Svaigalūs vartojantys paaugliai rizikuoja atsidurti priklausomybės ligų spąstuose

Viešuosiuose miesto renginiuose girtaujantys, atvirai rūkantys nepilnamečiai – įprastas reiškinys.
Jau treti metai mūsų rajone nemažėja alkoholį vartojančių paauglių. Pastebima tendencija, kad vis daugėja girtaujančių jaunesnio amžiaus vaikų.


ALKOHOLĮ VARTOJA
VIS JAUNESNI
Per metus Mažeikių ligoninės vaikų skyriaus medikams tenka blaivyti 12 – 15 alkoholiu apsinuodijusių vaikų. Dažniausiai iki sąmonės netekimo prigėrę jie į ligoninę pakliūva per viešąsias miesto, didžiąsias metų šventes, ilguosius savaitgalius, kiekvienų metų rugsėjo pirmąją.
Mažeikių ligoninės vaikų skyriaus vedėja Rita Lidžiutė pastebėjo, jog apsinuodijusių alkoholiu kaimo vaikų į skyrių pakliūna mažiau. Miesto vaikai mažiau užsiėmę, yra viskuo aprūpinti. Tėvai išeina į darbus, o jų atžalos, iš neturėjimo ką veikti, sugalvoja įvairių „pramo gų“.
Apie vaikų girtavimą liudija ir statistiniai duomenys. Šiemet už alkoholio vartojimą arba girto pasirodymą viešoje vietoje nubausti 22 šešiolikos – aštuoniolikos metų paaugliai ir 23 nepilnamečių iki šešiolikos metų tėvai.
Mažeikių rajono policijos komisariato nepilnamečių reikalų inspektorė „Santarvei” teigė, kad alkoholį vienodai vartoja tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus paaugliai.
GIRTAUJA IKI SĄMONĖS
NETEKIMO
R. Lidžiutė prisiminė, kad mažiausias vaikas, kurį teko blaivyti – pusantrų metukų. Per šeimos šventę tėvų paliktas be priežiūros vaikas nesąmoningai nuo stalo išgėrė visas taureles alkoholio.
Mažiausias nepilnametis, kuris sąmoningai „padrąsino“ save eidamas į šokius, gydytojos praktikoje yra trečiokas.
Į ligoninę buvo atvežta komos ištikta ketvirtokė, išgėrusi pusę butelio degtinės. Žmonės ją rado laiptinėje ir iškvietė medikus.
Gydytoja pabrėžė, jog vaiko įgūdžius ir įpročius, nemokėjimą linksmintis be alkoholio iš mažens formuoja suaugusieji.
„Apsidairykime ir pamatysime, iš kur tos problemos ateina. Koks pavyzdys yra rodomas vaikui, kai penkiamečio gimtadienio proga tėvai perka šampaną? Jei yra vaiko gimtadienis, švenčia tėvai, o vaikai kopijuoja suaugusiųjų elgesį“, – piktinosi vedėja.
KONTROLIUOTI
PRIVALO TĖVAI
Specialistai įspėja, kad tėvai atidžiau sektų vaikų elgesį, stebėtų, su kuo jie bendrauja, kas yra jų draugai, kokioje aplinkoje jie būna. Jei vaikas pareina namo prisirūkęs, o tėvai, užuodę rūkalų kvapą, nebando aiškintis, jis taip elgiasi ir toliau. Tėvai privalo kontroliuoti, kur ir su kuo yra jų vaikai, kada grįš iš vakarėlių su draugais.
R. Lidžiutė prisiminė, kai į ligoninę pakliuvusį vaiką, vartojusį narkotikų, gynė tėvai – esą jų vaikas to negalėtų padaryti. Paaugliai, sulaukę tėvų užtarimo, ir toliau svaiginasi.
Ligoninės vaikų ligų skyriuje yra buvę išsiaiškinti trys atvejai, kai nepilnamečiai vartojo narkotikus.
„Kiekvienas suaugusysis galvoja, jog jo vaikas ne toks ir jis nepaklius į narkotikų pinkles. Apie narkotikus suskatome kalbėti prieš keletą metų. Visi ramiai gyveno, manydami, kad narkotikų Mažeikiuose nėra, bet jų tikrai yra. Tik gal mes užsimerkiame, negalvojame apie šią problemą. Sveikinu tuos tėvus, kurie į tai reaguoja ir imasi kokių nors veiksmų“, – sakė medikė.
NENORI IŠSISKIRTI
IŠ KOMPANIJOS
Specialistų teigimu, visa tai, kas yra pavojinga vaikystėje ar paauglystėje, išbandoma pakliuvus į atitinkamą aplinką. Nenoras būti atstumtam, pašieptam, pažemintam bendraamžių pastūmėja vaiką į tolesnį psichotropinių medžiagų vartojimą.
Pasitaiko atvejų, kai į nepilnamečių reikalų inspektorių akiratį papuola vaikas, kurio šeimoje niekas nerodo blogo pavyzdžio, nevartoja alkoholio. Draugų būryje jis, nenorėdamas atsilikti nuo kitų, neatsisako alkoholio.
„Būti kitokiu kompanijoje yra labai sunku, ypač, jei paauglys yra morališkai silpnesnis. Pavyzdžiui, jaunesniame amžiuje būti nerūkančiu rūkančių kompanijoje yra gana sudėtinga – rūkant bendraujama, pažintis prasideda nuo pridegtos cigaretės. Užtenka praeiti pro mokyklą, kad įsitikintume, jog vaikai rūkyti pradeda anksti“, – teigė R. Lidžiutė.
Apie rūkančius nepilnamečius skyriuje išsiaiškinama netikėtai – vaikai, gydomi nuo sinusito ar plaučių uždegimo, nutveriami balkone berūkantys. Pastebima, kad mergaitės rūko daugiau negu berniukai.
ŠVENTĖS
ALKOHOLIKAMS?
Anot R. Lidžiutės, viena iš priemonių kovoti su girtaujančiais paaugliais – neparduoti jiems alkoholio. Alkoholis kioskuose ar „balkoninėse“ parduotuvėse abejotino amžiaus paaugliams parduodamas nepaprašius asmens dokumento.
I. Nacienė kategoriškai tvirtino, kad alus ar kitas alkoholis neturėtų būti pardavinėjamas bet kokių miesto švenčių metu. Jei renginiuose visiškai būtų uždrausta prekiauti alkoholiu, vaikams šventės neasocijuotųsi su išgėrimais.
Savivaldybės sprendimu, mūsų rajone valandą prieš šventei pasibaigiant yra nutraukiama prekyba alkoholiniais gėrimais. Dėl to esą kilo didžiulis žmonių nepasitenkinimas, kad 11 valandą vakaro nebuvo galima nusipirkti alaus.
„Renginyje pabūti kultūringai su šeima, su vaikais nebegalime… Juk vaikai mato, kaip tėvai geria – tai užkrečiantis pavyzdys. Nejaugi šventės organizuojamos alkoholikams, kurie negali ištverti kelių valandų neišgėrę?” – neslėpė nusivylimo inspektorė.
PADĖTI GALI
PSICHOLOGAI
Medikai teigia, kad, vaikystėje pradėjus vartoti psichotropines medžiagas, po ilgesnio laiko didelei daliai paauglių nuo šių medžiagų gali atsirasti priklausomybė. Labiausiai paplitusi priklausomybė yra nuo nikotino. Kai žmogus supranta, kad rūkymas, nors ir nesukelia ryškių elgesio sutrikimų, kenkia, jis nepajėgia mesti – jau yra priklausomas.
Mažeikių psichikos sveikatos centro Priklausomybių ligų psichiatrė Regina Zakarauskienė tvirtino, kad turintiems priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų gali padėti psichologai, psichiatrai, nes tai ne tik liga, bet ir psichikos sutrikimas.
Daugiausiai į centrą kreipiasi jauni, 30 metų žmonės dėl priklausomybės alkoholiui. Besikreipiančių narkomanų amžiaus vidurkis – 22 – 24 metai. Psichiatrė „Santarvei“ sakė, kad narkomanai pagalbos kreipiasi nedažnai, pasitaiko tik pavieniai atvejai, nes tai susiję su teisėsauga.
Anot R. Zakarauskienės, nepilnamečių alkoholikų ar narkomanų nėra daug. Paaugliai dažniausiai svaigalus vartoja vakarėlių metu, draugų kompanijose. Įklimpsta tie, kurie yra dvejojantys, greitai pasiduodantys kitų įtakai. Alkoholį vartoja, rūko „sunkūs“ vaikai, o narkotikus bando turtingų tėvų atžalos. Kartais tokie pabandymai baigiasi išaugus iš tam tikro amžiaus.
PASEKMĖS SVEIKATAI
R. Zakarauskienė pabrėžė, kad alkoholis žmogų pažeidžia per keletą metų ir pasireiškia ryškiais nuotaikos bei psichikos sutrikimais, kai žmogui nepakanka atitinkamų medžiagų būsenai palaikyti. Alkoholis skatina smegenų ląstelių atrofiją, kuri pasireiškia silpnaprotyste, gilina depresiją, todėl įvyksta daug savižudybių.
Specialistė įspėjo, kad alkoholis yra stiprus nuodas, galintis persiduoti ir palikuoniui. Svarbu, kokioje aplinkoje gimė vaikas, kokie jo tėvai – genetinis faktorius labai stiprus.
Jei žmogus gyvena aplinkoje, kur geriama, yra atitinkamos tradicijos, tai padidėjęs nervų sistemos jautrumas daug greičiau išprovokuoja priklausomybės, kaip ligos, atsiradimą negu turintiems stiprią nervų sistemą.
Dar labiau nei alkoholis žmogų veikia narkotikai – jie tiesiog degina organizmą, papildomai gali prisidėti kitos gretutinės psichinės li gos.
Kiek Mažeikiuose nepilnamečių, vartojančių narkotikus, nežinoma. Yra teorija, kad žmogus prie narkotikų „prisiriša“. Jei narkotinės medžiagos ištirpinamos mineraliniame vandenyje ar kokakoloje, atsigėrus šio gėrimo sukeliama narkotinė toksikacija. Norintysis patirti tą pačią būseną vėl vartos narkotikus.
Tai žinodami narkotikų platintojai ieško nekaltų aukų. Vakarėliuose patariama kokteilio ar kito gėrimo taurę nešiotis su savi mi.
Jeigu tėvams kyla įtarimas, kad jų vaikas vartoja narkotikus, specialistai pataria įsigyti specialų testą, kuriuo galima patikrinti savo įtarimus.
Nuotr.: Pastebima tendencija, kad rajone daugėja vis jaunesnio amžiaus girtaujančių nepilnamečių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto