Tarptautiniai mainai – atsakomybės ir bendruomeniškumo mokykla

Rajono mokyklos vis labiau įsitraukia į tarptautinius projektus. Be žinių gilinimo ir kalbos turtinimo, dalyviai mato ir kitą moksleivių mainų naudą: stiprinamas vaikų bendruomeniškumo jausmas bei sąmoningumas.

SULIPDO BENDRUOMENĘ
Prieš aštuonerius metus tarptautiniais projektais susidomėjo „Ventos“ pagrindinė mokykla. Pamatę tokių tarptautinių mainų naudą visai mokyklos bendruomenei, pedagogai „užsikabino“.
Mokyklos direktorė Ramunė Badaukienė įsitikinusi: Lietuvoje nerasite tokios mokyklos, kuri vienu metu vykdytų keturis ar penkis projektus. Šiemet mokiniai ir mokytojai bendradarbiauja su beveik dvidešimt skirtingų šalių – pradedant artimiausiomis kaimynėmis Baltijos šalimis ir baigiant Jungtinėmis Amerikos Valstijomis.
Įgyvendindami projektus mokiniai ruošia pristatymus, diskutuoja įvairiomis temomis, pavyzdžiui, apie demokratiją, Europos šalių mitybos įpročius. Mažeikiškiai su partneriais susisiekia tiesioginiu tiltu arba keliauja į svečias šalis.
Ten vaikai gyvena šeimose – taip sudaromos sąlygos labiau pažinti svetimą kultūrą.
Be tiesioginių darbų konkrečiomis temomis, mokiniai vietos mokyklose lanko pamokas, dalyvauja įvairiuose renginiuose.
„Pirmiausia – ir mokytojai, ir mokiniai gali pasitikrinti, kaip mes atrodome pasaulio kontekste. Kitas labai svarbus dalykas: visi išvažiavimai, pabuvimai kitur mus pačius sulipdo – mokinius, jų tėvus ir mokytojus,“ – įvairiapusę naudą įžvelgia mokyklos vadovė.

ĮSITRAUKIA IR TĖVAI
Projektų koordinatorė anglų kalbos mokytoja Lina Čepauskienė džiaugėsi, kad tiek daug nuveikti pavyksta didelės ir darnios komandos dėka. Mokykla sulaukia moralinio, o prireikus ir finansinio tėvų palaikymo.
„Ar esate matę, kad grįžtančių vaikų pasitikti į oro uostą tėvai atvažiuotų autobusu, arba grįžę rastume nukrautus stalus ir balionais papuoštas mokyklos tvoras? Ar esate matę tėvus, atėjusius su visomis savo atžalomis, šokančius diskotekoje kartu su savo vaikais bei svečiais? Arba ruošiančius tautinius patiekalus?“ – viena per kitą kalbėjo pedagogės.
Tokių dalykų nesuvaidinsi, – įsitikinusios „Santarvės“ pašnekovės. Ir pabrėžė, kad tėvai į veiklą įsitraukia savo noru.
Tačiau R. Badaukienė prisiminė, kad dalyvaujant pirmuosiuose tarptautiniuose projektuose, tėvai tokie iniciatyvūs nebuvo.
„Tais projektais mes mokome žmones bendruomeniškumo. Juk šiaip mes, tėvai, laiko vaikams skiriame labai ribotai, o čia kažkas atvažiuoja, tad esu priverstas būti ne tik su savo vaiku, bet ir svetimam dėmesio skirti… Iš pradžių būna baugu: kiek man visko reikės ruoštis! Bet kai žmonės paragauja to, greit įsisuka į veiklą. Tad kai svečiai išvažiuoja, kažko pradeda trūkti. Vargas mus suvienija,“ – nusijuokė direktorė.

DIRBA KAIP ŠEIMA
„Ventos“ pagrindinės mokyklos pedagogės akcentuoja, jog svarbiausia yra sušildyti savo žmones, savo artimus, o jie paskui tą šilumą skleis bendruomenei.
Tuo tarpu Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos direktorė Rima Širvinskienė pasakojo, kad į tarptautinį projektą įsijungia kone visas miestelis.
Tai pastebėjo ir į Židikus atvykę svečiai iš septynių Europos Sąjungos šalių. Apie alternatyviąją energiją diskutavę užsieniečiai džiaugėsi, kad visas miestelis dirba kaip viena šeima.
„Mažesniame miestelyje, mažesniame ratelyje vyksta nuoširdesnė veikla,“ – direktorė natūraliai priėmė svečių pastebėjimą.
R. Širvinskienė džiaugiasi vaikų noru būti kartu ir padėti vienas kitam geriau pasirodyti.
„Tačiau turbūt didžiausias šio projekto pasiekimas, kad vaikai didžiuojasi esą lietuviai. Atrodo, mes sėjame tą grūdą, sėjame, bet retai kada pamatome tai. O jie didžiavosi Židikais, savo kraštu – gera žiūrėti,“ – emocijomis dalijosi pašnekovė.
Miestelio mokyklos mokytojai džiaugiasi joje verdančiu gyvenimu. Vos prasidėjus projektui mokiniai apie jį diskutuoja ir pertraukų metu, o žiniomis apie energijos taupymą dalijasi su savo artimaisiais.

VEIKLĄ TĘSIA
Su mokiniais dirbantys pedagogai įsitikinę, kad per tarptautinius mainus patirti įspūdžiai, įgytas patyrimas vaikams pasilieka visam gyvenimui.
Šiuo metu Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos delegacija lankosi Portugalijoje. Tokių kelionių patirtį prisimena gimnazijos dailės mokytoja Asta Milėškienė, praėjusiais metais su vaikais dalyvavusi projekte apie ekologiją.
„Svarbu būti bendruomeniškiems. Įgyjama patirtis kelia vaikų sąmoningumą, ugdo savarankiškumą. Jie gi augs: nesvarbu, ar bus tarnautojas, ar paprastas darbininkas, bet įgytą patirtį perduos savo šeimoms. Tas šiukšlių rūšiavimas, atsakomybė už savo aplinką jiems jau įaugę į kraują,“ – samprotavo pašnekovė.Pasak A. Milėškienės, vaikų įsitraukimas į tokias iniciatyvas skatina norą domėtis gamtos problemomis ir toliau, nors projektas jau pasibaigęs.
Jaunuolių veiklą galėjo pastebėti ir mažeikiškiai. Jie prisidėjo prie miesto apželdinimo darbų: gatves puošė gėlėmis, sodino medelius. Šimtą urėdijos atstovų paruoštų ąžuoliukų gimnazistai pasodino Tūkstantmečio giraitėje.
Viena iš projekto koordinatorių A. Milėškienė pasakojo, kad ir šiemet vaikai teiraujasi tokios akcijos. Pedagogė viliasi, kad pavyks įgyvendinti vieno nedidelio Čekijos miestelio patirtį. Prie vaikų iniciatyvos ten dabar prisijungia visa miestelio bendruomenė.
„Pradėjo sodinti nuo pusantro šimto medelių, o dabar sodina tūkstančiais. Miestas atrodo lyg būtų parke. Gal pamažu ir pas mus tai prigis?“ – svarstė pašnekovė.

ATSTOVAUJA LIETUVAI
Projektuose dalyvaujantys mažeikiškiai akcentavo: bendradarbiaudami su užsieniečiais, jie tarsi nepristato konkrečios mokyklos ar netgi miesto. Iš Mažeikių rajono į svečias šalis pasisvečiuoti išvykusios grupelės vadinamos vienu žodžiu – lietuviai.
Užtat dalyviai jaučia didelę atsakomybę pasirodyti gerai, kad Lietuvos vardas skambėtų teigiamame kontekste. Visi grįžusieji džiaugiasi, kad tarptautiniuose projektuose lietuviai dažniausiai būna lyderiai.
Visų mokyklų pedagogai patvirtino, kad dalyvauti tokioje veikloje pirmiausia kviečiami gerai besimokantys, aktyvūs, bendruomeniški vaikai.
Kipre savaitę praleidusi „Ventos“ pagrindinės mokyklos auklėtinė Gabrielė Gumuliauskaitė „Santarvei“ sakė, kad buvo labai smagu išbandyti savo jėgas. Kartu su bendramoksliais ji stebėjosi, kad užsieniečiams sunkiau susikalbėti angliškai. Be to, neretai europiečiai nežinojo, kur yra tokia šalis Lietuva…
„Gyvenau šeimoje, kuri domėjosi sportu, tad žinojo kelių lietuvių sportininkų pavardes,“ – sakė mokinė.

PASTEBI PANAŠUMUS
Židikiškė moksleivė Modesta Mikaitė džiaugėsi, kad sutikti bendraamžiai dega noru padėti saugoti aplinką taupant energiją. Tuo gyvena ir Židikų Marijos Pečkauskaitės mokyklos komanda.
„Veiklos ir sunkaus darbo yra daug, bet nuo to streso pavargsta tik tavo kūnas. Viską atperka žmonių šiluma ir bendravimas. Tuo labiau įdomu, kai žinai, jog gera darai ne tik sau, bet ir aplinkiniams,“ – įspūdžiais dalijosi mergina.
Visi projektuose dalyvaujantys mažeikiškiai tvirtino, kad per mainų programas užsimezgę ryšiai nenutrūksta. Jie persikelia į socialinius tinklalapius.
Moksleiviai „Santarvei“ džiaugėsi, kad dažniausiai tokiuose projektuose dalyvauja imlūs ir viskuo besidomintys bendraamžiai. Užtat lengviau surasti skirtingų tautų atstovų panašumų nei skirtumų.
Pirmą kartą su bendruomenių skirtumais susidūrė „Ventos“ pagrindinė mokykla, šiemet vykdanti projektą su turkais.
„Artimieji viską suvedė į kultūros ir religijos skirtumus. Kaip mergaitės ryte prausis, jei negalima matyti nuogų pečių? Ar bus sudarytos sąlygos penkiskart per dieną melstis? Kaip galima būti garantuotiems, kad vaikams nebus duodama kiaulienos? Būtent dėl tokio išankstinio nusistatymo turkai neleido savo vaikų gyventi mažeikiškių šeimose, nors projektas to reikalauja,“ – apie iššūkius pasakojo anglistė L. Čepauskienė.
Nuotraukos iš asmeninių archyvų.: Merkelio Račkausko gimnazijos auklėtinius suvienijo ąžuoliukų sodinimo akcija. Jie viliasi įtraukti ir daugiau mažeikiškių.


Židikuose grupelėmis dirbę svečiai pastebėjo, kad visa miestelio bendruomenė dirba kaip šeima.


Židikiškiai pirmą kartą sulaukė tokios gausios ir įvairios delegacijos.


Iš įvairių šalių suvažiavęs jaunimas „Ventos“ pagrindinės mokyklos valgykloje gamino savo nacionalinius patiekalus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto