Specialistai akcentuoja: nuo legioneliozės apsaugo tinkama profilaktika

Nuotr. iš SAM archyvo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Telšių departamento specialistai primena, kad nuo legioneliozės-ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia bakterijos, apsaugo tinkama profilaktika. Siekiant užkirsti kelią legionelėms daugintis, visose vandens tiekimo sistemose turi būti užtikrinta nuolatinė priežiūra ir palaikoma tinkama temperatūra – 50–60 ºC.

Apskritį aplenkė

NVSC duomenimis, per pastaruosius 10 metų kasmet nustatoma nuo 1 iki 22 atvejų (vidutiniškai 18 atvejų per metus) legioneliozės atvejų, mirties atvejų taip pat pasitaiko.
Per pastaruosius 10 metų šalyje iš viso fiksuota 17 mirties nuo šios ligos atvejų.

Pastarąjį dešimtmetį (2012–2022 m.) Telšių apskrityje legioneliozės atvejų nebuvo užfiksuota.

Kas yra legioneliozė?

Legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais. Šiai ligai būdingos dvi klinikiškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji – Legionierių liga, sergant pasireiškia karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija, ir antroji – Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Legioneliozės simptomai – užsikrėtus simptomai dažniausiai atsiranda po 2–10 dienų, retais atvejais simptomai atsiranda per 3 savaites. Liga paprastai prasideda nuo karščiavimo, drebulio, galvos ir raumenų skausmo, vėliau kamuoja sausas kosulys, darosi sunku kvėpuoti ir tai gali peraugti į ūminę pneumoniją (plaučių uždegimą). Apie trečdalis ligonių viduriuoja arba vemia, o apie pusė praranda orientaciją arba ima kliedėti.

Kaip užsikrečiama?

Legionelioze užsikrečiama įkvėpus aerozolio su legionelėmis. Būtinos sąlygos užsikrėsti ir ligai išsivystyti yra virulentiškų legionelių buvimas aplinkoje, jų plitimas susidarant aerozoliui, esant imliam organizmui, pakankamai užkrato dozei, susilpnėjus organizmo imuniniam atsakui.
Legionelių dauginimuisi palankiausia vandens temperatūra – 20–45 ºC.

Didesnė rizika užsikrėsti legionelioze yra vietose, kuriose gali susidaryti vandens aerozoliai:

•    dušai ir vandens čiaupai;
•    mineralinio vandens, sūkurinės vonios ir baseinai;
•    turkiškos pirtys ir saunos;
•    aušinimo bokštai ir garų kondensatoriai;
•    dekoratyviniai fontanai;
•    drėkinamos maisto vitrinos;
•   soduose esantys purkštuvai (ypač jei jie naudoja perdirbtą buitinį arba nutekamąjį vandenį);
•    įvairios aušinimo ir oro kondicionavimo sistemos.

NVSC parengė informaciją, kaip teisingai atlikti terminę dezinfekciją daugiabučiuose namuose.

NVSC atkreipia dėmesį, kad žmogus legionelioze negali užsikrėsti gerdamas vandenį, jį vartojant maistui gaminti ar nuo sergančio žmogaus.

Parengta pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pranešimą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto