Sodininko skiltis: iš namų sukame į sodą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Balandžio mėnesį augalų mylėtojas veiklos ras ir namuose, ir sodo sklypelyje.
Balandį, jei to nepadarėte kovą, persodinamos kambarinės gėlės. Pirmiausia tos, kurių šaknys nebetelpa vazonuose, bei sergančios.
Jauni, sparčiai augantys augalai kasmet arba kas antrus metus perkeliami į didesnius vazonus. Senesni, lėtai besivystantys persodinami kas 3–5 metus į 3–10 cm didesnio skersmens indus. Kasmet jiems pakeičiamas viršutinis žemės sluoksnis.
Gėles persodinkite į joms skirtus durpinius substratus arba pagal augalų rūšis paruoškite žemės mišinius.
Pagrindiniam tręšimui ypač tinka lėtai tirpstančios kompleksinės trąšos (N:P:K – 13:13:13) su mikroelementais. Į 5 l substrato jų įmaišykite 5 g (1 arbatinį šaukštelį). Šios trąšos 4 mėnesiams aprūpina gėles maisto medžiagomis.
Papildomam tręšimui galima naudoti skystas kompleksines trąšas (N:P:K – 4:1:8). Raidė H reiškia, kad jos praturtintos humusu –ji tampa puresnė, geriau aprūpina augalų šaknis deguonimi ir sugeria vandenį. Humusas netirpias maisto medžiagas atpalaiduoja ir jas augalai pasisavina. Šias trąšas galite naudoti ir tada, kai gėlių nepersodinate, jos kelerius metus auga tame pačiame substrate.
Jeigu nespėjote kovo mėnesį, nugenėkite vasaržalius dekoratyvinius medelius ir krūmelius. Nukarpykite ligustrų, paprastųjų skroblų, gudobelių gyvatvores. Žydinčių augalų (forsitijų, alyvų) karpyti negalima, nes nežydės. Geriausia tai daryti, kai tik jos baigia žydėti. Visžalės gyvatvorės genimos birželį.
Dekoratyvinių medžių ir krūmų netrumpinkite kaip gyvatvorių – atskirai augantys augalai turi būti gražūs iš visų pusių. Tik pašalinkite labai ištįsusias bei silpnas šakeles.
Rožes daugelis jau nudengė, nors skubėti to daryti neverta – štai šią savaitę ėmė ir paspaudė šaltukas. Dangas patariama nuimti laipsniškai, geriau apsiniaukusią dieną. Jei sausa, palaistyti. Arbatinės hibridinės ir poliantinės rožės nukarpomos, paliekant po 2–3 pumpurus ant kiekvienos šakos. Silpnus, plonus stiebus pašalinkite. Laipiojančių rožių visai nekarpykite, nes jos krauna žiedus ant pernykščių ūglių. Parko rožių nukirpkite tik aplūžusias ir senas šakas.
Į iš anksto paruoštą dirvą sodinkite vasaržalius ir visžalius augalus. Sodinant rododendrus reikia turėti galvoje, kad jie mėgsta visišką ar dalinį pavėsį.
Jei apie seniau pasodintus krūmus dirva yra sausa, ją supurenkite ir palaistykite.
Tuo pat metu augalus galite ir patręšti. Naudokite kompleksinių mineralinių trąšų tirpalą (10 1 vandens ištirpinkite 1,5 šaukšto trąšų), po to pamulčiuokite durpėmis. Rododendrus tręškite jiems skirtomis, o kitus sumedėjusius dekoratyvinius augalus – lėtai tirpstančiomis granuliuotomis trąšomis. Jų įterpkite į dirvą (30 g užtenka 1 m²).
Papurenę dirvą minėtomis trąšomis patręškite (20 g/m²) daugiametes ir svogūnines gėles.
Balandį laikas sėti šiltnamyje dekoratyvinius kopūstus, periles, sukučius, nasturtes, kvepiančiuosius žirnelius, sausiukus, kermėkus, šlamučius. Jų sėklas berkite į didesnes daigyklas ar 8 cm skersmens vazonėlius. Šių gėlių anksčiau sėti neverta – jos greitai auga, todėl daigai gali ištįsti ir peraugti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto