Sveiko atgimimo!

Virginijus Sungaila. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kovo pirmą dieną mums pagaliau leis tiesiogiai nukopijuoti merus, nes dauguma dabartinių kels savo iškilmingas kandidatūras. Dauguma jų bus nukopijuotų ir atsisės į mus aptarnaujančias kėdes, kaip ir dabar sėkmingai sėdi.
Dabar yra madinga kopijuoti roko klasikus, kaip Led Zeppelin, Pink Floyd, AC/DC, atliekant jų senus kūrinius. Mūsų politinę erdvę dabar irgi tapo madinga kopijuoti, paskelbus tiesioginius merų rinkimus. Bet tai tuščias populistinis valdžios žingsnis, kuris niekur neveda. Rajoną valdys tos pačios partijos su tais pačiais valdininkais.
Pateiksiu paprastą pavyzdį. Įsivaizduokime, jei kambaryje nuo vienos kėdės savo drabužius padėsime ant kitos, ar kas pasikeis? Turbūt nieko. Taigi mums siūlo, kad mes iš vienos kėdės perkeltume drabužius į kitą. Ir šis veiksmas turėtų mus džiuginti. Bet ar nuo to pasikeis mūsų gyvenimas? Ar padaugės drabužių, ar jie taps naujesni, o gal net amžini ir niekada nesusinešios?
Turbūt nieko iš to nebus. Ir meras – ar bus išrinktas tiesiogiai, ar netiesiogiai – nieko daugiau negalės skirti žmonėms, nes jo galios ir toliau liks nulinės prieš Vyriausybės politiką ar Seimą.
Nei pinigų daugiau negaus, nei infrastruktūros labiau nepagerins dėl to, kad bus išrinktas tiesiogiai. Ar jam tas „tiesiogiškumas“ suteiks kažkokių galių prieš valstybinę valdžią? Absoliučiai jokių.
Tiesioginiai rinkimai, mano nuomone, yra apgaulė, kad tauta džiaugtųsi nors kažkuo, nes viskas atrodo gana apgailėtinai. Pradedant renovacija ir baigiant valdžios šeimų narių ar giminių protegavimu, piniginių srautų iš ES fondų nukreipimu saviesiems… Pavyzdžių apstu.
Dar mūsų valdžiai patinka išdavystės – kuo daugiau žmonių išduoda „pradines“ partijas ar judėjimus, tuo „sotesnė“ valdžia – kaipmat juos po savo sparneliu priglaudžia.
Tik tokiu būdu tos valdančiosios daugumos atrodo daug. Bet tas gausumas yra dirbtinis, tarsi nenatūralus apvaisinimas. Kai kuriuos veikėjus valdžia paskui pati „apvaisina“ postais, šiltomis vietelėmis, parūpina jiems gėrybių, kad tik nieko netrūktų ir nebūtų jų šeimose jaučiamas minimalus pragyvenimo lygis. Kas gali paneigti, kad taip „apvaisinti“ politikai ir verslininkai kartu nepapildo merų rinkiminių kampanijų juodųjų kasų?
Dar vienas pavyzdys. Dabartinis mūsų meras labai daug laiko skiria savireklamai ir jam labai talkina partietė, atsakinga už ryšius su mumis. Socialiniuose tinkluose šie politiniai „baliai“ yra nušviečiami daugiau nei darbai. Peršasi išvada, kad neveiklumą yra bandoma paslėpti po nesibaigiančių iškilmių paradu. Jei taip bus ir po naujųjų rinkimų, tai kuo tada skirsis dabartinė merų veikla nuo būsimosios – „tiesioginės“?
Žmonės norėjo tiesioginių mero rinkimų, bet jiems niekas nepaaiškino, kas iš to bus. Kokia bus nauda savivaldai – ne merui konkrečiai, bet savivaldai. Lietuvoje daug kas suprantama tuomet, kai viskas jau įvykę. Tik tada yra pradedama aiškintis, kodėl atsitiko ne taip, kaip turėjo būti.
Štai žmonės gatvėje sako, kad galės išsirinkti tą, kuris bus pats geriausias, kad meru nebetaps partijos iniciatyva paskirtas žmogus. Bet būtent partijos ir siūlys savo kandidatus, jiems bus skiriamos lėšos iš visų kasų. Būtent partijos ir padarė, kad tik jų kandidatai taptų merais. O žmonės užkibo ant to paties partinio kabliuko.
„Nepartiniai“ kandidatai į merus –  tik detalės, kurioms bus sudaromos didžiausios kliūtys. Dabar jau aišku, kad yra sudaromos nevienodos sąlygos – nepriklausomi kandidatai paverčiame tiesiog „patrankų mėsa“ tam, kad po to būtų trimituojama, kokie rinkimai buvo demokratiški ir kaip nugalėjo geriausias.
Politikai mato, kad juos žmonės keikia, į rinkimus eina vis mažiau rinkėjų, tai kodėl jie negalėjo sudaryti vienodų sąlygų visiems kandidatams? Kad viskas būtų pradėta nuo balto lapo. Kad ir lėšos būtų skirtos visiems vienodos, ir kad partiniai būtų pasiūlę jaunus ir naujus savo žmones…
Bet to negalima daryti, tai prieštarauja partijų tikslams, nes kuo ilgiau esi valdžioje, tuo geriau išmanai visas finansines kombinacijas. Tie finansai, kaip skelbia kai kurie teisminiai procesai,  galimai papildomo partijų kasas. Apie tai net iš Seimo tribūnos kalbėjo vienas gražus politikas.
Politikai vykdo nešvarią politiką, dėl to žmonės nusivilia ja, bet kai ateina rinkimų diena, būtent tie patys žmonės vėl renkasi nešvarumus. Tai gal tikrai švariai gyventi nebenorima? Gal akciją „Darom“ reikėtų perkelti į kitų metų kovo pirmą dieną ir vieną kartą apsivalyti labai rimtai?
Kas pasikeis po tiesioginių mero rinkimų, jei mes išrinksime tuos pačius? Gi nieko. Bus perkerpamos tos pačios juostelės, tie patys konkursų laimėtojai, tas pats savųjų protegavimas… Ir tauta vėl puls į nusivylimą ir vėl sakys: „Mus apgavo!“ O gal neapgavo, gal pakels pensijas ir atlyginimus dviem su puse euro?
Jaučiu, ką dabar galvoja politikai, intuityviai skaitau jų mintį: „Gerus sprendimus lemia patirtis, o patirtis įgyjama iš blogų sprendimų“.
Bet pavasaris – tai atgimimas. Ir aš vis dar tikiu sveiku atgimimu.

16 Atsakymų į “Sveiko atgimimo!”

 1. to šūdvabaliui-moralistui parašė:

  Įspėji, kad neužsiraučiau? Grasini? Suprasdamas, kokia trapi Tamstos orientacijos žmonių dvasinė struktūra, labai jautriai, globėjiškai primenu, kad net tokiai organinei trąšai kaip Tamsta yra dezinfekuojančių priemonių. Pavyzdžiui, kartais ir 20 litų užtenka :)

 2. Baron Miunchauzen parašė:

  Kokios dar „Perestroikės“ čia kam reikia? Gorbio gi nebėr-ligoninėje, berods, tad nebus kam suvadovaut. Mažeikiečiams reik elementaraus padorumo, jautrumo paprastam žmogui ir daugiau pagarbos ir svarbiausia – darbo ir algos, o ne pašalpos už vergišką darbą, normalaus, saugaus gyvenimo, o ne tų „Perestroikės“ balamūtų iš Bolševikų partijos.

 3. ir dar dar parašė:

  Nepaminėjote, kad draugo Burokevičiaus draugė dar buvo ir draugė Grybauskaitė. Valio, draugai! Bet mieli komentatoriai, atrodytų rimčiau, jeigu komentuotumėt straipsnį, o ne straipsnio autorių. Šiek tiek atsiduoda, pasak vieno a la politiko, turgaus BOBOMIS. O autoriaus įžvalgos gana teisingos. Pasistenkit atsiminti šias įžvalgas bent iki rinkimų.

 4. to ir dar parašė:

  Jūs dar nepaminėjote, kad draugas Virginijus buvo Burokevičiaus draugo Stanislovo Giedraičio ištikimas draugas

 5. šūdvabaliui-moralistui parašė:

  man patinka, kad tavo nervai pakrikę ir jau nebesivaldai. Žiūrėk, neužsirauk

 6. Klausimėliui parašė:

  Po tą pačią pievą skraido bitė ir musė. Bitė džiaugiasi matydama labai daug gražių gėlių ir galėdama rinkti iš jų nektarą. Musė nesutinka, nes aplink ji tik š… mato.
  Moralas: šūdvabaliu gimęs spalvų įvairovės nematysi.

 7. klausimėlis parašė:

  O tai koks poltinis koš+maras Mažeikiuose, bene žalias?

 8. to Ali Baba parašė:

  Jūs tikriausiai juokaujate? Liaudies išmintis įspėja, kad reikia mokytis ne iš savų, o iš svetimų klaidų. Vienas toks jau jį mylėjo, su riedučiais po parką drauge važinėjo, visai Lietuvai apie tai pasakojo. O paskui buvo apkaltintas, kad mylisi iškreiptu būdu, po teismus tąsėsi. Na, o po meilės Brazauskienei, pradėjo visur raudonasis maras vaidentis. Šiurpu

 9. Ali Baba parašė:

  kažkas labai fanatiškai myli (nes neapykanta irgi yra meilė) Sungailą, jei taip domisi jo biografija. Belieka pavydėti. Kad man taip

 10. skaičiuotojai parašė:

  1917m įvyko revoliucija ir nuo to laiko Mažeikiuose raudonuoja

 11. ir dar parašė:

  2007 metais Sungaila dalyvavo savivaldybių tarybų rinkimuose kaip Tautinės partijos Lietuvos kelias atstovas. Rezultatas – absoliučiai paskutinė vieta

 12. skaičiuotojai parašė:

  įdomu, kiek surenkate procentų knisdamasi senuose faktuose

 13. Miunchauzenas parašė:

  Naudos jokios – tik nuostoliai, nes rinks vietinį mafijozą, kietą vyruką-bandituką, manyčiau, arba užsigrūdinusį bolševiką ar jo anūką.

 14. Irenai parašė:

  Ponia Irena, paskutinį kartą rinkimuose jis dalyvavo prieš dvejus metus kaip Demokratinės darbo ir vienybės partijos arba kitaip sakant Kristinos Brazauskienės atstovas. Surinko 1,24 proc. rinkėjų balsų (VRK informacija) ir liko priešpaskutinis.

 15. Irena parašė:

  Ponas Sungaila eikite į mero rinkimus ir pamatysite ar Jus išrinks,o jei išrinks tai ir parodysite ką sugebate,o dabar kaip ponia Šideikienė abu daug šnekate ir kritikuojate.Parodykite ką Jūs sugebate.Pamatysite ar Jumis žmonės pasitiki ar ne.

 16. Kalusimas parašė:

  Sungaila, ar dar yra Lietuvoje tokia partija, su kuria nėjai į rinkimus? Kažin ar tokia atsiras. Gal tik tos, kurios tavęs nepriėmė. Vis taip nesveikai atgimsti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto