Tarp pasaulio žemaičių kūrybos – ir mažeikiškių darbai

Pasaulio žemaičių dailės parodos dalyviai susiburia tik kas ketverius metus. Nuotr. iš asmeninio archyvo

Vienas iš šiuo metu vykstančių Pasaulio žemaičių dienos akcentų – Plungėje, kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro rūmuose esančiame Žemaičių dailės muziejuje atidaryta VII Pasaulio žemaičių dailės paroda, skirta Saulės mūšio metams paminėti.
Parodoje eksponuojami ir trijų Mažeikiams atstovaujančių menininkų – dailininkų Rūtos Kučinskaitės, Virginijaus Tamošiūno, Jono Želkausko bei kalvio Virgilijaus Mikuckio – darbai.
Mažeikiškių portretus ir po vieną jų darbų nuotrauką galima rasti parodai skirtame kataloge.

PADOVANOJO MUZIEJUI

Šioje, parodoje, vykstančioje kas ketverius metus, dalyvauja skirtingų kartų, mokyklų, stilistinių krypčių menininkai. Profesionalios vaizduojamosios ir taikomosios dailės ekspoziciją šiemet sudaro 130ies kūrėjų darbai: daugiausiai tai – tapybos, grafikos, mažosios plastikos kūriniai.
Viekšnių Vinco Deniušio meno mokykloje dirbanti mažeikiškė dailininkė Rūta Kučinskaitė pasakojo, kad šioje parodoje dalyvauja jau ketvirtąjį kartą. Organizatoriai pageidavo, kad kūrėjai pristatytų iki trijų darbų, tad parodoje eksponuojamos dvi mažeikiškės drobės – „Kaita“ ir „Žaismas“.
„Mano personalinė paroda ką tik buvo surengta Viekšniuose, o dalyvauti tokioje parodoje, kur eksponuojami viso pasaulio žemaičių darbai, yra labai prasminga – tokios parodos nevyksta kasmet“, – samprotavo R. Kučinskaitė.
Dailininkės darbas „Kaita“ kaip dovana liks Žemaičių dailės muziejuje.

SUVIENIJA  ŽEMAIČIUS
„Accid Jazz 1236“ ir „In somnia“ – taip vadinasi Pasaulio žemaičių dailės parodoje jau trečią kartą eksponuojami Mažeikių dailės mokyklos mokytojo, dailininko Virginijaus Tamošiūno darbai. Vieną iš Saulės mūšio metus fiksuojančių darbų menininkas tapė specialiai šiai parodai, o paveikslas „In somnia“, reiškiantis „Nemiga“, sukurtas šiek tiek anksčiau.
„Man šis darbas taip pat kažkaip siejasi su Saulės mūšio tema – parodos organizatoriams ta idėja patiko dėl to, kad tema suvokiama netiesmukiškai“, – teigė dailininkas.
V. Tamošiūnas dar nėra apsisprendęs, ar kurį iš darbų paliks muziejui – keletą jų muziejus jau turi iš senesnių parodų, plenerų.
„Dalyvavimas šioje parodoje man atrodo labiau simbolinis, kažkaip suvienijantis žemaičius. Parodoje dalyvauja menininkai iš Lietuvos pakraščio – nuo Klaipėdos iki Šiaulių, tad suvažiuojame, susitinkame savo buvusius dėstytojus, kolegas, kurie gyvena kažkur kitur – tai puikus laikas pabendrauti“, – kalbėjo V. Tamošiūnas.

MIŠRIOS TECHNIKOS  DARBAS
V. Tomašiūno kolega, toje pačioje Dailės mokykloje dirbantis mokytojas metodininkas Jonas Želkauskas Pasaulio žemaičių dailės parodoje dalyvauja trečiąjį kartą – prieš tai jo darbai buvo eksponuojami ketvirtojoje ir penktojoje parodose.
Šiais metais parodai dailininkas pristatė gana didelių išmatavimų paveikslą „Laiko dulkės“. Jis kurtas naudojantis mišria technika – naudotasi fotomontažu, aliejiniais dažais ir kvarcu.
Kūrinys tapytas specialiai šiai parodai ir atspindi Saulės mūšio tematiką.

ASOCIACIJOS SU SENOVE  IR  DABARTIMI
Kalvis Virgilijus Mikuckis parodai šiemet pristatė kaltos geležies darbą – „Lietuvai reikia šarvuočių“. Jo autorius teigė šiemet esąs labai užsiėmęs, tad į parodą pristatė tik vieną iš savo darbų. Grynų kalvystės darbų parodoje vos vienas kitas – daugiau tai iš įvairių kelių medžiagų, tarp jų ir metalo, atlikti darbai.
„Savo šarvuotį parodai parinkau dėl to, kad kviečiant į ją buvo pasakyta, kad šiemet paroda bus skirta Saulės mūšiui. Tai ir pirmoji mintis buvo tai, kad tinkamiausias darbas būtų šarvuotis, kadangi tai asocijuojasi su senove, yra ir sąlyčio su dabarties kontekstu: Lietuva dabar tikriausiai turi tris šarvuočius, o mano darbe yra pacifistinė tema – gal geriau reikėtų Lietuvai nusipirkti tokius šarvuočius iš Pietų Amerikos.
Pavadinimas šiuo atveju yra lygiavertis darbui“, – įsitikinęs V. Mikuckis.
Prieš ketverius metus šioje parodoje mažeikiškis kalvis buvo laimėjęs medalį už amato interpretaciją.

KILĘ  IŠ  MAŽEIKIŲ
Pasaulio žemaičių dailės parodoje galima išvysti ir iš Mažeikių kilusių menininkų darbus. Čia eksponuojami Kaune gyvenančios Zinaidos Dargienės, ne vieną drobę Mažeikių muziejui padovanojusios Filomenos LinčiūtėsVaitiekūnienės kūriniai, paveikslus iš vilnos parodai pateikė Viekšniuose gimusi, o dabar Radviliškio rajono Šniūraičiuose gyvenanti Danutė Kaučikienė.
Unikalius, iš neįprastų medžiagų padarytus darbus parodai pristatė Reivyčiuose gimęs, dabar Panevėžyje gyvenantis Virginijus Venclovas. Paroda Plungėje veiks iki gruodžio 15 dienos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto