Tegyvuoja renovacija, arba… ech, kad ją kur…

Šisbeitauskas

Šį kartą pradėsiu apie jos didenybę po Mažeikius siautėjančią daugiabučių renovaciją, arba lietuviškai – atnaujinimą. Šiuo atveju tarptautinis žodis yra daug populiaresnis ir svaresnis. Taigi, tą renovaciją vieni mažeikiškiai peikia, kiti giria. Giria dėl to, kad atjaunėję namai papuošė miesto išvaizdą, o svarbiausia – sumažino mokesčius už šilumą. Bet lazda, kaip sakoma, turi du galus. Daugelis gyvenančiųjų renovuotuose namuose jau skundžiasi, kad pradėjo pelyti sienos, nes į jas įsimetė drėgmė ir niekas į jų skundus nereaguoja: ko norėjot, tą ir turit.
Įdomiai vyksta ir pats renovacijos procesas: vieni namai tvarkingai, kai kur net gražiai aptraukiami apsauginiu tinklu, bet yra ir tokių namų, kur tas tinklas panašus į drapanas: plaikstosi tie suplyšę skudurai vėjyje ir atrodo kaip lauke stovinčios kaliausės.
Dar įdomu stebėti, kiek laiko kuris namas renovuojamas: vienur darbai vyksta gana greitai – jei kai kuriose gatvėse kurį laiką nebuvai, paskui išvysti net kelis renovuotus namus. Jau seniai stebiu namo pačiame mikrorajono centre, Žemaitijos gatvėje, renovaciją, turiu pažįstamą, gyvenantį šiame name. Jis man kartkartėmis papasakoja visokių įdomybių. Keisdami langus statybininkai taip persistengė, kad šoninės stačios palangės pakrypo ne į sienų, o į lango pusę – visiškai priešingai negu turi būti. Taip palikti, žinoma, niekas neleido, tad prasidėjo klaidų taisymo darbai. Kol jie vyksta, kažkas turi būti namuose, statybininkus įleisti, išleisti ir panašiai. Kadangi mano pažįstamasis dirba, paprašė už šeimininką pabūti kitą žmogų. IR KĄ JŪS MANOT? Per dvi dienas ponai statybininkai jam pagadino nemažai nervų. Pirmąją dieną atėję iš ryto išsimatavo palanges ir išėjo atsinešti medžiagų, pažadėję TUOJ sugrįžti. Tas TUOJ truko apie tris valandas. Prasėdėjęs ir beprasmiškai pro langą tą laiką žiūrėjęs žmogus iš čia jau kažką padariusių statybininkų išgirdo, kad darbus ateis užbaigti rytoj rytą, tada išneš ir šiukšles bei sutvarkys savo darbo vietą. Naivūs būtumėt, jei galvotumėt, kad statybininkai iš ryto prisistatė: jų laukti teko vos ne iki pietų. Darbus pabaigė, bet šiukšlių neišsinešė: pažadėjo ateiti popiet. Bet to „popiet“ žmogus jau nebelaukė: išėjo palikęs su statybininkais kariauti patį buto šeimininką.
Dar vieną daugiabučio renovacijos istoriją išgirdau vakar: iš keturių kaičiamų buto langų projektuotojai plane pažymėjo tik tris. Buto šeimininkė tik guodėsi, kad jos į renovacijos planus ir brėžinius neįtrauktas langas nebuvo vienintelė klaida, nes langų – tai po vieną, tai po daugiau – pritrūko ir kitiems namo kaimynams. Renovacijos vadovai paguodė – teks palaukti, bet problema bus išspręsta. Tik gaila žmonių, kuriems vėl teks prašytis iš darbo arba samdyti „darbų vykdytojus“ iš šalies – ne visi gali savaitėmis sėdėti namuose ir „ganyti“ statybininkus.
Suprantu: suskaičiuoti vandens čiaupus, durų rankenas gal ir yra paprasta, bet čia… langai: juk juos suskaičiuoti galima net apeinant namą iš lauko pusės. O juk tas projektuotojas dar turi kažkokius brėžinius, namo butų su langais skaičių. Cirkas be pinigų, ir tiek! Viena laimė, kad statybininkai ir langų montuotojai neišlupo visų buto langų. Kas būtų, jei ir jie po laiko pastebėtų, kad į vieno lango vietą įstatyti nėra ko?
Naftininkų gatvėje pastebėjau dar vieną įdomų dalyką (pavadinkime jį nacionaline daugiabučių namų renovacijos ypatybe): dingo nuo to namo visi apsauginiai tinklai, stelažai, o fasadas liko nei šioks, nei toks –  aiškiai matyti, kad prie jo fasado apdailos dar teks sugrįžti. Tik neaišku, ar TUOJ, ar po kelių mėnesių.
O štai  namas Naftininkų gatvėje jau senokai liko be laiptinės stoginių: gyventojai džiaugiasi tik tuo, kad prie laiptinių vakarais šviečia lempos, nes susigaudyti tamsoje prie durų įrengtuose įleidimo į butus aparatuose būtų tikrai sudėtinga. Net dieną ten atėjusiam svetimam žmogui tenka pasukti galvą, ką reikia spausti, kad durys jį įleistų.
Ko gero, apie renovacijas užteks, nes tai neišsenkantis įdomybių šaltinis. Ir jei aš apie tai viską žinočiau, galėčiau sukurti ilgą daugiabučių renovacijos istorijų ciklą. Kita vertus, o kodėl ne? Mano skaitytojams tereikia apie tai man papasakoti į redakciją atsiųstuose laiškuose ar parašyti elektroniniu paštu, ir visos istorijos išvys dienos šviesą. Tad sutarėm, ar ne?
Nežinau, ar kitą temą reikia priskirti prie renovacijos, bet daug mano sutiktų žmonių klausia, ar aš ką nors žinau, kada prasidės mūsų didžiojo Savivaldybės kultūros centro atnaujinimas. Labai gaila, bet nieko negaliu apie tai pasakyti, nes patys to kultūros centro darbuotojai ir net jų vadovė, paklausti apie tai, tik liūdnai trauko pečiais, nes ir patys nežino. Viskas, pasirodo, priklauso nuo to, kaip baigsis  rangos darbų viešieji pirkimai. Rangovai jau ne kartą buvo paaiškėję, bet baigiantis terminams vis atsirasdavo tam prieštaraujančių ir užprotestuoti bandančių kandidatų. Taip konkursais ir protestais žaidžiama iki šiol. O finansavimo terminai, per kuriuos turi būti atlikta centro renovacija, trumpėja. Aišku tik tiek, kad visus darbus statybininkai turės atlikti per vis trumpesnį laiką ir dėl to gali nukentėti jų kokybė. Bet, kaip sakoma, aukščiau bambos nepašoksi: tokie yra įstatymai ir jų privaloma laikytis. Kad ir kokie netobuli jie būtų.
Nesinori baigti pokalbio tais betoniniais, statybiniais dalykais, tad priminsiu, kad šios savaitės antradienį šventėme Gandro dieną ir pasidžiaugsiu, kad šie išdidūs paukščiai pasirodė anksčiau nei jų laukėme.
O tiems, kurie šių paukščių laukia dėl išskirtinių priežasčių, linkiu nenusivilti ir tikėti, kad jų Avinėliai bus patys meiliausi ir brangiausi.
sisbeitauskas@santarve.lt

7 Atsakymai į “Tegyvuoja renovacija, arba… ech, kad ją kur…”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    „Daugelis gyvenančiųjų renovuotuose namuose jau skundžiasi, kad pradėjo pelyti sienos, nes į jas įsimetė drėgmė ir niekas į jų skundus nereaguoja: ko norėjot, tą ir turit.“ – Daugelis turėtų būti virš 50 proc. Taip nėra, taigi Malūkas nevengia melo.
    Ir tai tik pradžia. Surenkamos kelios problemos ir pateikiamos tūkstančių vardu. Kur dingo žurnalisto atsakomybė, nuo kada melu daromos problemos, kad sulaukti dėmesio ir pateisinti geltonosios spaudos oficiozo vardą?
    Suprantu, kad yra problemų, kad yra broko, bet kai tuo šaukštu degutu apjuodinamas visas renovacijos procesas, norisi pasakyti – Malūkai-esi ne žurnalistas o mazgotė, bijantis šikti ant kitų savo vardu, geriau savo šeimininko komandas vykdai iš pasalų. Į ką pavirto Santarvė… Opozicijos lyderio tarnai, nemato berželių ant savo šefo pastatų vaiduoklių o varo ant renovacijos… Taigi žmonės ne durniai, pakalbėk su renovuotuose namuose gyvenančiais ir pamatysi, kad tokie straipsniai rašyti žurnalisto vardo neverto žmogaus. Gėda…

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Ne renovacija,bet TEP-LEP !!! Viskas greitai ir prastai ir prastomis priemonemis! O kas ir be pinigu lieka ,atiduodamas paskutinius ?!

  3. tikrai yra parašė:

    o kaip nepelys, jei šiltino lyjant ir sningant, plokščių tarpų neužsandarino. Kur tai drėgmei dingt? Susigėrė į blokus. Gali vėdint kike nori, statybininkų broko neišvėdinsi.

  4. nu parašė:

    ,, bet prie ko čia renovacija kaip reiškinys?“ Reiškin|ys kas reiškiasi: Gamtos reiškinys Fiziniai reiškiniai. Kalbos reiškiniai. Retas, įprastas reiškinys Stebėti reiškinius.

  5. Renovuotas parašė:

    Ačiū už nuorodą, bet ten aprašomas butas supelijo dėl kiauro stogo, galbūt dėl renovacijos darbų broko, bet prie ko čia renovacija kaip reiškinys?

  6. Daiva Šideikienė parašė:

    to ,,renovuotam“
    2014-02-24 ,, Santarvė“ išspausdimo straipsnį ,, Renovacijos ,,oazė“- apipelijęs butas“. Čia yra tai ,kas Jums įdomu ,jog ,, vis dėlto yra tokių supelijusių renovuotų butų“. Aišku, Rangovas mėgino taisyti , galimai, anksčiau nekokybiškai atliktus darbus, tačiau, ar pavyko viską gerai atlikti pamatysime vėliau.

  7. Renovuotas parašė:

    Autoriau, paaiškinkit, prašau, kas yra “ šoninės stačios palangės “ ? Ir gal vieną kartą baikit tas pasakas apie pelyjančius po renovacijos butus. Patikėčiau, jei parašytumėt, kad pelyja nerenovuoto blokinio namo butas, kuriame sudėti plastikiniai langai, bet kad taip atsitiktų renovuotame – netikiu. O jei vis dėlto yra tokių supelijusių renovuotų butų – parašykite straipsnį, su konkrečiu namo ir buto numeriu, su „baisiomis“ nuotraukomis, su buto savininko komentaru, parašykite, kiek šilumos sunaudojama to nelaimingo buto šildymui. Štai jums aktualaus ir įdomaus straipsnio idėja – nemokamai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto