Statinių naudojimas ir priežiūra – naujovės

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Nuo kitų metų sausio 1 d., įsigaliojus naujos redakcijos Statybos įstatymui, keisis statinių naudojimo ir priežiūros tvarka.

Statinių naudojimo ir priežiūros tvarkos pakeitimai

Viena iš naujovių – tai, kad susiaurinta statinių, kuriuos galima pradėti naudoti neatlikus statybos užbaigimo procedūrų, grupė. Tokia išimtis galima tik statant vieno ir dviejų butų gyvenamuosius namus, inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas. Visus kitus statinius galima pradėti naudoti tik atlikus statybos užbaigimo procedūras ir statinį bei daiktines teises į jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre.
Šiuo įstatymu nustatyta, kad pastatytą naują ypatingąjį ar neypatingąjį statinį galima naudoti tik atlikus statybos užbaigimo procedūras ir statinį bei daiktines teises į jį įregistravus Nekilnojamojo turto registre.
Numatyta, kad šios nuostatos neprivalomos statant vieno ir dviejų butų gyvenamuosius namus, inžinerinius tinklus ir susisiekimo komunikacijas. Ankstesnės Statybos įstatymo nuostatos numatė išimtis visiems gyvenamiesiems namams (t. y. ir daugiabučius), bet neapėmė dalies inžinerinių statinių.

Prižiūrės kita institucija

Nauja yra ir tai, kad nebe savivaldybės, o Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos prižiūrės, kaip naudojami energetikos objektai.
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos sudarys ir tvirtins kultūros paveldo objektų, kurių naudojimą prižiūrintys subjektai turi atlikti šių statinių priežiūrą vietoje ne rečiau kaip kartą per metus, sąrašus.
Dabar galioja prievolė kartą per metus atlikti ypatingų statinių, kurių kategorijai priskiriami ir visi kultūros paveldo statiniai, priežiūrą.
Dar viena naujovė – viešojo administravimo subjekto, prižiūrinčio, kaip naudojamas statinys, teisė kartu su statinio techniniu prižiūrėtoju patekti į butus ir kitas gyvenamąsias patalpas. Be kitų atvejų, numatyta, kad pasinaudoti šia teise galima gavus statinio bendraturčių pagrįstą pranešimą, kad butas ar kitos gyvenamosios patalpos naudojamos ne pagal paskirtį.

Keisis atsakomybės ribos

Keisis ir juridinių asmenų, kurie nesilaikys statinių techninės priežiūros taisyklių ir nevykdys statinio naudotojo pareigų, atsakomybė.
Dabar nustatytos nuo 289 iki 7240 eurų baudos. Nuo sausio 1 d. nuobaudos už tokius pažeidimus bus labiau diferencijuojamos pagal padarytus nusižengimus ar neatliktus veiksmus.
Numatyta taikyti baudas nuo 150 eurų ir atskirais atvejais net iki 20 tūkst. eurų.

One Reply to “Statinių naudojimas ir priežiūra – naujovės”

  1. Agnė parašė:

    labai gerai kai turi žmogų, kuris pasirūpina ir žinai, kad statinių techninė priežiūra bus tobula.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto