Šiukšles surinkti paprasčiau nei mokesčius

Kaimo gyventojams mokesčius už šiukšlių išvežimą tenka vežti į Mažeikius. Atliekų vežėjams nesudarius sutarčių su „Lietuvos paštu“, kaimo paštai šių mokesčių nebepriima.
Savivaldybėje vykusiame pasitarime, kuriame dalyvavo seniūnai ir atliekas išvežančių įmonių atstovai, bandyta rasti išeitį iš sudėtingos situacijos. Tačiau gyventojams permainų gali tekti laukti iki antrojo pusmečio.
PABRANGINO PASLAUGĄ
Rajone atliekų tvarkymo operatorius yra UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“, tačiau šiukšles, daugiausia iš kaimų, veža ir subrangovai – šiauliškė „Švarinta“ ir mažeikiškė „Valauvis“.
Iki 2006 metų paštas už paslaugą iš vežėjo atskaitydavo 1,3 procento nuo surinkto mokesčio už šiukšles. Nuo sausio 1 dienos paslauga brango dešimteriopai, nes už kiekvieną įmoką tenka mokėti 85 centus ir 15 centų už informacijos pateikimą.
„Už šiukšlių išvežimą per mėnesį iš kaimo gyventojo gauname 2–3 litus, paštui tektų atiduoti vos ne pusę surinktų pinigų. Tokiomis sąlygomis teikti paslaugą mums neapsimoka“, – argumentus, kodėl su „Lietuvos paštu“ nesudaro sutarties, paaiškino kaimo gyventojus aptarnaujančių komunalinių įmonių vadovai.

PINIGŲ NEPRIIMA
Be sutarčių kaimo paštai mokesčių už šiukšles nepriima. Daugiausia keblumų dėl šito patiria senyvo amžiaus žmonės, vienkiemių gyventojai, kuriems už komunalininkų paslaugą sumokėti padėdavo laiškininkai.
Mažeikiuose dirbantys žmonės mokesčius gali sumokėti „Mažeikių komunalinio ūkio“ kasoje, tačiau nemažai gyventojų tebelaukia, kol bus išspręsta problema, ir šiais metais dar nėra mokėję už šiukšlių išvežimą.
Kaimo gyventojai sutiktų paštui sumokėti už aptarnavimą vieną litą, kad tik nereikėtų į miestą vežti mokesčio už šiukšles. Tačiau pagal dabar galiojančią Vyriausybės nustatytą tvarką, gyventojų įmokas priimančių įstaigų paslaugas apmoka komunalinių paslaugų teikėjai.
„Švarintos“ direktorius Algirdas Kubilius informavo, kad bendrovė dėl šios problemos raštu kreipėsi į Seimo Ekonomikos komiteto pirmininką. Šiuo metu ruošiami įstatymo pakeitimai, kurie leistų paštams patiems iš gyventojų imti už savo paslaugą – šiuo atveju vieną litą. Tačiau nauja tvarka, ko gero, įsigalios tik nuo 2008 metų.

PROBLEMĄ SPRENDŽIA INDIVIDUALIAI
Šiukšles vežančios įmonės bando savo nuožiūra spręsti šiukšlių mokesčio surinkimo problemą – vieningos sistemos rajone nėra.
„Mažeikių komunaliniame ūkyje“ šį mokestį priima kasoje dirbantis žmogus. Tačiau ten sumokėti pinigus patogu tik miesto individualių namų gyventojams.
UAB „Valauvis“ darbuotojai porą mėnesių pagal grafiką patys važiavo į aptarnaujamus kaimus ir vietoje rinko mokestį už šiukšlių išvežimą. Žmonėms už šią paslaugą mokėti nereikėjo.
Bendrovės direktorius Paulius Zubinas sakė neskaičiavęs, kiek bendrovei ši pagalba kainavo.
„Tačiau sulaukėme didelio antplūdžio. Kai kurie žmonės stengėsi sumokėti už kelis mėnesius“, – pasakojo direktorius.
A. Kubilius informavo, kad „Švarinta“ yra pasirašiusi sutartį su „Hansabanku“. Žmonės be papildomo mokesčio čia gali susimokėti mokestį už šiukšlių išvežimą.
„Su banku mes patys atsiskaitome, sumokėdami 23 proc. nuo surinktų įmokų“, – paaiškino A. Kubilius.

ĮKAINIAI TURĖTŲ DIDĖTI
Per pasitarimą išsakyta įvairių siūlymų, kaip spręsti mokesčių už šiukšlių išvežimą problemą. Tačiau daugelio nuomone, žmonėms, kaip ir anksčiau, mokėti už paslaugą patogiausia būtų paštui. Tuo labiau kad ten mokami mokesčiai už elektrą, vandenį, telefoną.
„Kad galėtume sumokėti paštui už paslaugą, būtina didinti tarifą už šiukšlių išvežimą“, – vienintelę išeitį akcentavo „Mažeikių komunalinio ūkio“ vyriausiasis inžinierius Kęstutis Cydzikas.
„Švarintos“ direktoriaus skaičiavimu, dėl paslaugos paštui pabrangimo mokestį už šiukšlių išvežimą kaimo gyventojams reikėtų padidinti 60 centų.
„Tai vienas geriausių variantų. Manau, žmonės tam neprieštarautų, nes kelionė į Mažeikius autobusu gerokai daugiau kainuoja“, – samprotavo vicemeras Jonas Siminkevičius. Jam pritarė ir kaimo seniūnai.

REIKIA OPERATORIAUS
INICIATYVOS

„Švarinta“ kreipėsi į Savivaldybės administraciją, kad būtų padidintas šiukšlių išvežimo kaime mokestis.
Savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vedėjas Alfonsas Žiulpa „Santarvei“ sakė, kad dėl tarifo pakeitimo turėtų kreiptis atliekų tvarkymo operatorius – „Mažeikių komunalinis ūkis“.
„Savivaldybei rūpi, kad būtų teikiama paslauga. Dėl pasikeitusių mokesčių ji nenutrūko. O kaip surinkti mokesčius – pačių šiukšlių vežėjų reikalas“, – teigė skyriaus vedėjas.
Atliekų tvarkymo tarifus tvirtina Savivaldybės taryba. Juos galima keisti kas pusmetį.
„Nauji tarifai įsigaliojo nuo šių metų sausio mėnesio. Jeigu operatorius pageidaus ir Tarybos nariai pritars, dėl pabrangusių pašto paslaugų šiukšlių išvežimo tarifas gali būti padidintas tik nuo liepos mėnesio“, – informavo A. Žiulpa.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
Į Savivaldybėje vykusį pasitarimą dėl mokesčio už šiukšles surinkimo buvo pakviesti atliekas vežančių įmonių atstovai, seniūnai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto