Sveikatos dieną – apie tai, kaip nesirgti

Balandžio 7-oji – Pasaulinė sveikatos diena. Ją jau daugiau nei šešiasdešimt metų inicijuoja Pasaulinė sveikatos organizacija.
santarvė.lt susisiekė su trimis mūsų kraštiečiais ir pateikė kelis klausimus:
Kada supratote, ką iš tiesų reiškia posakis: sveikata brangiausias turtas? Kokių priemonių imatės, kad išsaugotumėte savo sveikatą? Ką galėtumėte pasakyti žmonėms, kurie šiandien galvoja, kad niekada nesusirgs?

Manvilius KOCIUS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Manvilius Kocius, gydytojas traumatologas ortopedas, biomedicinos mokslų daktaras:
– Kiekvieną dieną matau ligonius, tad jau seniai suprantu – kad ir koks turtingas būtum, jei nebus sveikatos, pinigai nedaug verti. Ir pats prieš porą metų patyriau gana sudėtingą operaciją, tada perkainojau visas vertybes.
Manau, kad judesys yra pagrindinis dalykas, jei nori išsaugoti savo sveikatą. Štai jūs man skambinate, o aš esu ką tik išėjęs iš sporto klubo – iš baseino. Stengiuosi, kad penkios dienos per savaitę būtų fiziškai aktyvios. Be to, kaip aš pats mėgstu pajuokauti, mano darbas – ne protinis, o fizinis. Esu chirurgas traumatologas ortopedas, tad ir darbe tenka paprakaituoti: ir pjauname, ir gręžiame, ir kalame.
Tad fizinis aktyvumas yra vaistas nuo visų ligų, mano akimis žiūrint. Mityba, manyčiau, yra antroje vietoje. O stresai… Stresas yra mūsų kasdienybė, mūsų gyvenimo druska. Jų neišvengsi.
Ką galėčiau pasakyti tiems, kurie įsitikinę, jog niekada nesusirgs? Linkėčiau, kad jie ir mirtų sveiki (juokiasi). Gerai būtų, jei jie taip ir liktų prie savo minčių. Bet tai, deja, yra iliuzijos. Šiaip manau, kad žmogus apie savo sveikatą išvis neturėtų galvoti. Kai sveikata yra gera, ji kaip oras, kuriuo kvėpuoji ir nepastebi. Ir pradėti nuo dvidešimties metų galvoti apie sveikatą? Reikia apie gyvenimą visada galvoti – iki paskutinio atodūsio. Sveikatos reikia tik negadinti.

Vladas LISAITIS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Dailininkas Vladas Lisaitis:
–Aš septyniasdešimties metų baigiau tinklinį žaisti. Mano draugai, kurie anksčiau kartu žaidė, jau nebežaidžia – nors dešimt penkiolika metų jaunesni, kai kurie – patys gydytojai. Dvejus metus jau nebežaidžiu ir jaučiu, kaip mano organizmas pasiilgsta krūvio. Kol intensyviai judėjau, užsiėmiau sportu, niekas neskaudėjo, nereikėjo nieko trinti, šildyti, tepti… Žodžiu, sportas yra svarbiausias dalykas, norint išlaikyti sveikatą. Tokia mano nuomonė.
Beje, kažkada buvau Mažeikių vidurinės mokyklos sporto pirmininkas, institute mokiausi – sportavau. Ir nuolat šalia darbo buvo sportas. Taip kad kiekvienam mažeikiškiui linkėčiau – lai sportuoja, kiek įmanoma, ir bus sveikata.
Jaunimui noriu pasakyti: atsisakykite laisvalaikiu kompiuterio ir net televizoriaus – nieko gero sveikatai tokie užsiėmimai neduoda. Aš pats kompiuterį esu išmetęs ir televizoriaus vengiu. Tai atima iš mūsų visą energiją, laiką ir taip toliau. Pasidarai kažkoks robotas: nei judi, nei galvoji, tiesiog egzistuoji.
Sportuokite bet kokiu būdu, pagal savo galimybes, ir ilgai nereikės ieškoti daktarų pagalbos!

Asta PILYPAITĖ. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Dainininkė Asta Pilypaitė:
– Posakį apie brangiausią turtą jau suprantu. Gerai, kad dar mokausi iš svetimų klaidų, pavyzdžių. Matau – kai žmogui sušlubuoja sveikata, gyvenimas išsyk nebe toks kokybiškas pasidaro. Reikia ir savojo organizmo atidžiai klausytis. Jei tik savęs netausoji, iš karto pajauti, kad kažkas negerai. Todėl sakyčiau, kad intuityviai bandau vengti blogų dalykų ir stengiuosi palaikyti tą sveikos gyvensenos idėją.
Mūsų profesijos žmonėms išties nelengva tai padaryti: tai nepavalgai arba valgai bet ką, tai neišsimiegi. Bet kol kas pasiseka susigrąžinti prarastas jėgas – tiesiog stengiuosi, kai tik galiu, nedaryti sau nieko bloga… Neseniai supratau, kad labai gerai daugiau vandens gerti. Ir išties jaučiu teigiamų pokyčių – energijos daugiau, oda gražesnė… Ir valgyti stengiuosi saikingai, ir tų „kibių“ produktų mažiau vartoti, geriau jau vaisiai ir daržovės. O štai su judėjimu, sportu… Matyt, elgiuosi moteriškai, mums sunkiau būti aktyvioms sportininkėms. Vis planuoju: tuoj pradėsiu – ir vėl laukiu. Ko? Matyt, tikrojo pavasario ir vasaros.
Dabar štai važiuoju į Mažeikius, susitiksiu su artimaisiais. Šventės, žinoma, nėra pats sveikiausias dalykas maisto prasme, tačiau geros emocijos – tai taip pat sveikata. To visiems ir linkiu.
Visi santarvė.lt pašnekovai linkėjo mažeikiškiams, kraštiečiams, gerų švenčių, gražaus pavasario ir, žinoma, sveikatos.

One Reply to “Sveikatos dieną – apie tai, kaip nesirgti”

  1. psd parašė:

    Teisingai pasakyta: pats brangiausias turtas.Jei neturi pinigų,tai gali ruoštis į pavenčius,ar Geidžių kapines.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto