Nakvynės namuose įsikūrusiame kabinete ir šiemet bus teikiamos paslaugos žmonėms, vartojantiems narkotines medžiagas. Praėjusiais metais čia buvo apsilankyta per tūkstantį kartų.
Veikia penkti metai
Nakvynės namuose kabinetas darbui su narkotines ir psichotropines medžiagas vartojančiais asmenimis buvo įrengtas 2007 metais Jungtinių Tautų narkotikų kontrolės ir nusikalstamumo prevencijos biuro finansuoto projekto lėšomis. Narkotinių ir psichotropinių medžiagų žalos mažinimo rajone programa vykdoma jau ketverius metus.
Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė, pristatydama programą Tarybos nariams, paaiškino, kad ja siekiama mažinti ŽIV infekcijos plitimą bendruomenėje, konsultuoti sveikatos, socialiniais klausimais.
„Patvirtinus programą bus užtikrinta žalos mažinimo kabineto veikla be pertraukų keletą metų, išliks tęstinumas bei atsiras galimybė planuoti teikiamų paslaugų apimtis“, – akcentavo gydytoja.
Rajono politikai nesuabejojo tokių paslaugų būtinumu ir dar ketveriems metams patvirtino programą. Kabinetui išlaikyti ir narkotines medžiagas vartojantiems žmonėms pagelbėti kasmet numatyta 57,7 tūkstančio litų Savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšų.
Kabinetas populiarus
Švirkštų keitimo kabinete dirbanti socialinė darbuotoja Ilona Glodenienė informavo, kad pagalbos ieškantys žmonės primami darbo dienomis nuo 13 iki 16 valandos. Praėjusiais metais čia buvo apsilankyta 1235 kartus.
Nuolat lankėsi 24 klientai, kurių amžius nuo 25 iki 35 metų. Daugelis jų bedarbiai, nors keli lankytojai yra vedę ir turi šeimas. Daugelis turi nuolatinę gyvenamąją vietą, 8 gyvenamosios vietos neturi. 5 lankytojai dalyvavo reabilitacijos programose. Iš 24 lankytojų – 5 moterys, 3 turi nepilnamečių vaikų.
Švirkštai ne dalijami, o keičiami
Socialinė darbuotoja paaiškino, kad programos tikslas nėra tik aprūpinti narkotines medžiagas naudojančius žmones švirkštais. Nauji švirkštai, adatos keičiamos į naudotus – taip siekiama, kad į aplinką nepatektų užkrėsti švirkštai, nes dauguma ŽIV infekuotų rajono gyventojų užsikrėtė vartodami injekcinius narkotikus.
Praėjusiais metais buvo išdalinta per du tūkstančius adatų, panašiai tiek pat surinkta. Švirkštų išdalinta beveik 7 tūkstančiai, surinkta – 8 tūkstančiai. Narkotikus vartojantiems žmonėms pasiūloma tvarsliavos, bintų, vatos, medicininių servetėlių, prezervatyvų.
Teikiama konsultacija
Į Nakvynės namuose įsikūrusį kabinetą priklausomybių turintys žmonės užsuka ne vien švirkštų. Kartais ateinama tik išsikalbėti, išgirsti patarimų. Pagalbos ieško iš įkalinimo vietų grįžę mažeikiškiai. Praėjusiais metais informavimo paslaugų prašyta apie keturis šimtus kartų.
„Ateina pas mus ir norintieji gydytis, turime adresų, kur kreiptis dėl reabilitacijos, tiesa, nežinome, ar daug pasinaudoja siūlymu. Na, vienas kitas tikrai yra“, – įsitikinusi I. Glodenienė.
Kabineto socialiniai darbuotojai bendradarbiauja ir su Mažeikių psichikos sveikatos centru, kuris taip pat teikia pagalbą priklausomybių turintiems žmonėms. Įstaigoje nuo 2008 metų vykdomoje metadono (tai sintetinis narkotikas, skiriamas išsivysčius didelei priklausomybei nuo narkotinių medžiagų) programoje kasmet dalyvauja apie dešimt gyventojų.
Narkobaronai triumfuoja,policija miega,jaunimas skęsta narkotikų liūne,pro admiral restoraną geriau tamsoje nevaikščioti,prie trens-dens triukšmo ir muštynių kiek tik nori.Kas belieka-sprukti iš TĖVYNĖS kiek kojos neša,tegul užsiknisa darbdaviai su savo varganu atlyginimu.