Siūloma pratęsti draudimą parduoti žemę užsieniečiams

Smulkieji ūkininkai teigė negalintys už žemę mokėti tiek, kiek užsieniečiai, todėl jaučiasi išstumiami iš rinkos. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Seimas siūlo pratęsti pereinamąjį laikotarpį dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Už tokį sprendimą pasisako ir mažeikiškiai.

„Už“ ir mažeikiškių rinkti parlamentarai

Ketvirtadienį priimtu nutarimu Seimas pasiūlė Vyriausybei ieškoti galimybių artimiausiu metu siekti Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pakeitimo arba imtis kitų alternatyvių priemonių, kad draudimas parduoti žemės ūkio paskirties žemę užsienio subjektams nebūtų laikomas laisvo kapitalo judėjimo principų pažeidimu ir apie atliktus veiksmus bei pasiektus rezultatus kas pusę metų pateikti informaciją Seimui.
Už nutarimą balsavo 79, prieš – 8, susilaikė 15 Seimo narių. Tarp balsavusiųjų už tokį sprendimą ir mažeikiškių rinkti parlamentarai – Kęstutis Bartkevičius ir Audronė Pitrėnienė.

Lėmė ir Europos Parlamento žingsniai

2013 m. kovo 13 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl Europos Vadovų Tarybos vasario 7–8 d. susitikimo išvadų dėl daugiametės finansinės programos, kuria nepritaria ES Vadovų Tarybos patvirtintam siūlymui dėl 2014–2020 m. Europos Sąjungos daugiametės finansinės programos.
Nutarimą Seimas priėmė atsižvelgdamas ir į susidariusią realią galimybę iš naujo derėtis dėl ūkininkavimo sąlygų suvienodinimo visų ES valstybių narių žemdirbiams bei į tai, kad Europos Parlamentas, siekdamas reformuoti Bendrąją žemės ūkio politiką, neplanuoja suvienodinti tiesioginių ES išmokų visoms ES valstybėms narėms ir Lietuvos žemdirbiai dėl to turės blogesnes konkurencines sąlygas, palyginus su kitomis ES valstybėmis narėmis.

Kreipėsi ir į prokuratūrą

Seimo kaimo reikalų komiteto narys, Liberalų sąjūdžio frakcijos Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas mano, kad toks nutarimas, siūlantis Vyriausybei siekti dar vieno žemės pardavimo užsieniečiams draudimo laikotarpio pratęsimo, yra naudingas tiktai stambiesiems Lietuvos žemvaldžiams ir šalyje veikiantiems žemės pardavimo tarpininkams, kurie jau šiandien kraunasi kapitalą iš apsimestinių sandorių su užsieniečiais.
Anot jo, Seimo nutarimas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams, galimas daiktas, tiktai paskatins tolesnius galimai kriminalinio pobūdžio sandorius žemės pardavimo rinkoje.
Seimo narys jau anksčiau yra kreipęsis  į Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Generalinę prokuratūrą, kad šios institucijos pateiktų informaciją apie atvejus, kai užsienio šalių piliečių ar juridinių asmenų pinigais žemę Lietuvoje savo vardu pirko mūsų šalies piliečiai arba lietuvių kapitalo bendrovės.
Prašoma atsakyti, ar turima duomenų apie lietuviškų bendrovių įsipareigojimus perleisti supirktas žemes užsieniečiams, legalizuojant jau įvykusius sandorius, ar žinoma pinigų, kuriuos žemės supirkimui Lietuvoje skyrė užsieniečiai, kilmė ir kt.

Mažeikiškiai ministrui išsakė pastabas

Šių metų kovo 22 d. įvykusiame visuotiniame žemdirbių suvažiavime išreikšta kategoriška nuomonė pratęsti draudimą užsienio subjektams įsigyti žemės ūkio paskirties žemę Lietuvoje.
Gegužės pradžioje Mažeikiuose lankėsi žemės ūkio ministras Virgilijus Jukna su specialistų komanda. Susitikime su žemdirbiais jis sulaukė nemažai pastabų, žmonės prašė gelbėti žemę nuo užsieniečių.
Smulkieji ūkininkai teigė negalintys už žemę mokėti tiek, kiek užsieniečiai, todėl jaučiasi išstumiami iš rinkos.  

Geriau vėliau negu niekada

Savivaldybės vicemeras Jonas Siminkevičius teigiamai vertina Seimno sprendimą. Jo duomenimis, rajone į užsieniečių rankas jau yra perėję per 7 tūkstančius hektarų žemės. Jos daugiausiai supirko  vokiečių ir danų kapitalo bendrovės.
Vicemeras pastebėjo, kad mūsų šalies ūkininkai pastaraisiais metais šiek tiek atsigavo: buvo geras derlius, neblogos grūdų supirkimo kainos. Todėl dabar ir mūsų ūkininkai pajėgūs nupirkti kuo daugiau žemės, tačiau laisvų plotų beveik nebelikę. J. Siminkevičiaus teigimu, dėl šito kalti ne tik užsieniečiai – ir mūsų šalies piliečiai spekuliaciniais tikslais superka žemę, tikėdamiesi uždirbti ją pardavę užsieniečiams.
Ūkininkų sąjungos Mažeikių skyriaus pirmininkas Andriejus Virkutis kritikuoja E. Gedvilą ir jo partiečius, teigiančius, kad nebereikia stabdyti žemės pardavimo užsieniečiams.
„Galbūt per tą laiką bus parengti saugikliai, imtasi kažkokių apsaugos priemonių. Mūsų  ir kitų Europos Sąjungos šalių ūkininkavimo sąlygos skiriasi, nesulaukėme to žadėto rojaus, supirkimo kainos, išmokos kur kas mažesnės. Jei mes neturime lygių sąlygų rinkoje su užsieniečiais, tai turėtų būti nustatytos ir skirtingos žemės pardavimo užsieniečiams sąlygos. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto