Siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių balkonuose, terasose ir pro daugiabučių langus

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, galerijose, pro daugiabučių namų langus ir lauke arčiau nei 10 metrų nuo daugiabučių namų, vaikų žaidimo aikštelių bei kitose bendro naudojimo patalpose, jei nerūkantieji gali būti priversti kvėpuoti tabako dūmais užterštu oru.

Kenčia kaimynai

Tokį pasiūlymą Tabako kontrolės įstatymo pataisoms įregistravo Seimo nariai Antanas Matulas ir Vida Marija Čigriejienė.
Dabartiniu metu įstatymai nedraudžia rūkyti daugiabučių namų balkonuose ir lauke, šalia gyvenamųjų namų langų bei vaikų žaidimo aikštelių.
„Sulaukiame daug skundų, kad dėl neatsakingo kaimynų elgesio žmonės neturi galimybės apsaugoti savęs ir savo vaikų nuo pasyvaus rūkymo keliamų pavojų sveikatai. Tabako dūmai dėl savo fizinių savybių dažnai ir dideliais kiekiais patenka į kaimynų butus – kaimynai arba verčiami pasyviai rūkyti savo namuose, arba negali vėdinti kambarių, naudotis savo balkonais, jiems sukeliama ne tik nepatogumų, bet ir žalojama jų sveikata“, –sako projekto autoriai.

Kenksminga priklausomybė

Rūkymas, anot jų, yra vienas pagrindinių šių dienų žmonių mirties ir fizinės negalios šaltinių. Tabako dūmuose esantis nikotinas yra viena stipriausių pasaulyje žinomų narkotinių medžiagų, greičiausiai, sukeliančių priklausomybę.
Tai paaiškina, kodėl trečdalis suaugusių pasaulio gyventojų rūko ir ne daugiau kaip 5 proc. pradėjusių rūkyti pavyksta atsikratyti šio įpročio.
Parlamentarų teigimu, pasaulyje nuo rūkymo kasmet miršta apie 6 mln. žmonių, apie 600 tūkst. iš jų – dėl pasyvaus rūkymo. Lietuvoje rūkymo sukeltos ligos kasmet pasiglemžia apie 7000 gyvybių.
Degant tabakui tiek į rūkančiojo organizmą, tiek į aplinką patenka apie 4000 cheminių junginių, iš kurių apie 70 sukelia vėžį.
Įrodyta, kad pasyvus rūkymas didina riziką susirgti plaučių vėžiu, širdies ligomis, insultu, astma, didina staigios kūdikių mirties sindromo bei mažo svorio naujagimių tikimybę.

Vartojimas didėja

Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, nuo susijusių su rūkymu piktybinių navikų 2012 metais Lietuvoje mirė 1 594 asmenys (53,4 mirties atvejo 100 tūkst. gyventojų), 2011 metais – 1 645 asmenys (54,3 mirties atvejo 100 tūkst. gyventojų), 2010 metais – 1 577 asmenys (50,9 mirties atvejo 100 tūkst. gyventojų).
2012 m. Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atliktos apklausos duomenimis, du iš trijų (66 proc.) 15–64 metų amžiaus Lietuvos gyventojų yra nors kartą gyvenime rūkę, o nė karto nebandžiusiųjų rūkyti yra 34 proc.
Lyginant 2008 ir 2012 m. tyrimo rezultatus, bandymo rūkyti kartą gyvenimo paplitimas išliko stabilus (66 proc.), tuo tarpu per pastaruosius metus ir per pastarąjį mėnesį šiek tiek padidėjo ir atitinkamai sudarė 36,3 proc. ir 36,1 proc.
ESPAD-2011 tyrimo duomenimis, 74 proc. (79 proc. berniukų ir 70 proc. mergaičių) 15–16 m. amžiaus Lietuvos moksleivių bent kartą gyvenime buvo surūkę cigaretę. Tabako vartojimas tarp 15–16 m. amžiaus Lietuvos moksleivių nuo 2007 iki 2011 m. keliais procentais padidėjo.
Beje, kaip pastebi projekto autoriai, Islandijoje rūkyti uždrausta visose viešose erdvėse, taip pat ir balkonuose.

16 Atsakymų į “Siūloma uždrausti rūkyti daugiabučių balkonuose, terasose ir pro daugiabučių langus”

 1. Vardas (privalomas) parašė:

  Tiek kiek tersia aplinka traukiniu sastatai ,tiek cigaretes tikrai netersia!!!

 2. Vardas (privalomas) parašė:

  Butai musu nuosavybe! Balkonai,taip pat…. Kam netinka,i kaimus…

 3. to As parašė:

  Aha, prie to paties tegu dar įrengia ir vietas narkotikams leistis!

 4. As parašė:

  Tada lai irengia rukymo vietas. Kodel galvojama tik apie nerukanciuosius? Jeigu zmogus ruko, tai ir salygas lai sudaro. Jokiu alternatyvu, vien tik draudimai.

 5. ss parašė:

  Tokie įstatymai tik pinigams išmušinėti(esu nerūkantis)

 6. to Vardas parašė:

  Nuorūkos taip pat bjauru, bet palyginus smulkmena su ta smarve, kuri smelkiasi į kaimynų butus. Nei lango atsidarysi, nei į balkoną išeisi, nuolat rukalais dvokia.

 7. Vardas (privalomas) parašė:

  Balkonuose rykyti uzdrausti niekas negali! Kieno cia toks nesamoningas ismislas? Na ,jeigu tik todel,kad metomos nuorukos,tai tokius reiketu bausti,kurie tai daro…Tai bauskit ir kitokius siukslintojus,palyginus nuorukos dydi ir traskuciu ar buteliu dydi,tai skirtingas dalykas.Nuorukos ir trasa ir suirsta greitai zemeje.

 8. to zitai parašė:

  Ko tokia nemandagi ir pikta? Kada pati metei rukyti?

 9. XXX parašė:

  na gali sau galvoti rukiau ir rukysiu,bet jeigu kaimynui nepatiks tai gausit neberukyti,nes bus baudele ir dar tų nuorukų svaidimas per balkaną uztenka kaip sakant šikt ant kitų galvų

 10. Vardas (privalomas) parašė:

  na gali sau galvoti rukiau ir rukysiu,bet jeigu kaimynui nepatiks tai gausit neberukyti,nes bus baudele ir dar tų nuorukų svaidimas per balkaną uztenka kaip sakant šikt ant kitų galvų

 11. Zitai parašė:

  O kodėl per tokias kvankas kaip jūs kiti turi uostyti dūmus? Taip, balkonas jūsų nuosavybė, tad užsisandarinkite jį taip, kad jūsų rūkomų cigarečių smarvė nesklistų į aplinką ir nenuodytų aplinkinių. Tručikytės asmeniškai!

 12. zita parašė:

  nejuokinkit zmoniu jus su tais istatymais ,ar geriau kad rukys kambari ir vaikai trauks tuos nuodus ,balkonas tai mano nuosavybe ,ir to uzdraust butu apsurdas,tie ponulei kur leidzia tuos istatymus jug jie sedi seime turcei turi savo namus ,tegu ponulei tada uzdraudzia prekyba cigaretem,tegu kontrabanda pazaboja kur beeitum visur metos ju tusti pokei.,o ne tokius juoko istatymus leidzia.

 13. haha parašė:

  kiek noresiu tiek rukysiu savo balkone ,n u s i svilpt man ,mano xata ,ka noriu ta darau :PPP

 14. Tankistas parašė:

  Visiškai sutinku, ruko bobeles per balkonus islindusios, kancarus mėtu, prie laiptinių vėl buna prišiukslinta, smarvė kaip iš garvežių. Rūkai ir susitvarkyk po savęs, o ne kaip balandis pašikau ir palikau. Šiaip jeigu draudžiame kalbėt važiuojant automoiliu mobiliuoju, turėtų būt draudžiama ir rukyti, nes tai tokie patys veiksmai, kurie silpnina budrumą.

 15. Ilona parašė:

  O ką daryti, kai rūkalų kvapas kyla per ventiliacines angas namuose?

 16. Iksius parašė:

  Puikus labai projektas. Seniai reikėjo tokio, nes nei namuos egyventi, nei į lauką per tuos rūkančiuosius debilėlius išeiti nebeįmanoma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto