Tikriausiai niekas neabejoja, kaip svarbu šiandien mokėti užsienio kalbą. Tai būtinybė, padedanti įvairioms gyventojų grupėms sėkmingai integruotis į Europos švietimo, ekonominę, socialinę, kultūrinę ir visuomeninę erdvę, bendrauti ir bendradarbiauti su kitų ES šalių piliečiais ar konkuruoti darbo rinkoje.
Motyvuoja galimybė bendrauti
Dėl šių priežasčių anglų kalbos mokymasis sparčiai populiarėja daugelyje užsienio šalių. Vaikui, kuriam dar sunku suvokti konkrečią anglų kalbos mokėjimo naudą, puikiausiu mokymosi motyvacijos stimulu gali tapti bendravimas su vienmečiais užsienio šalyse.
Siekdama šių tikslų ir pabandžiau paskatinti savo mokinius rašyti elektroninius laiškus bendraamžiams iš Umeå miesto Švedijos šiaurėje. Man talkino Gunilla Staxäng, Mariaskolan evangelikų liuteronų mokyklos anglų kalbos mokytoja, su kuria susipažinau praėjusią vasarą dalyvaudama Comenius mokytojų kvalifikacijos tobulinimo kursuose Edinburge.
Pavasario vidurinės mokyklos šeštokų bei septintokų susirašinėjimas su bendraamžiais, gyvenančiais Švedijoje, truko visus mokslo metus. Jie daug sužinojo vieni apie kitus, apsikeitė nuotraukomis, rašė apie šeimas, keliones, pomėgius. Užsimezgė graži draugystė.
Laukėme svečių
Nors Mariaskolan – labai maža mokyklėlė, turinti tik 40 moksleivių, tarp jų nemažai nepaprasto likimo vaikų, kilusių iš pabėgėlių iš Afrikos šeimų ar įvaikintų iš įvairių Azijos šalių.
Mokinių pasakojimai stebino ir graudino jų susirašinėjimo draugus. Žinia, kad vasaros pirmosiomis dienomis Mariaskolan mokyklos moksleiviai ketina keliauti pro Baltijos valstybes į Lenkiją, Čekiją bei Vokietiją, nudžiugino ir tuos, kurie jau buvo spėję susidraugauti su Švedijos vaikais per laiškus, ir tuos, kurie tikėjosi tarp jų dar susirasti draugų.
Nekantriai laukėme jų vizito. Stengėmės apgalvoti kiekvieną smulkmeną, rasti galimybę, kaip per vieną dieną padėti jiems kuo geriau pažinti mus ir mūsų aplinką, išmokyti lietuviškų žaidimų, pavaišinti mūsų nacionaliniais patiekalais.
Supažindinome su mokykla ir Mažeikiais
Svečių sulaukėme vėlyvą antradienio vakarą, o ryte pakvietėme juos prie lietuviškų pusryčių stalo. Po to jų laukė ekskursija po mokyklą, kurios metu mūsų draugai stebėjosi bei džiaugėsi sportinių ir kūrybinių pergalių apdovanojimų gausa, gėrėjosi mokinių paveikslais ir meno darbais, atliktais vadovaujant dailės mokytojui Aleksandrui Novakui.
Aktų salėje septintos klasės mokiniai demonstravo skaidres apie Lietuvą, Mažeikių kraštą bei mūsų mokyklą. Geriau pažinti Lietuvą, išgirsti apie jos istoriją padėjo ir apsilankymas Mažeikių muziejuje.
Vykome dviem autobusais, mokinius lydėjo Pavasario vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Vaičiulis, daug žinantis apie mūsų krašto istoriją, bei anglų kalbos mokytojos Ingrida Milinavičienė, Dalia Balzerienė ir Daiva Goštautienė, kurios talkino įveikiant kalbos barjerą.
Pramogos suartino
Pusdienį praleidome Telšių rajone esančiame Žvėrinčiuje. Aplink vaikštančios bei gardesnio kąsnelio kaulijančios ožkos, žąsys, vištos ir net gandras visiems pakėlė nuotaiką, o aptvare gyvenantys laukiniai žvėrys nustebino ne vieną.
Grįžimas į Mažeikius taip pat tapo pramoga, kai dalis švedų moksleivių sėdo į „pavasariečių“ autobusą, o mūsų mokinukų dalis persikraustė pas juos. Autobusuose netilo šnekos, juokas ir klegesys.
Grįžus iš Žvėrinčiaus prie užkurto laužo pavenčiuose su lietuviškomis vaišėmis – lauže keptomis bulvėmis, kastiniu, juoda duona bei varškės sūriu visų jau laukė Pavasario vidurinės mokyklos mokytojos Lina Stancevičienė, Aldona Šiškienė ir Sonata Jašmontienė. Mūsų moksleiviai iš kuprinių traukė jų pačių ar mamų keptus būtinai Lietuvoje populiarius saldumynus.
Svečiai taip pat mus vaišino savo iškylos maistu, o įspūdingiausi visiems pasirodė jų krašte labai populiarūs pyragėliai, kuriuos mus vaišindami jie papuošė Švedijos vėliavėle ir net sugiedojo savo himną.
Linksmybės gamtoje užsitęsė iki vakaro. Vaikai vieni kitus mokė populiariausių savo šalies žaidimų, bendravo, keitėsi dovanomis.
Atėjus metui išsiskirti, ne viena mergaitė braukė ašaras, o kadangi Švedijos vaikai dar vieną naktį miegojo mokykloje, vėlų vakarą visi dar kartą susibūrė mokyklos žaidimų aikštyne ir sužaidė draugiškas futbolo rungtynes.
Nors svečiai išvyko ankstyvą ketvirtadienio rytą, kai kurie mūsų mokinukai nepatingėjo anksčiau atsikelti ir ateiti dar kartą atsisveikinti su naujaisiais draugais.
Iš svečiai, ir šeimininkai nusprendė, kad vienos dienos tikrai per mažai, nes vos prasidėjus gražiausiam bendravimo etapui, tenka sakyti sudie.
Laimei, yra vilties, kad draugystė galės tęstis ne tik laiškais – vasaros pabaigoje laukiame žinių iš Nacionalinės agentūros, kuri arba patvirtins, arba atmes daugiašalės mokyklų partnerystės projektą, kuriame, be mūsų mokyklos ir Švedijos Mariaskolan, dalyvautų mokyklos iš Graikijos, Bulgarijos, Turkijos, Rumunijos ir Lenkijos.
Tai būtų puiki galimybė pažinti ir kitų tautų papročius, kultūrą ir, be abejo, patobulinti anglų kalbos žinias.
Daiva Goštautienė,
Pavasario vidurinės mokyklos anglų kalbos mokytoja
Jeigu ir Jūs turite naujienų, kviečiame pasidalinti su santarvė.lt skaitytojais. Informaciją ir nuotraukas galite atsiųsti, portalo viršuje paspaudę mygtuką „Atsiųsti naujieną“.
Kas mėnesį geriausios informacijos autorių apdovanosime.