Ministrė pasisako už alkoholio reklamos draudimą

ELTOS nuotr.

Sveikatos apsaugos ministrė socialdemokratė Rimantė Šalaševičiūtė pasisako už siūlymą drausti alkoholio reklamą.

Alkoholio reklama lengvai prieinama

„Aš manau, kad reikia drausti (alkoholio reklamą, – ELTA)“, – ketvirtadienio rytą interviu „Žinių radijui“ sakė ministrė.
R. Šalaševičiūtė priminė, kad jau dabar Seimui yra pateiktos Vyriausybės išvados, jog pirmiausia pradėti reikia nuo išorinės reklamos, tačiau parlamente šis įstatymo projektas toliau kelio nesiskina. Kaip pavyzdį, ministrė pateikė tai, kad ir dabar dienos metu naršant internete nepilnamečiams lengvai prieinama alkoholio reklama.
Kita vertus, ministrė suabejojo, ar pavyks uždrausti alkoholio reklamą internete, nes ir kitos pasaulio valstybės su tuo nesėkmingai kovoja.

Alkoholizmas prilygintinas narkomanijai

Sveikatos apsaugos ministrė jau anksčiau yra pasisakiusi už priverstinį su alkoholio vartojimu turinčių asmenų gydymą.
Pasak R. Šalaševičiūtės, alkoholizmas prilygintinas narkomanijai.
„Jeigu šiandien priverstinai yra nustatyta tvarka, kuri yra Psichikos sveikatos priežiūros įstatyme, gydomi priklausomi nuo narkotikų, tai lygiai tokias pat problemas – fizinio, psichinio smurto, finansinius nuostolius – šeimoms daro, traumuoja šeimas ir priklausomi nuo alkoholio. Todėl ryžomės, parengėme Narkologinės priežiūros įstatymo straipsnių papildymų pakeitimų projektą ir tiesiog visuomenei pasakėme, kad Sveikatos apsaugos ministerija mano, jog reikia alkoholikus prilyginti narkomanams ir taikyti panašią tvarką, išplečiant ratą asmenų, kurie gali kreiptis pagalbos“, – aiškino ministrė.

Siekiama sumažinti alkoholio vartojimą šalyje

Šiuo atveju dėl priverstinio gydymo galės kreiptis ne tik asmuo, turintis problemų su alkoholio vartojimu, ar jo giminaičiai, bet ir policijos pareigūnai, seniūnai, socialiniai darbuotojai, kaimynai, bendruomenės atstovai ir pan.
Visuomenės nuomonę, kad priverstinai gydyti negalima, R. Šalaševičiūtė siejo su žmogaus teisėmis ir kad tik jis pats gali kreiptis dėl būtinos pagalbos.
ELTA primena, kad neseniai siekdama kovoti su alkoholizmu Vyriausybė parengė ir Seimui teiks bendruosius alkoholio prieinamumo ir kontrolės principus, kuriais siekiama sumažinti alkoholio vartojimą šalyje.

Alkoholio mažinimo strategiją parengs iki vasario

Pagal kartu su Sveikatos apsaugos ministerija paruoštus principus, kurie bus teikiami svarstyti Seimo Sveikatos reikalų komitetui, bendrieji principai institucijoms, teikiančioms teisėkūros iniciatyvas dėl alkoholio kontrolės ir prieinamumo mažinimo, yra šie: vadovautis Alkoholio kontrolės įstatyme numatytu laiko ribojimu, mokesčių nustatymu, propaguoti sveiką gyvenseną, skatinti socialinę aplinką be alkoholio ir pan., vadovautis Pasaulio sveikatos organizacijos dokumentais.
Vasario viduryje Vyriausybė ketina pasiūlyti alkoholio mažinimo strategiją.

Lietuva priskiriama aukščiausios rizikos grupei

Vėl viešojoje erdvėje pasigirdo raginimų diskutuoti apie alkoholio prieinamumo mažinimą, priverstinį gydymą nuo alkoholizmo po šalį sukrėtusių įvykių, kai Kražiuose nužudytos keturios moterys, ar Kėdainių rajone, kai tėvas įmetęs į šulinį nužudė du mažamečius vaikus.
Nuo naujų metų įsigaliojęs draudimas prekiauti alkoholiu degalinėse tebuvo „smulkus žingsnis“ kovojant su alkoholizmu, yra sakęs Premjeras Algirdas Butkevičius ir žada dar daugiau priemonių kovojant su svaigalų vartojimu. Tiesa, kokios jos, kol kas neatskleidžia.
Pagal alkoholio suvartojimą ir jo sąlygotą žalą Lietuva priskiriama aukščiausios rizikos grupei Europoje kartu su Latvija, Estija, Baltarusija, Rusija, Ukraina, Vengrija, Kazachstanu ir Moldova.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto