Sodininko skiltis: Darbai sode sausį

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

• Net ir žiemą retkarčiais užsukime į sodą, apžiūrėkime, kaip žiemoja vaismedžiai, uogakrūmiai.
Sniegas – tai žemės patalai žiemą, jis apsaugo sodinių šaknis nuo iššalimo. Bet jei sniego nėra, kaip dabar, iš dalies gelbsti storesni vaismedžių kamienų aprišalai. Apžiūrėkime, ar vėjas jų nenuplėšė, ar medelių negraužia kiškiai.
• Žiema – geras metas organinėms trąšoms kaupti. Pasirūpiname mėšlo, durpių. Trąšas sudedame į rietuvę ir gerai suslegiame, užbarstome kalio ir fosforo trąšų. Pasirūpiname kalkių. Lengvesnės dirvos būna rūgštesnės, tai ir kalkių daugiau reikia. Iš mineralinių trąšų reikalingiausios – granuliuotas superfosfatas, kalio magnezija, kalio sulfatas. Šios trąšos vertingiausios uoginėms kultūroms, ypač serbentams tręšti. Kalio druska (kalio chloridas) labiau tinka obelims tręšti. Azoto trąšomis vaismedžiai dažnai tręšiami pro lapus. Tam labiausiai tinka karbamidas bei kristalinas. Taip darant vaismedžiai kartu apginami ir nuo grybinių ligų.
• Jeigu lauke nešalta – galima retinti derančias obelis ir kriaušes, kurių vainikai labai tankūs. Retinant pašalinamos visos į vainiko viršų augančios, sužalotos, nesveikos ir besitrinančios šakos ir ūgliai. Retinant šakos pjaunamos prie jų išaugimo vietos esančio sustorėjimo, vadinamojo šakos išaugimo žiedo.
• Didesnes žaizdas aplyginkime ir užtepkime medžio anglies derva, emulsiniais dažais ar kt. Kad šaka neišplėštų medienos, genint ji pjaunama iš apačios, o baigiama pjūviu iš viršaus. Likusi dalis išpjaunama ties jos išaugimo žiedu.
• Genint serbentų ir agrastų krūmus paliekama 12–15 įvairaus amžiaus stiebų, tarp jų – ir jauni ūgliai, tik jie patrumpinami 1/3 jų ilgio. Reikėtų apžiūrėti svarainius, kitus vaiskrūmius.
• Per sausio ir vasario mėnesius (jei nėra didelių speigų) pasiruoškime ūglių menkavertėms obelims bei kriaušėms paskiepyti.
• Ūgliai skiepams pjaunami nuo sveikų, derlingų medžių iš pietinės vainiko pusės bei vaismedžių viršūnės. Ryšulėliai su poskiepiais laikomi rūsyje subesti į drėgną smėlį, sukišti į sniegą šiaurinėje pastato pusėje ir apmulčiuoti arba įleisti į šulinį netoli vandens.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto