Sodininko skiltis: Kaktusai: kalėdinis ir velykinis

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kalėdinis kaktusas dažnai painiojamas su velykiniu. Iš tiesų jų nelengva atskirti, nors tai du skirtingi augalai.

Kalėdinis kaktusas yra dviejų rūšių hibridas. Abi šios rūšys yra epifitai – auga Brazilijos kalnuose, ant medžių. Jų mišrūnai itin žavūs, žydi gruodžio–sausio mėnesiais baltais, rausvais, raudonais, purpuriniais, auksinio atspalvio bei violetiniais žiedais.
Geriausiai auga šviesioje, pusiau ūksmingoje, mažai saulėtoje patalpoje ar lauke, tik ne saulėkaitoje. Vasarą lieti nuolat (dažniau purkšti), bet saikingai, tręšti kas 14 dienų. Nuo rugpjūčio vis mažiau lieti ir tręšti, kad subręstų ūgliai.
Rugsėjo pabaigoje įnešti į kambarį ir pastatyti šiltai (18–22°C), kad augalas krautų žiedus.
Dauginamas lapų ataugomis (prieš sodinant į drėgną žemę pjūvių vietoms leisti apdžiūti). Pakeitus vietą, apšvietimą arba nevienodai laistant krinta pumpurai.
Velykinio kaktuso kambaryje auginamos trys rūšys: Rhipsalidopsis gaertneri ryškiai raudonais 4–5 cm ilgio žiedais, Rhipsalidopsis rosea penkiabriauniais, šiurkščiai apaugusiais nareliais ir kiek mažesniais rausvais žiedais, šių abiejų rūšių mišrūnas Rhipsalidopsis x graeseri rausvais bei violetiniais žiedais. Kas pavasarį visi jie apsipila galybe nuostabių žiedų.
Geriausiai auga šviesioje, pusiau ūksmingoje ir šiltoje patalpoje. Nuo lapkričio iki sausio laikyti vėsiau (10° C) – tai skatina krauti žiedpumpurius. Augimo metu (vasarį–spalį) nuolat, bet saikingai lieti minkštu kambario temperatūros vandeniu. Praėjus 4 savaitėms po žydėjimo pradėti laistyti rečiau ir po nedaug, ramybės laikotarpiu lieti visai mažai. Vasarą retkarčiais patręšti kaktusų trąšomis. Dažniau purkšti, jei reikia – persodinti į bromelijų substratą arba žemę, sumaišytą su smėliu ir rupiomis durpėmis.
Dauginama atžalomis, geriausia – gegužę, bet galima ir visus metus. Leidus apdžiūti nupjautoms vietoms, susmeigti ūglius į drėgną žemę. Perliejus ima pūti šaknys. Per vėsiai, per šiltai arba per tamsiai laikant krinta pumpurai. Jei žemė arba oras per sausi, ima raukšlėtis lapai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto