Sunkmetis Mažeikiuose jau prasideda?

Vis dažniau kalbame apie ekonominę krizę. Mus gąsdina, ramina, siūlo įvairiausias prognozes. Statistika teigia, kad šalies gyventojai bando taupyti – šiek tiek mažiau vartoja ir pramogauja.
„Santarvė“ domėjosi, ar mažeikiškiai jau pradėjo ruoštis finansininkų ir ekonomistų prognozuojamam sunkmečiui.


KLIENTAI NEPANIKUOJA
Pasaulinė finansų krizė pirmiausia sujudino bankus. Bankai taip pat priklausomi nuo klientų pasitikėjimo. Mažeikiuose įsikūrusių bankų skyrių atstovų teigimu, klientams nerimauti nėra pagrindo.
Banko „Snoras“ Mažeikių filialo direktoriaus Broniaus Raubos teigimu, krizės pavojus yra per daug išpūstas.
„Jokios krizės nebūtų, jei niekas nežiūrėtų televizijos. Patys gyventojai pasėjo baimę ir nerimą. Panašiai nutiktų, jei vieną dieną pasklistų gandas, kad trūksta cukraus. Tuomet visi pradėtų jį pirkti. Netrukus parduotuvėse cukraus neliktų ir visiems atrodytų, kad nutiko kažkas baisaus, nors nėra nei bado, nei karo ar maro“, – sakė jis.
B. Raubos teigimu, klientų nerimas jaučiamas, tačiau jie neskuba atsiimti indėlių.
Tą patį patvirtino ir Šiaulių banko filialo direktorė Virginija Eidimtienė.
„Nejaučiame krizės, apyvartos auga, klientų neprarandame. Atvirkščiai, po įvairių aplink sklandančių gandų žmonės iš kitų bankų pinigus perveda į mūsų banką. Padalinę pinigus keliems bankams jie, matyt, jaučiasi saugesni“, – aiškino pašnekovė.
Bankininkai tikino, kad jokių papildomų apribojimų imant pinigus iš sąskaitų jų skyriai netaiko. Tik išskirtiniais atvejais, kai imamos labai didelės sumos, siekiančios dešimtis tūkstančių litų, gali tekti palaukti keletą dienų, kol pinigai bus atvežti. Tai esą yra numatyta su indėlininkais sudaromose sutartyse.
BEDARBIŲ
SKAIČIUS STABILUS
Mažeikių darbo biržos vadovų teigimu, negatyvių pokyčių nejaučia ir jų įstaiga. Direktoriaus pavaduotoja Rita Jurkūnienė „Santarvei“ sakė, kad pastaruoju metu bedarbių skaičius stipriai nekito. Rugsėjo mėnesį registruoti 2432 bedarbiai.
„Šiuo metu šis skaičius šiek tiek sumažėjo – iki 2418, tačiau negalime teigti, kad tai galutinis skaičius, nes dalis žmonių nesiregistruoja Darbo biržoje. Praėjusį mėnesį užsiregistravo apie 20 žmonių, tai buvę AB „Mažeikių nafta“ darbininkai“, – sakė pavaduotoja.
R. Jurkūnienės teigimu, jokių pranešimų apie masinius atleidimus nėra. Ji įsitikinusi, kad kol kas rajone vyksta natūrali žmonių kaita.
„Didžioji dalis – apie 90 proc. žmonių iš darbo išeina savo noru arba abiejų šalių susitarimu. Krizės ar ekonominės griūties požymių dar nejaučiame“, – kalbėjo R. Jurkūnienė.
STEBI SITUACIJĄ
„Sodros“ Mažeikių skyriaus vedėja Laima Nagienė patikino „Santarvę“, kad kol kas bankroto atvejų dėl krizės neregistruota. Jos teigimu, lapkričio mėnesį paaiškės, ar sumažėjo įmokos valstybiniam draudimo fondui. Iki šiol jos mokamos gana stabiliai, trečiąjį ketvirtį įplaukų mažėjimo nebuvo pastebėta.
„Situaciją stebime, žiūrime, kaip ji gali pasikeisti artimiausiu metu. Didesnis žmonių atleidimas iš darbo buvo bankrutavus įmonei „Kompresoriai and Ko“. Darbo neteko per 50 žmonių“, – informavo L. Nagienė.
RUOŠIASI
SUNKESNIEMS LAIKAMS?
„Santarvės“ žiniomis, nemažai darbuotojų – per 80, vasarą išėjo iš UAB „Rudesta“.
Gegužės mėnesį statybos bendrovėje dirbo 265 žmonės, o rugsėjo mėnesį jų liko tik 188.
„Ši įmonė įsteigė dukterinę įmonę UAB „Mažeikių apdaila“ ir žadėjo likusius be darbo žmones įdarbinti joje, tačiau pažadų neįvykdė“, – sakė „Sodros“ skyriaus vadovė L. Nagienė.
UAB „Rudesta“ generalinis direktorius Rokas Radžiūnas „Santarvei“ teigė, kad darbuotojai nebuvo atleisti priverstinai, dėl darbdavio kaltės. Visi esą išėję savo noru, šalių susitarimu. Tačiau vadovas pripažino, kad įmonė optimizuojama.
„Ruošiamės ateičiai ir atsisakome veiklos, kuri nenaudinga. Dalis išėjusių iš darbo žmonių perėjo į dukterinę įmonę UAB „Mažeikių apdaila“, – sakė R. Radžiūnas.
Direktorius nekomentavo, kodėl į dukterinę įmonę buvo priimta vos 16 darbuotojų.
Darbo biržos direktoriaus pavaduotoja R. Jurkūnienė „Santarvei” teigė, kad statybinių organizacijų darbuotojų atleidimo iš darbo nėra pastebėta.
PERTVARKA
PRASIDĖJO ANKSČIAU
AB „Mažeikių nafta“ profsąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė įmonėje vykstančios reorganizacijos taip pat nesieja su ekonomine krize. Profsąjungos lyderė patvirtino, kad bendrovėje buvo atleista nemažai darbuotojų. „Gamykloje vyksta darbo organizavimo pertvarkymai, likviduojami barai, kuriamos dukterinės įmonės, nes kai tik „PK Orlen“ įsigijo kontrolinį įmonės akcijų paketą, koncerno vadovai prakalbo apie darbuotojų skaičiaus mažinimą ir dukterinių įmonių kūrimą. Guodžia tik tai, kad dalis likusių be darbo žmonių įdarbinami kituose gamyklos padaliniuose, o kas nori, gali išeiti iš gamyklos, pasiėmę išeitines kompensacijas“, – sakė ji.
V. Vilimienė „Santarvei“ sakė, kad finansinės ir ekonominės krizės šešėlis jokios įtakos neturi ir deryboms dėl kolektyvinės sutarties.
„Esame pasirašę konfidencialumo sutartį, todėl smulkmenų atskleisti negaliu. Viskas vyksta teigiama linkme, nieko nenorima iš mūsų atimti ar mus suvaržyti. Mūsų tikslas – išsaugoti darbuotojams tokias garantijas, kokios buvo iki šiol, ir dar labiau jas pagerinti“, – sakė didžiausios rajono įmonės profsąjungos vadovė.
PASIKEITĖ
PIRKĖJŲ ĮPROČIAI
Ekonominius gyventojų sunkumus greičiausiai pajunta prekybininkai – taupyti verčiami žmonės ima mažiau pirkti arba renkasi pigesnes prekes.
Prekybos tinklo „Grūstė“ prekybos skyriaus vadovė Irma Tarvainienė sakė, kad prekyba sumažėjo, tačiau ji linkusi tai sieti su naujo prekybos centro atidarymu, o ne su ekonominės krizės pradžia.
„Mažeikiškiai kaip pirko, taip ir perka maisto produktus, tiek pigesnius, tiek brangesnius. Šiek tiek ilgiau užsilaiko pramoninės prekės. Kituose miestuose, kur prekybos centrų nepadaugėjo, prekybos apimtys išlieka tos pačios“, – tvirtino vadovė.
MAXIMA LT, AB viešųjų ryšių atstovė ryšiams su visuomene Renata Saulytė „Santarvei“ sakė, kad pasikeitė tik pirkėjų įpročiai.
„Žmonės perka pigesnes, bet kokybiškas prekes. Taip pat išaugo akcijų populiarumas ne tik pramoninėms prekėms, bet ir kasdienėms. Žmonės perka tik tai, kas jiems iš tiesų reikalinga“, – tikino prekybos tinklo atstovė.
Nors prekybos centrai dar nesiskundžia pirkėjų stygiumi, turgaus prekiautojai jau ima nerimauti. Miesto turgus, jo direktorės Irenos Marcinkevičienės teigimu, yra gana ištuštėjęs.
„Priežastį sunku įvardinti. Gal įtakos turi prasidėjęs šildymo sezonas, kai esame priversti taupyti pinigus? Į turgų dabar žmonės ateina su konkrečiu tikslu, nusiperka tai, ko reikia, ir eina namo“, – sakė prekyvietės vadovė.
MAŽĖJA KLIENTŲ
SKAIČIUS
Taupantys pinigus žmonės negali liautis pirkę būtiniausių maisto produktų, tačiau gali atsisakyti mažiau būtinų paslaugų.
Taksi firmos „Ventaksa“ direktorius Vladimiras Kaveckas skundėsi, kad klientų mažėja. „To ir buvo galima tikėtis, kai taip sparčiai kyla kainos. Klientų kiekvienais metais darėsi vis mažiau, o dabartinę situaciją galima pavadinti tragiška. Ir mums neaišku, kaip elgtis toliau. Didinti ar mažinti paslaugų kainų nesiruošiame, nes bijome, kad situacija dar labiau nepablogėtų“, – kalbėjo direktorius.
Darbo mažiau ir Mažeikių kirpyklose. Kirpyklos „Siluetas“ savininkė Regina Poleikienė prisipažino nepamenanti laikotarpio, kad taip būtų sumažėję klientų.
„Ir anksčiau pasitaikydavo laikotarpių, kad žmonių ateina mažiau, bet dabar galiu pasakyti, kad klientų, kurie naudojasi mūsų kirpėjų paslaugomis, sumažėjo beveik per pusę“, – sakė ji.
Savininkės teigimu, tikimasi, kad bent prieš didžiąsias metų šventes klientų vėl padaugės.
O štai grožio salono „Jordunė“ administratorė Vilma „Santarvei“ sakė, kad klientų skaičius bet kokiomis sąlygomis išlieka stabilus. „Daugelis mūsų klientų yra nuolatiniai, pas mus lankosi reguliariai, ir jokių problemų nekyla“, – aiškino administratorė.
Pastebima, kad lankytojų sumažėjo ir kai kuriose miesto kavinėse.
Kavinės „Laisvės 30“ direktorė Ala Songailienė sakė negalinti tvirtinti, dėl kokių priežasčių mažiau klientų naudojasi įstaigos paslaugomis.
„Būdavo, kad prasidėjus šildymo sezonui kavinė ištuštėja, bet po kažkiek laiko, kai žmonės apsipranta su didesnėmis išlaidomis, jie vėl grįžta pas mus“, – sakė kavinės savininkė.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Specialistų teigimu, pasikeitė pirkėjų įpročiai – daugiau perkama pigesnių, bet kokybiškų prekių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto