***SKAITYTOJO NAUJIENA*** Židikiškiams surengta netradicinė pamoka

Nuotrauka iš mokyklos archyvo

[nggallery id=347 template=caption]Praėjusią savaitę prieš atostogas Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinėje mokykloje svečiavosi Žemaitijos Tautodailininkų sąjungos pirmininkė Vida Šmitienė ir Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narė Danutė Tikužienė. Tautodailininkės vedė netradicinę pamoką 9-11 klasių mokiniams –  „Gintaro apdirbimas ir gaminiai iš gintaro“.

Tautodailė – liaudies menas                                    

V. Šmitienė papasakojo mokiniams apie tautodailę. Tautodailė, liaudies dailė – tautinė (liaudies) dailė, viena iš trijų liaudies meno dalių, greta liaudies architektūros ir folkloro. Tautodailės gaminių spektras yra milžiniškas ir labai įvairuoja priklausomai nuo etninės grupės gyvenimo sąlygų.
Sužinojome, kad tautodailę galima skirstyti į vaizduojamąją ir taikomąją. Vaizduojamoji tautodailė – naudojama daugiausia dekoratyviniais ir religiniais tikslais. Jai priklauso religinės tematikos liaudies skulptūros, grafikos, tapybos kūriniai. Taikomoji-dekoratyvinė tautodailė – buityje naudojami, praktiškai pritaikomi daiktai. Jai priklauso įvairūs keramikos, tekstilės, medžio, metalo, gintaro ir kt. kūriniai: indai, baldai, padargai, įrankiai, drabužiai, kiti namų apyvokos daiktai. Taikomosios dailės dirbiniai puošiami įvairiais ornamentais, pasitelkiant vaizduojamosios dailės išraiškos priemones.

Iš ko gaminame, taip ir klasifikuojame

Tautodailė taip pat gali būti klasifikuojama pagal pagrindinę medžiagą, iš kurios gaminami kūriniai. Taip atsirado įvairūs amatai: odininkystė – vienas seniausių tautodailės žanrų, išvystęs kailių ir odų apdirbimo, siuvimo technikas. Šių amatų dėka gaminami drabužiai, avalynė, baldai ir kt.
Tekstilė – amatas, naudojantis gyvulinį ar augalinį pluoštą, išvystęs jo verpimo, dažymo technikas, taip pat medžiagos gaminimo (audimo, mezgimo, nėrimo, rišimo) technikas. Jai priklauso ir medžiagos puošybos (aplikacijos, siuvinėjimo), drabužių siuvimo technologijos.
Medžio raižyba ir baldininkystė – amatai, naudojantys įvairias medžio rūšis.
Akmens apdirbimas – amatas, naudojantis akmenis.
Keramika – amatas, naudojantis molį ir jo apdirbimo (žiedimo, glazūravimo, degimo) technologijas, tokiu būdu gaminant skulptūros dirbinius, indus.
Kalvystė – amatas, gaminantis iš geležies, taip pat iš švino, vario, bronzos.
Juvelyrika – amatas, naudojantis dailius akmenis (brangakmenius, gintarą ir pan.), retesnius metalus, skirtas papuošalams, indams gaminti.
Pynimas – amatas, naudojantis stipresnius augalų stiebus (šiaudus, žilvitį, nendres ir pan.), juos supinant tarpusavyje. Taip pagaminamos aprangos detalės, baldai, indai (krepšiai), net namai.
Augalų dirbiniai – amatai, naudojantys gėles, žoles, kitus augalus, gaminant dažniausiai dekoratyvinius dirbinius: džiovintų gėlių paveikslėlius, verbas, puokštes ir pan.

Mokėsi apdirbti gintarą

Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narė D. Tikužienė supažindino mokinius su gintaro kasyba Lietuvoje ir už jos ribų, jo rūšimis, gintaro apdirbimo technologija bei dirbiniais iš gintaro. Vyko praktinis užsiėmimas: ugdytiniai mokėsi gręžti gintaro gabalėlyje  skylutes, vėrė apyrankes iš gintaro gabaliukų.
Pamokoje ir praktinio užsiėmimo metu buvo ugdomos šios mokinių kompetencijos: kūrybiškumas, vaizduotė, kruopštumas, būsimų kultūros vartotojų kompetencija.
Nuoširdžiai dėkojame Žemaitijos Tautodailininkų sąjungos pirmininkei Vidai Šmitienei ir Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus narei Danutei Tikužienei už žinias, suteiktą galimybę prisiliesti prie gintaro – laimės ir sveikatos akmens.

Nijolė Mažeikaitė
Socialinė pedagogė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto