Sodininko skiltis: Apie „gegužės sniegą“ ir kitus sodo akcentus

Japoninė lanksva.

Gegužės mėnesį sniego baltumo žiedais ant ilgų, išlinkusių šakų apsipila pilkoji lanksva, kartais dar vadinama „gegužės sniegu“ arba „gegužės puta“. Nepaisant „niūraus“ pavadinimo, tai labai puošnus pavasarinis sodo akcentas!
Tai nereiklus, greitai augantis, šviesamėgis augalas, atsparus šalčiams, lengvai formuojamas, dekoratyvus ir labai medingas, galintis augti ir nederlingoje dirvoje. Užauga iki 1,5–2 m aukščio ir pločio. Tinka gyvatvorėms, galima sodinti po vieną ar grupėmis, kompozicijose su kitais augalais.

Pilkoji lanksva.

Lanksvų rūšių, veislių ir hibridų tiek daug, kad tiesiog sunku susigaudyti. Jos auginamos seniai ir vertinamos dėl tankių, neleidžiančių į šalis atžalų krūmų, gražios žalumos ir žiedų. Dauguma tinka tankioms karpomoms (lanksvos pačios pakančiausios genėjimui ir kartu išsaugo žiedus), vidutinio aukščio, nekarpomoms vidutinėms ir žemoms gyvatvorėms. Dažniausiai auginama triskiautė, į ją panašios Vanhuto ir niponinė lanksvos. Krūmus sudaro tankiai suaugę statūs, gana ploni stiebai. Senesnių krūmų stiebų labai daug, jie glaudžiasi vienas prie kito. Nekarpomi krūmai siekia 1–2 m aukščio. Šakos tiesios, kiek svyrančios į šalis. Lapai smulkūs. Žydi gegužės pabaigoje–birželio mėn., labai gausiai. Šakos apkimba skėtiškomis baltų žiedų kekėmis, nuo kurių svorio išlinksta į šalis. Vaisių neužmezga arba užmezga retai.

Bilardo lanksva.

Liepą rausvomis viršūninėmis kekėmis pasipuošia Bilardo lanksva. Tai beveik vienintelė rūšis, šonines atžalas leidžianti atokiau nuo motininio krūmo. Užauga 1,5–2 m aukščio. Žemutėms žydinčioms gyvatvorėms tinka Bumaldo, japoninės lanksvos įvairios veislės, užaugančios iki 50–70 cm aukščio.
Visos lanksvos auga greitai. Šaknys išsidėsčiusios negiliai, bet tankiai. Nors apskritai dirvožemiui nereiklios, jei jis bus derlingas, purus, pakankamai drėgnas, – žydės itin gausiai. Šalčiui atsparios, gerai žiemoja. Dauginamos ūgliais, atlankomis, rečiau – senų krūmų dalimis ir sėklomis. Žiedai susiformuoja ant antramečių šakučių. Karpyti gyvatvores reikėtų peržydėjusias. Kuo trumpiau krūmai karpomi ir kuo jie senesni, tuo mažiau žiedų susidaro.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto