Technologijų amžius – akių priešas

Medikai primena, kad visiems profilaktiškai pasitikrinti akis būtina kas 2–3 metus, jei diagnozuota trumparegystė – kas pusę metų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Akys – mūsų sielos veidrodis. Akys – mūsų kelias į pasaulį. Visi esame girdėję tokią seną liaudies išmintį. Medikai pridurtų: akys – ir sveikatos veidrodis, o klestint technologijoms, sparčiai daugėja žmonių, sergančių akių ligomis.

Akių gydytojų pacientai jaunėja

Medikai pastebi, kad dažnai akių negalavimus sukelia jų pervargimas ar paprasčiausiai regos higienos taisyklių nesilaikymas: netaisyklingai skaitoma ar rašoma (per mažas atstumas iki objekto), net netaisyklingai sėdima – sukryžiavus kojas ar palenkus vieną koją po savimi, nepakankamai gerai vėdinamos patalpos, prastas darbo vietos apšvietimas, ilgas darbas kompiuteriu, besaikis televizoriaus žiūrėjimas, ilgas ir įtemptas vairavimas.
Medikų teigimu, technologijų amžius kaltas, kad pastaruoju metu sergančiųjų glaukoma amžius jaunėja. Viešosios įstaigos Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Liuda Lileikienė teigė, kad net keturiasdešimtmečiai (dar prieš keletą metų to nebuvo) jau kreipiasi dėl glaukomos. Pediatrams įtarus šią, visą likusį žmogaus gyvenimą nebeišgydomą ligą, pacientai nedelsiant nukreipiami gydytojo oftalmologo apžiūrai.
UAB „Sveikata šeimai“ vaikų ligų gydytoja Vilma Sperauskienė teigė, kad per kasmet atliekamus mokinių sveikatos profilaktinius patikrinimus pastebėjo, jog vis daugėja mokinių, kurių regėjimas susilpnėjęs.

Kaltas kompiuteris

Gydytojai nesistebi, kad vaikų akys silpnėja – jie per daug laiko praleidžia prie kompiuterio. Rezultatas – net darželinukams jau reikalingi akiniai.
„Labai retai pavyksta vaikams sugrąžinti prarastą regėjimą. Daugumai jų tenka su akių problemomis gyventi visą amžių“, – sunerimusi gydytoja.
V. Sperauskienė apgailestauja, kad nesilaikant elementariausių higienos taisyklių, norimų rezultatų tikrai neturėsime. Nors, anot gydytojos, suaugusieji ir yra atsakingi už savo vaikų sveikatą, bet jie ne visada pajėgūs sukontroliuoti, kiek laiko jų vaikai praleidžia prie kompiuterio ar televizoriaus. Gydytoja įsitikinusi, kad jokie maisto papildai nepadės, jei vaikai vis daugiau laiko praleis prie kompiuterio ar televizoriaus ekranų.
Panašiai kalbėjo ir gydytoja oftalmologė Asta Petraitytė. Gydytoja paaiškino „Santarvei“, kokie pavojai slypi civilizuoto amžiaus technologijų ekranuose: per ilgai sėdint prie kompiuterio ekrano, skatinamas akies augimas ir todėl daugėja blogai matančių žmonių.

Pagrindinės akių ligos

Gydytoja ofttalmologė A. Petraitytė vardijo labiausiai paplitusias akių ligas: geltonosios dėmės degeneracija, ašarų aparato liga, dakriocistitas, glaukoma, katarakta, keratitas, konjunktyvitas, miežis, ragenos drumstis, sausų akių sindromas, spalvinio matymo sutrikimas, tinklainės atšoka, toliaregystė, trumparegystė, uveitas, žvairumas, akių traumos.
Pasak specialistės, kadangi ilgėja gyvenimo trukmė, daugėja vyresnių pacientų, besiskundžiančių geltonosios dėmės degeneracija. Gydytoja patikina, kad glaukomos diagnostika šiandien gerėja, o kataraktos didelė tikimybė išvengti yra apsisaugant nuo ultravioletinių spindulių, ypač naudojant kokybiškus akinius nuo saulės. Gydytoja konstatuoja, kad šiandien viena dažniausių akių ligų – sausų akių sindromas. Specialistė rekomenduoja naudoti drėkinančius akių lašus.
Anot akių ligų specialistų, ne visos ligos yra įgyjamos – dažnai pasitaiko ir genetiškai paveldimų. Todėl gydytoja A. Petraitytė ypač skatina tėvus įdėmiau stebėti savo vaikus.

Svarbu laiku kreiptis

Jei ašarojama, skauda, niežti akis, jaučiate joje svetimkūnį, matomas neryškus vaizdas, objektai atrodo geltoname fone, akina ryški šviesa, pamažu blogėja regėjimas, sunku skaityti, vairuoti automobilį, skiriama tik šviesa nuo tamsos, yra vaizdo dvejinimasis – vertėtų susirūpinti savo akimis. Tokie požymiai gali būti ne tik paprastos akių ligos, bet ir kur kas sudėtingesnių – glaukomos ir kataraktos. Todėl specialistai pataria, pajutus bent menkiausius išvardytus simptomus, neatidėliojant kreiptis į specialistus.
Kuršėniškė gydytoja oftalmologė Viktorija Gedvilienė, dirbanti Mažeikių naftos sveikatos priežiūros centre, pastebėjo, kad bent jų mieste šeimos gydytojai operatyvūs ir savo pacientus visuomet laiku nukreipia pas specialistus. Gydytoja neneigia, kad dar labai trūksta akių ligų specialistų, o ypač – gerų.
V. Gedvilienė patikina, kad laiku pastebėjus simptomus, akių ligos sėkmingai išgydomos, pavyzdžiui, vaikams – net  segmatizmas. Po kataraktos operacijos ligoniai visiškai pasveiksta, tik labai retais atvejais tenka nešioti akinius.

Būtina tikrintis profilaktiškai

Akių ligų gydytojai akcentuoja, kad būtina saugoti ir stiprinti savo akis, vaikų regėjimą reikia tikrinti iki vienerių metų, sulaukus trejų ir prieš einant į mokyklą – tuomet neliks nepastebėtos ligos ir ydos. Visiems profilaktiškai pasitikrinti akis būtina kas 2–3 metus, jei diagnozuota trumparegystė – kas pusę metų. Tiek namuose, tiek darbe ar mokykloje labai svarbu paisyti higienos: darbe ar mokykloje turi būti geras apšvietimas, namuose darbo vieta turi būti įrengta taip, kad šviesa kristų iš kairės pusės dešiniarankiams (kairiarankiams – atvirkščiai). Skaityti rekomenduojama mažesniu kaip 30 cm atstumu nuo akių, paskaičius 40–50 minučių, reikia padaryti 10 minučių pertrauką.
Vyresniems kaip 40 metų žmonėms akispūdį rekomenduojama matuoti vieną kartą per metus (ankstyvos glaukomos diagnostika). Be to, specialistai rekomenduoja kuo greičiau kreiptis į gydytoją po bet kokios, nors ir mažiausios akies traumos, norint išvengti kataraktos. Taip pat reikėtų gerti  skysčių – vanduo padeda išstumti atliekas iš organizmo, drėkina.
„Bet to, nepamirškite tinkamai sportuoti bei kuo daugiau laiko praleisti lauke. Tai ypač būtina vaikams.  Fizinis aktyvumas, kaip ir sveika mityba, geriausias sveikų akių receptas“, – primena gydytoja oftalmologė V. Gedvilienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto