Skundai paralyžiuoja politikų darbą

Vieni pirmųjų nesklandumus dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo pajuto Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Apskundus kelis rajono Savivaldybės tarybos narius Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, stringa ne tik komitetų, bet ir Tarybos posėdžių darbas. Politikai, norėdami išvengti viešųjų ir privačių interesų konflikto, privalo nusišalinti nuo svarstymo ir balsavimo, todėl komitetų posėdžiuose nebesusidaro reikalingas kvorumas.

Sutriko darbas

Vieni pirmųjų nesklandumus pajuto Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai, kurių daugelis yra pedagogai, dirbantys mokyklose. Keblumų kilo, kai ketvirtadienį vykusiame posėdyje buvo svarstomas klausimas dėl priedų nustatymo švietimų įstaigų vadovams.
„Nusišalinome nuo svarstymo, nes Taryboje esantys pedagogai arba kitaip su švietimu susiję žmonės yra apskųsti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai. Skundai parašyti dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo dar pernai svarstant mokyklų direktorių atlyginimų koeficientus“, –  „Santarvei“ sakė viena iš apskustųjų Tarybos narė Judyta Čejauskienė.
Toks skundas, jos teigimu, visiškai absurdiškas, nes mokyklų direktorių atlyginimų koeficientus nustato Švietimo ir mokslo ministerija, remdamasi specialiaisiais teisės aktais ir lentelėmis.
„Dabar dėl to skundo negalime normaliai dirbti. Be to, peršasi išvada, kad Švietimo komitete negali būti nė vieno švietimiečio. Bet tuomet vėl kiltų problemų, nes švietimas yra labai specifinė sritis, ir nežinant jos subtilybių, neįmanoma priimti tinkamo sprendimo“, – svarstė politikė.

Netoli absurdo

J. Čejauskienė sarkastiškai teigė, kad svarstant pedagogų ar švietimo įstaigų direktorių atlyginimus, didžioji dalis Tarybos narių negali balsuoti, nes vienaip ar kitaip yra susiję su mokykla.
„Juk kažkieno vaikai, anūkai šiuo metu mokosi. Kažkieno artimieji dirba švietimo įstaigose, todėl kas gali paneigti, kad kokios nors mokyklos vadovas nepasikvietė vieno iš savo mokinių tėvų, kuris yra Tarybos narys, ir nepaprašė jam palankesnio sprendimo. Taip gilinantis galime prieiti iki visiško absurdo“, – replikavo J. Čejauskienė.
Kiekvienas skundas turi būti pagrįstas ir neperžengti protingumo ribų: negalima visko skųsti iš eilės, neturint tam rimto pagrindo.
„Šiuo metu dirbame kaip ant adatų. Iš tiesų jaučiuosi kaip bolševikų laikais: yra cenzūra, yra troika, kuri tave seka ir bet kada gali sušaudyti“, – pasipiktinimo neslėpė J. Čejauskienė.

Neatsiejamos sąsajos

Kad skundai neturi peržengti protingumo ribų, mano ir Tarybos pirmininkas, Savivaldybės meras Antanas Tenys.
„Tarybos nariams tenka svarstyti pačius įvairiausius klausimus. Yra ir tokių, su kuriais esame susiję visi bei išimties. Pavyzdžiui, rajono biudžetas, šilumos ir vandens kainos. Juk negalime, bijodami interesų konflikto, atiduoti biudžetą svarstyti Skuodo ar Akmenės rajonui. Kiekvienas skundas turėtų būti gerai pasvertas ir pagrįstas“, – Švietimo komiteto posėdyje savo nuomonę išsakė meras.
Tačiau jis pripažino, kad sprendžiant tuos klausimus, su kuriais yra tiesiogiai susiję vieni ar kiti Tarybos nariai, jie privalo nusišalinti.

Pasiūlė alternatyvą

Panašios nuomonės yra ir Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė Irena Macijauskienė. Jos teigimu, kai kurie skundai, parašyti Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai, gali būti ir pagrįsti.
Be to, politikė įsitikinusi, kad galima išspręsti ir iškilusią kvorumo problemą.
„Jei balsavimas turi vykti dėl švietimo įstaigų direktorių atlyginimų dydžio, tai būtų galima balsuoti už kiekvienos mokyklos vadovo atlyginimą atskirai. Tuomet su ta mokykla susijęs Tarybos ar komiteto narys galėtų nusišalinti. Dėl vieno žmogaus išėjimo kvorumas turėtų išlikti“, – alternatyvą „Santarvei“ išdėstė I. Macijauskienė.

Pasiskirsto pagal kompetenciją

Komiteto pirmininkės nuomone, jei iš tiesų kvorumui iškyla pavojus, tai vieną ar kitą klausimą  galbūt būtų galima perleisti kitam komitetui.
„Bet iš karto vėl kyla nesusipratimų, nes dažniausiai politikai pasirenka komitetus pagal savo kompetenciją arba išmanymą. Tai yra Švietimo komitetą sudaro politikai, dirbantys pedagogais, nes jie yra šios srities žinovai. Todėl kitam komitetui gali būti sudėtinga spręsti su švietimu susijusius klausimus“, – pripažino I. Macijauskienė.
Be to, klausimai dėl finansavimo paskirstymo mokykloms ar kitoms įstaigoms svarstomi tik kartą ar du per metus, todėl galima sugalvoti, kaip problemų išvengti.

Būtina laikytis įstatymų

Pasak Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų komiteto pirmininkės, nusišalinimas nuo balsavimo kai kuriais atvejais yra tiesiog būtinas, nes įstatymai turi galioti visiems vienodai. Negali būti jokio protegavimo ar didesnio palankumo vienai ar kitai įstaigai ar politikui.
„Šių skundų padaugėjo tik pastaruoju metu, anksčiau jų būdavo mažiau. Galbūt todėl, kad seniau niekas taip nesigilino, kas su kuo yra susijęs. Todėl dabar būtina prieš priimant bet kokį sprendimą gerai pagalvoti apie galimas sąsajas ir tik tuomet balsuoti arba nuspręsti nusišalinti“, – teigė I. Macijauskienė.

Didžioji dalis nepasitvirtina

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas Tomas Čaplinskas „Santarvei“ sakė, kad Mažeikių rajonas nėra išskirtinis skundų gausa.
„Tiesiog jūsų rajone yra keli aktyvus žmonės, kurie, žinodami komisijos adresą, kartkartėmis pateikia įvairaus pobūdžio skundus“, – informavo T. Čaplinskas.
Jo pateikti duomenys „Santarvei“ byloja, kad iš visų komisijos gautų skundų tik apie keturiasdešimt procentų jų pripažįstami pagrįstais. Likusiais atvejais tyrimai nutraukiami, kai pateikiama nepatikrinama informacija arba kaltinamieji išteisinami neįrodžius netinkamo jų elgesio.

Numatomos bausmės

Pasak T. Čaplinsko, atsakomybė už viešųjų ir privačių interesų supainiojimą yra įvairi. Ji priklauso nuo pažeidimo pobūdžio ir aplinkybių.
„Jei viešuosius ir privačius interesus supainioja valstybės tarnautojas, tai jis tam tikrą laikotarpį negali būti skatinamas, negalima jo skirti į aukštesnes pareigas. Jeigu už padarytus nusižengimus jis atleidžiamas iš darbo, tuomet jis nebegali trejus metus įsidarbinti kitoje valstybės tarnyboje. Be to, yra numatyta ir administracinė atsakomybė su pinigine bauda nuo vieno iki dviejų tūkstančių litų“, – paaiškino T. Čaplinskas.
Taip pat supainiojęs viešuosius ir privačius interesus žmogus netenka nepriekaištingos reputacijos, kuri yra itin svari kopiant karjeros laiptais.

Nereikia laukti

Mažeikiškiai politikai įsitikinę, kad skundų dėl viešųjų ir privačių interesų supainiojimo artimiausiu metu nemažės, nes apskųsti galima net prieš kelerius metus priimtus sprendimus ar poelgius.
Apie tokią galimybę kalbėjo ir T. Čaplinskas.
„Gali būti tiriamas politikų ir valstybės tarnautojų pastarųjų trejų metų elgesys. Juk negalima žmogaus teisti visą gyvenimą. Be to, apie netinkamą konkrečių asmenų elgesį turėtų būti pranešama nedelsiant, nelaukiant metus ar daugiau“, – savo nuomonę išsakė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sekretoriato vadovas.

11 Atsakymų į “Skundai paralyžiuoja politikų darbą”

  1. gerai parašė:

    butu, jei skundu rasytoja pries rasydama skundus pamastytu, kad ir pati nera tokia sventa, nes jau svarstyta atitinkamoje komisijoje. Todel ir ji privaletu paviesinti savo rinkejams kodel buvo apskusta ir kaip nurodo komentatorius, kreiptis i teisma, kad apgintu savo garbe ir oruma…

  2. gerai parašė:

    gerai būtų, kad valdininkai įvardintų priežastis, nurodomas Šideikienės skunduose. Tada galima būtų spręsti, ar tie skundai tikrai jau tokie niekiniai. O dabar tik dejuoja, kad juos skundžia. Tai paviešinkit, kodėl jūs esate skundžiami. Jei skundai yra nepagrįsti, reikia paprasčiausiai nekreipti į juos dėmesio, jei esate šmeižiami, visada galite kreiptis į teismą, prašydami, kad apgintų jūsų garbę ir orumą.

  3. kam? parašė:

    sideikiene praso atlygynimo,nors kol nebu\vo tarybos nare liepe ju neimti,o buvo 122 lt men,dabar matot kaip isrupuzejo

  4. tas kuris parašė:

    Ir nuo kada gi tarybos nariams mokami atlyginimai p. Daiva..?

    Gi darbas visuomeninis taryboje.. nejau tie vargani pinigeliai ir buvo tikroji jusu perdeto stengimosi rasant skundus ir paklausimus, taip stengiantis patapti tarybos nare priezastis? ;/

    Ir dar karta.. nejoks ne karys tas kuris vienas lauke stovi..

  5. gerbiamieji komentatoriai ir skundu rasytojai, parašė:

    ponai valdininkai bent gali kalbeti apie savo darbus ir juos ivardinti, o skundu rasytojai ar kada nors konkreciai kalbejo apie savo nuveiktus darbus? Neteko apie tai girdeti, nors ir stengiausi apie juos suzinoti?! Girdime tik apie simtus skundu, kuriu deka trikdomas normalus darbas. Prasau man paaiskinti nuo kada skundu rasymas yra ivardintas kaip darbas? Kokie ikainiai yra nustatyti uz si „darba?“

  6. jei parašė:

    jei ponai valdininkai ir toliau tsaip dirbs, tai rašančių skundus tik daugės. Ir nereikia sakyti, kad skundų rašymas yra nieko neveikimas.

  7. Aha parašė:

    Daiva įvardinkite savo darbus, nes iš jūsų ataskaitos matos, kad tik rašinėti niekus žinot. Aš irgi taip sugebėčiau proto tam nereikia. Dažniausiai paskelbiat gandus neatitinkančius tiesos, gėdos turėkit dar reikštis. Gerai yra valdininkus prižiūrėti, bet Jūs į kažkokius niekus vis žiūrit. Beja kada bus Jūsų programa ar vėl eisit į Seimą su vienu sakiniu.

  8. Negi parašė:

    uz skundu rasyma Lietuvoje yra mokami pinigai?! O kur tie realus darbai, kuriu jau penkeris metus taip ir negali ivardinti skundu rasytoja? Gal bent „dalyvavimas“ Tarybos veikloje leistu ivardinti tuos nudirbtus darbus? Nezinau koks atlygis yra nustatomas savivaldybes Tarybos nariams, bet manau, kad pagristai poniai nemokamas uzmokestis. Man irgi kyla abejoniu del sios Tarybos nares darbo, nes protu nesuvokiama kaip galima skundziant kolegas – kitus Tarybos narius uz „darba“ dar ir atlygio reikalauti?!

  9. Jonas parašė:

    Šideikienės komentarai parodo, koks tikslus pasakis, vadie, kepurė dega ….

  10. Daiva Šideikienė parašė:

    Jeigu socialdemokratams ir kiteims Tarybos nariams NEPATINKA, kad gali būti tiriamas politikų ir valstybės tarnautojų pastarųjų trejų metų elgesys, kreipkitės į Seimo narį Stanislovą Giedraitį ,kuris turi teisę rengti ir teikti Seimui svarstyti įstatymų bei kitų teisės aktų projektus, taip pat teikti pasiūlymus dėl įstatymų, kurie turi būti apsvarstyti Seime.

  11. Daiva Šideikienė parašė:

    Mažeikių mieste viešai skelbiami teiginiai , jog norėdami gauti darbo vietą Mažeikių savivaldybėje ir jos organizacijose, turėtume reikiamiems asmenims sumokėti nuo 2000 iki 8000 Lt , arba atiduoti kelias pirmąsiais algas.
    Aš , Daiva Šideikienė, Tarybos nario pareigas pradėjau vykdyti nuo 2011m. balandžio mėn.14d. Į šias pareigas buvau išrinkta rinkimuose . Savivaldybės administracija man dar nėra sumokėjusi darbo užmokesčio už 2011m. balandžio, gegužės, birželio, liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesius. Remiantis mieste pasirodžiusiais teiginiais , kyla pagrįstų abejonių , kad kažkas pasisavino ir mano tarybos nario lėšas už 2011m. balandžio, gegužės, birželio, liepos, rugpjūčio, rugsėjo mėnesius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto