Siūti ir siuvinėti žemališkė pamėgo iš mažens

Žemalėje prie vieno iš gyvenamųjų namų akį patraukia net keli gėlynai. Gėlėmis rūpinasi aštuntus metus šiame kaime gyvenanti Zita Jurkuvienė. Bet jos pomėgis – ne tik gėlės.SIUVO VAKARAIS IR NAKTIMIS
Zitos Jurkuvienės gyvenimas nuo pat vaikystės nebuvo lengvas. Augo šešių vaikų šeimoje, tėvas Anapilin išėjo, kai mergaitei buvo penkeri. Trimis dukterimis ir trimis sūnumis turėjo rūpintis viena mama. O kur dar 40 hektarų žemės! Taigi prie darbo vaikai pratinosi nuo pat mažų dienų.
Nuo mažens Zita išmoko ir siūti bei siuvinėti. Dienomis reikėdavo dirbti kitokius, ūkio darbus, tad savo pomėgiui galėdavo atsidėti tik vakarais ar naktimis. Pokario metais žemę iš šeimos atėmė, tad laiko savo pomėgiui Zita rasdavo vis daugiau. Daugiausia adatą, žirkles ir vąšelį į rankas paimdavo žiemomis.

SAUGO ANŪKO DARBUS
Per savo gyvenimą moteris prisiuvusi, išsiuvinėjusi gana daug. Darbų specialiai nekaupė, nesaugojo, daug išdalijo, išdovanojo giminėms, draugams.
Dvi dukras ir du sūnus užauginusi moteris saugo kiek kitokius dalykus: jos butą puošia dukters Vaidos Jarašiūnienės meniška žvakidė, vietos atsirado ir velionio anūko Nerimanto pintiems darbams.
Skausmingai moteris prisimena jauną, vos 21-erių metų prieš dvejus metus mirusį anūką. Jį apibūdina kaip darbštų, nagingą, muzikalų jaunuolį. Pynimo Nerimantas išmoko dirbdamas Plungės dailės kombinate, vėliau tai jam tapo pomėgiu, krepšius pindavo ir namuose. “Savo darbus paliko kaip prisiminimą visam gyvenimui”, – sako moteris.
Didžiuojasi Zita savo sūnumi Dariumi, kuris dabar yra vienos firmos Kapėnuose direktorius.

DABAR SIUVA MAŽIAU
Iš Rietavo kilusi Zita Žemalėje atsidūrė prieš aštuonerius metus, po to, kai vienas sūnų vedė žemališkę. Moteris siuva staltieses, užuolaidas, lovatieses, kampelius, juos papuošia siuvinėdama, apmegzdama savo išgalvotais raštais.
Dabar siuvimu ir siuvinėjimu moteris sako užsiimanti labai mažai, daugiau laiko vasaromis skiria savo gėlynams. Zita mano, kad tokie darbai dabar nebemadingi, tai esą daugiau jaunimo užsiėmimas, nors pripažįsta, kad nei marčios, nei kas nors kitas iš giminės siūti ir siuvinėti neapsiima. Kita vertus, moteris pastebėjusi, kad siuvinėjimas, nors ir pamažu, bet po truputį grįžta. Tai liudija ir mokykloje surengta žemališkių darbų paroda, kur daug įvairiausių rankdarbių sunešė Žemalės merginos.

PRIŽIŪRI GĖLES IR BAŽNYČIOJE
Kodėl augina gėles, Zita negali paaiškinti. Tiesiog patinka jų žydėjimas. Taip jos atsidėkojančios už priežiūrą. Tad nenuostabu, kad gėlių pilna ne tik moters namuose, bet ir prie namo, kuriame gyvena. Čia darželiai žydi net keturiose vietose.
Gėlių papuošimui reikia ir miestelio bažnyčioje, kur Zita dirba jau penkerius metus. Žiemą tenka prižiūrėti tik namuose augančias ir bažnyčioje esančias gėles, tad ilgais vakarais kaip ir nebėra kas veikti.
Vytautas MALŪKAS
Jono STRAZDAUSKO nuotraukoje:
Z. Jurkuvienė saugo ne tik savo, bet dukters ir anūko rankdarbius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto