinteresuotas, kad didžiulis dėmesys būtų nukreiptas į „Sauridą“ ir Saulių Rancą, bet niekas nekreipia dėmesio, kad ir Mažeikių šilumos tinklai šilumos kainą kelia 7,5 procento tam, kad iš gyventojų būtų surinkta beveik trys milijonai litų.
Kaip šiandien yra konstatuojama, nėra teisės aktų, kurie reguliuotų dujų kainą iš privataus tiekėjo. Todėl ponas S. Rancas gali elgtis kaip sumanė ir kartu užgožti poną J. Jurkų.
Esmė yra ta, kad S. Rancas mokestį kelia 200 procentų, o J. Jurkus tik 7,5 procento, bet suminė išraiška S. Rancui yra 1,8 mln. Lt, o J. Jurkui – 2,9 mln. Lt. Ir kas gali paneigti dar ir tai, kad čia nėra bendras žaidimas? Vienas verslininkas yra puolamas, ir mūsų visų dėmesys nukreipiamas į dujų sektorių, bet už tai yra pridengiama betvarkė ir galbūt pinigų ne pagal paskirtį panaudojimas Savivaldybės įmonėje.
Štai grįžkime atgal ir visi pamąstykime, kas buvo tie iniciatoriai, kurie sugalvojo privatizuoti Mažeikių miesto vamzdynus. Jei nebūtų nupirkęs jų ponas S. Rancas, tai būtų juos nupirkę kiti. Ir rezultatas, net neabejoju, būtų buvęs tas pats.
Tikiu, kad Antikorupcijos komisijos pirmininkė gerbiama Laimutė Kačerauskienė pradės tyrimą, kas sugalvojo šią miesto dujų privatizavimo aferą, kas dalyvavo konkurse, kas buvo pirmas eilėje, kas antras ir t. t.
Turime pradėti nuo pat pradžių, kad išsiaiškintume, kas iš tiesų yra miesto valdžia ir kas miestui vadovauja, nes man susidaro toks įspūdis, kad tiek ponas J. Jurkus, tiek ponas S. Rancas yra tik skudurinės lėlytės kažkieno nešvariose rankose.
Ir kuo daugiau aš apie tai mąstau, tuo daugiau įsitikinu, kad mes pasiduodame brangioms (nes totaliai visur kyla kainos) manipuliatorių manipuliacijoms. Mums parodo kokią jie nori lėlytę, mes ir žiūrime į ją, pamiršdami, kad tai yra tik dėmesį blaškantis manevras, o tikrasis spektaklis vyksta visai kitoje scenoje, kur tikrasis režisierius pasilieka užkulisiuose.
Tada lieka tik vienas neatsakytas klausimas: kas tampo tas lėles, kas parenka laiką ir kodėl tam veiksmui mes esame abejingi ir jam pasiduodame? Nejaugi mūsų dalia yra tik pasyviai žiūrėti ir tylėti? Sakyčiau, kad ne.

Virginijus Sungaila    

21 Atsakymas į "Šilumos tinklų blizgesys ir skurdas"

 1. vija parašė:

  nu ir nusisnekejai, lygindamas Ranca su Jurkumi………mano nuomone, gindamas Ranca, Virginijau, visiškai nuėjai į lankas…….

 2. globeja parašė:

  Virgi kaip ten su laimutes daina baigesi??? turejo gi seniai paskelbti bet feisbukai raso kad daina per mazeikiu aida isgirsim tik rytoj 10 val???

 3. a girdi parašė:

  gal da pakelkat kuoki muokesti,da maza muokam, juk per didelis tas minimums, dal kiek 100 lt kruopams:::hihihi

 4. Bevardis parašė:

  Geriau pamėgink parduotuveje procentais susimokėti .

 5. bevardziui parašė:

  Tai pagal tavo skaiciavimus(kaip tu isivaizduoji ,kad cia normalus mokestis) uz atlieku tvarkyma reiketu moketi ,jei pagal 115 lt suma , 345 lt uz metus,jei pagal 133 lt suma ,tai 399lt uz metus.Noretum tiek moketi?Skaiciuok kiek procentu pabringsta pati paslauga,o ne kiek litu.

 6. bevardziui parašė:

  Tau matyt su galva nekaip,SKAICIUOK PROCENTAIS o ne litais.

 7. bevardis parašė:

  T.y. padidins 18 Lt dabar padidino tik 12Lt

 8. bevardis parašė:

  Atliekų tvarkymo kainos daugiabučių gyventojams nuo 115 litų šoktelėjo iki 133 litų .Kai abonentinis mokestis už dujas bus 115Lt , tai ir Saurida mokesčio nebedidins kartais. Padidins tik iki 133 Lt .

 9. bevardziui parašė:

  todel ,kad niekas nebrangino KARTAIS .

 10. Vardas (privalomas) parašė:

  Kodėl tiek puolama UAB „Saurida“ teisingiau Rancas nors beveik visi paslaugų tiekėjai pabrangino savo tiekiamas paslaugas?

 11. Tas parašė:

  „Poetas“- poetiškai pasamprotavo.o Santarvė ištrimitavo apie’ režisierių iš užkulisių“.kažkokia bilibirda.Jei jau rašote,tai bent faktus pasitikrinkite iš esmės.
  Vaikiškas straipsnelis.apie smėlio dėžę ir nedaugiau.

 12. Matematika 2 parašė:

  Atsiprašau, pirmą sakinį reikia skaityti taip :Jeigu pabrangtų 0,54 ct, tai būtų 2,4% pabrangimas. matyt, ir man reikia matematiką kartotis :)

 13. Matematika parašė:

  Jeigu pabrangtų 5,4 ct, tai būtų 2,4% pabrangimas. Jeigu pabrangtų 0,17 ct, tai būtų 0,76% pabrangimas. Atskaitos tašką paėmiau šilumos kainą nuo 2012.12.01 – 22,46 ct/kWh. Autoriui silpnai su matematiniais skaičiavimais. Jei nori toliau daryti tokias matematines-politines analizes, privalo pasikartoti vidurunės mokyklos matematikos kursą (aišku, jei ją lankė ir baigė). Realiai šiluma vienam butui pabrangtų vienu litu butui. Man šis straipsnis – tai advokatavimas bendražygės tarybos narės giminaičiui…

 14. tadas parašė:

  Ponas Virgi,
  girdėjai,kad kažkur skamba,bet nežinai kur. Apsoliučiai nekompetetingas,nelogiškas ir nekorektiškas swtraipsnis.Prieš rašant ,bent jau paskaitynėk su ia tema susiijusius straipsnius.Matyt Jurkus ko nors nedavė…

 15. Algis "vardui" parašė:

  Kiek žinau, autoriaus pavardė yra Sungaila. O naudojamas žodis „Šunsgaila“ yra akivaizdus asmens įžeidimas ir pavardės išniekinimas. Taip rašęs „anonimas“ viešai ir akivaizdžiai rodo, kad nekenčia Sungailos, bet tuo pačiu parodo ir savo mužiko mentalitetą, kurį, ko gero, slepia po valdiška tarnautojo kauke. Komentarai yra kaip veidrodis ir parodo, kad urvinių laikų „kultūra“ Mažeikiuose – gyva. Koks tada skirtumas ar „sunaudoja“, ar „suvartoja“.

 16. Vardas (privalomas) parašė:

  Mėginsiu ir aš savo nuomonę išsakyti :)
  Cituoju – „Mūsų Šilumos tinklai per šildymo sezoną sunaudoja 133,4 tūkst. mWh.“
  Tai gal pagamina tiek šiluminės energijos o ne suvartoja? Koks rašytojas, toks ir straipsnis…
  Kai poetas nori tapti auditorium, š… gaunasi. Bent jau manęs nesuintriguoja tie „Kas gali paneigti, kad taip nėra apvaginėjami rajono gyventojai?“ + „O gal suma gali būti dar didesnė?“ + „Ir kas gali paneigti – medienos yra panaudojama ženkliai daugiau nei kitose katilinėse“+ „Kas gali paneigti, kad dalis biokuro paprasčiausiai nevirsta statybine mediena“ ir t.t. ir panašiai. Tik juodindamas kitus, purvino šeiminininko švariu nepadarysi… Nors tai, kad poetas ir rašytojas pradėjo ginti Rancą, jau nebestebina. Tik blogas šuo kanda į ranką kuri jį šeria, o pusgirtis šuo šeimininko priešus aploja ir šeimininko ranką palaižo. Gaila šuns… Šunsgaila…

 17. Vardas (privalomas) parašė:

  Kyla 0, 17 cnt, o ne 0.54 cnt, reikia Tarybos posedi ziuret ar bent pasidomet

 18. Vardas (privalomas) parašė:

  Kas čia per marazmai? kas būtų jeigu būtų. Dujų vamzdžius pardavė ne savivaldybė , o akcinė bendrovė. Ir apskritai kur buvo pats virginijus tada, jei atsibudo po kelerių. Dabar vieną monopolistą užtaria, o ant kito puola.

 19. Komentatorius parašė:

  Ir koks čia komentaras, jei tik klausimai? Jei neturi pinigų susimokėti, tai važiuok iš čia, kitur bus pigiau. Ten gali gyventi. Mokėsiu tiek, kiek reikia. Ir man nuo to galvos neskauda.

 20. Taip parašė:

  Skaudu kad šiluma brangs, bet ką rašytojas mano apie dujų abonentinį mokestį Mažeikiuose? (Tai jau lenkia visas ,,naglumo“ viršūnes!) Gal ir čia paskaičiuos?

 21. taigi parašė:

  Vos pazinau, atjaunejas ponas Virginijus.Visose imonese tas pats,kas prakontroliuos kiek sudeginta to biokuro ir kiek realiai uz ji sumoketa.Istikro reiketu nepriklausomo audito visose valdiskose imonese kas met ir ,kad ji sudarytu pilieciai-specialistai(ne partiniai) is skirtingu miestu.Ir ,kad viskas butu viesa.Gal tada kas ir pasikeis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto