Sodininko skiltis: Birželio mėnesio darbai sode

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Birželis – tai mėnuo, kai sodo darbai įgauna vis didesnį pagreitį. Ką reikėtų sodinti, sėti ir kam apskritai reikėtų skirti daugiau dėmesio savajame sklype?

Daržovių nenustelbs piktžolės, jei kas kelias dienas tarp augalų prabrauksite kilpele – vėliau neteks piktžolių vežti karučiais.

Prieš dirvą mulčiuodami, ją supurenkite. Jei neturite perpuvusio mėšlo, pjuvenų ar durpių, lysvių paviršių galite padengti ir nupjauta vejos žole.

Šiltnamiuose palaikykite tinkamą temperatūrą: ji neturėtų būti didesnė nei 32 °C, o naktį siektų bent 16–18 °C. Tam šiltnamius būtina gerai vėdinti. Gerą mikroklimatą ir apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių šiltnamyje padės sukurti palei jo stogą pritvirtinta daržo plėvelė.

Šiltnamyje auginamoms daržovėms birželio mėnesį trūksta azoto, todėl kas savaitę jas reikėtų patręšti 0,3 proc. azoto trąšų tirpalu. Puikiai tinka ir raugintas mėšlas bei dilgėlės. Kibirui vandens pilamas 1 litras raugo. Tręšiama pirma augalus palaisčius.

Daržoves geriau laistyti rečiau, bet gausiau. Dirva, kurioje auga agurkai, turėtų būti įmirkusi bent 6–8 cm, o dirva, kurioje auga pomidorai, – net iki 20 cm. Drėgmės daugiausia reikia gūžiniams bei žiediniams kopūstams, salotoms, ridikėliams, špinatams, salierams, mažiausiai – pupelėms, pupoms.

Birželio pradžioje medžio pelenų šarmu naikinkite svogūnines museles.

Jei oras karštas ir sausas, būtina laistyti vaismedžius. Vanduo greičiau pasieks šaknis, jei žemę aplink medį subadysite (tarkime, laužtuvu). Daug drėgmės reikia ir derančioms avietėms, braškėms. Jas laistant reikia stengtis, kad nesušlaptų lapai ir užsimezgusios uogos.

Pirmoje mėnesio pusėje vaismedžių kamienus apriškite 15 cm pločio gofruoto popieriaus juostomis. Rudenį jas beliks sudeginti kartu su ten sulindusiais obuoliniais vaisėdžiais.

Rožės ilgiau žydės, jei laiku nukirpsite peržydėjusius žiedus. Norėdami paspartinti jų žydėjimą, gausiai patręškite specialiomis trąšomis.

Birželio pabaigoje karpykite gyvatvores, pašalinkite metūglius.

Pageltus svogūninių gėlių lapams, iškaskite jas, o svogūnėlius išdžiovinkite, nuvalykite ir laikykite sausoje, apie 20 °C temperatūros gerai vėdinamoje patalpoje.

Derančias žieminių veislių obelis birželio viduryje ir pabaigoje patartina nupurkšti kalcio salietros tirpalu (30 g kalcio salietros 10 l vandens). Nuskinti tokie obuoliai geriau laikysis. Jei vaismedžių ar vaiskrūmių lapai yra šviesiai geltoni, trūksta azoto. Tada reikėtų nupurkšti juos karbamido tirpalu (50 g karbamido 10 l vandens). Papildomai tręšti per lapus tinka ir kompleksinės trąšos su mikroelementais arba dilgėlių raugas. Būtina atminti, kad trąšų tirpalais, kaip ir pesticidais, negalima purkšti esant karštam ir saulėtam orui.

Retinkite vaismedžių užuomazgas. Obuoliu tapsiančios užuomazgos turėtų likti kas 10–15 cm viena nuo kitos. Vaisių bus mažiau, tačiau jie užaugs didesni ir gražesni.

Lietingą vasarą ankstyvosioms bulvėms daug žalos padaro bulvių maras, kuris gali persimesti ir į pomidorų šiltnamį. Ligos plitimą pristabdysite 2–3 kartus kas 7–10 dienų bulves ir pomidorus nupurškę 1 proc. bordo skysčiu. Jis tampa nekenksmingas jau po 8 dienų. Galima naudoti ir kitus fungicidus, tačiau tuomet daržovės bus tinkamos skanauti praėjus ne mažiau kaip 20 dienų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto