Sodininko skiltis: balandį sodiname, skiepijame, sėjame

Salierų daigai. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Darbai sode. Balandis – geriausias metas skiepyti ir perskiepyti kaulavaisinius vaismedžius. Sodininkai dažnai skundžiasi, kad vyšnios, slyvos, abrikosai žydi, bet nedera. Priežasčių gali būti įvairių: pašąla žiedai; juos mažai lanko bitės; pažeidžia įvairūs kenkėjai. Vis dėlto pagrindinė priežastis yra blogi sodinukai. Išeitis viena – perskiepyti juos. Arba į blogai derančius vaismedžius įskiepykite nors po vieną ar dvi kitos veislės, kuri žydi tuo pačiu metu, šakeles.
Balandį ar gegužę perskiepykite sėklavaisinius vaismedžius.
Balandžio pradžioje genimos vynuogės. Vėliau genint iš žaizdų teka sultys.
Pavasarį galima sodinti visus vaismedžius ir vaiskrūmius. Iki ievų sužaliavimo suraskite vietas nuo rudens likusiems sodinukams.
Kaulavaisinius vaismedžius geriau sodinti pavasarį. Rudenį jie nespėja prigyti, pasiruošti žiemos šalčiams (yra lepesni už sėklavaisinius), todėl dažniausiai pašąla ar visiškai nušąla.
Geriausiai tinka dvimečiai sodinukai su tiesiais kamienais ir trimis gražiai į šalis išaugusiomis šakomis. Šaknys turi būti gausios. Prieš sodindami jas pamirkykite molio ir galvijų mėšlo tyrėje.
Sodinukus sodinkite į duobes, paruoštas iš anksto. Žemę lengvai suspauskite koja, padarykite aplink „lėkštes“, supilkite po pusę kibiro vandens. Po to pamulčiuokite durpėmis. Kiekvieną augalą pririškite prie dviejų kuolų, įbestų iš šonų. Patrumpinkite šakeles, suformuokite vainiką.
Vietoj ligotų ir nuskurdusių ar nusenusių vaismedžių ir vaiskrūmių pasisodinkite naujų, atsparių veislių sodinukų, kurie po 2–3 metų gausiai derės. Nepatartina kelerius metus iš eilės gydyti vėžiu sergančių obelaičių. Verčiau jas išraukite ir sudeginkite, nes nuo vieno vaismedžio liga gali išplisti kitiems.
Darbai darže. Palankiu oru balandžio pabaigoje į šiltnamius jau pradedami sodinti agurkų ir pomidorų daigai. Bet šiemet pavasaris vėlyvas, todėl, kaip sako liaudies išmintis, neskubėk, ir būsi pirmas. Būtina pasirūpinti priedangomis augalams nuo šalnų apsaugoti. Geriausia tinka agroplėvelė.
Visą balandį į dėžutes ar kasetes galima sėti prieskoninius augalus. Šiltnamiuose ankstyvam derliui auginami ropiniai, žiediniai kopūstai. Daigus geriausia laistyti saulėtomis dienomis, šiltnamį vėdinti. Nuo drėgmės pertekliaus ir žemos temperatūros jie gali susirgti juodąja kojele.
Balandžio antroje pusėje šiltesnėje vietoje sodinami ropiniai, žiediniai kopūstai – gerai užgrūdinti daigai nedidelių šalnų nebijo. Sodinami ankstyvieji kopūstai, sėjami ridikėliai, salotos. Norint anksčiau turėti cukinijų, patisonų, aguročių ar moliūgų, balandžio antroje pusėje jų galima pasisėti į vazonėlius, o po šalnų, gegužės pabaigoje, perkelti į lauką.
Jeigu orai palankūs, ankstyvesniam derliui į lysvę balandį jau sėjamos morkos, špinatai, krapai, petražolės, pastarnokai, svogūnai, gelteklės, burokėliai, pridengiama agroplėvele. Sėjami ir garbanotieji, raudonieji, lapiniai, briuseliniai kopūstai.
Tręšiamos daugiametės daržovės ir prieskoniniai augalai, supurenami tarpueiliai.
Balandį tinkamas metas išskirstyti daugiamečių augalų kerus.
Kai išleidžia po 2 tikruosius lapelius, pikuojami daigai. Į nuolatinę vietą daigus geriausia sodinti vakare. Gausiai paliekite. Šlapia žemė geriau priglunda prie šaknų. Per naktį augalai pasisotina vandens, kitą dieną nenuvysta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto