Sodininko skiltis: daržovių sėja prasidėjo

Nors pavasarį dar užstoja pūgos, nuo vasario antrosios pusės jau pradedamos sėti ankstyvosios, ilgos vegetacijos daržovės.
Pomidorų, paprikų ir baklažanų vegetacija ilga. Pasėti pomidorai sudygsta maždaug po savaitės, o paprikos – po dviejų. Daigai išauga per 60–70 dienų. Vėlyvesniam derliui, priklausomai nuo veislės ankstyvumo, auginimo sąlygų, rekomenduojama sėti keletą kartų.
Vasario viduryje, pabaigoje ar kovo pradžioje sėjamos vidutinio ankstyvumo ar vidutinio vėlyvumo pomidorų veislės. Jos tiks stikliniams ar storesne polietileno plėvele dengtiems šildomiems šiltnamiams. Jeigu pomidorai augs nešildomuose plėvele dengtuose šiltnamiuose, sėjama kovo antroje pusėje. Vėliausiai pomidorus galima sėti balandžio pradžioje. Paprikas reikia baigti sėti kovo pirmąjį dešimtadienį.
Sėklos sėjamos į kambario temperatūroje pabuvusį kompostą ar daigams skirtą substratą. Sėti patartina į nedideles dėžutes tankiau, kad neužimtų daug vietos. Kol sudygs daigai, paprikų dėžutes reikia laikyti labai šiltai – 20–30? C, o pomidorų truputį vėsiau – 20–25? C temperatūroje. Iš pradžių jas pridengiame plėvele, o sėkloms sudygus – nuimame.
Prasikalusius daigelius naudinga savaitę palaikyti vėsiau (dieną 13–16, naktį – 8–10? C), kad sustiprėtų šaknys ir patys daigai. Vėliau galima laikyti šiltesnėje patalpoje: dieną 20–22?, naktį – 15–17?. Kai dideli temperatūrų skirtumai, greičiau auga daigų vegetatyvinė masė, vėliau formuojasi žiedai.
Pomidorų, baklažanų daigai pikuojami, kai išauga pirmieji, o paprikų – du tikrieji lapeliai. Neuždelskite, nes iš peraugusių sėjinukų daigai bus prasti. Iš vakaro sėjinukai gerai palaistomi. Persodinant atrinkti geriausi daigai atsargiai išimami iš dėžučių. Trečdalis šaknelės nugnybiama, kad geriau išsivystytų. Daigai sodinami į pagaliuku ar pirštu padarytas duobutes, prie šaknų žemę gerai suspaudžiant. Pikuojant tarp augalų paliekama 8–10 cm, tarp eilučių – 10–12 cm tarpas, arba sodinama į specialias daigyklas, puodelius.
Pomidorai sodinami giliau, paprikos tokiu pačiu gyliu kaip augo. Baklažanai ir paprikos jautrūs persodinimui, tad geriau sėti po 1–2 sėklas į durpių puodelius ir augalams augant papildomai užberti žemių. Pirmąsias po pikavimo dienas laikoma žemesnėje temperatūroje, vėliau išlaikoma optimali temperatūra. Saulėtomis dienomis būtina reguliuoti šilumą, nes daigai ištįsta. Laistoma rytais ir tik šiltu vandeniu.
Jeigu daigai silpnai auga, išpikuotus po 8–10 dienų vertėtų patręšti kompleksinėmis trąšomis, pvz. salietros, superfosfato ir kalio mišiniu (po 30–50 g į 10 l vandens).
Salierų, porų sėklos lauke dygsta lėtai, šakniavaisiai užauga per 200 dienų, tad daigams salierus sėti reikia vasario viduryje, porus, ankstyvuosius ir žiedinius kopūstus – keliomis dienomis vėliau. Salierų sėklas prieš sėją perliekite karštu (40–50?) vandeniu, kad nusiplautų dygimą stabdantis eterinis aliejus. Optimali temperatūra salierams dygti – 18–25? šilumos. Pirmąsias kelias dienas po sudygimo laikoma kiek žemesnėje temperatūroje, kad daigai sutvirtėtų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto