Papildomos dešimt dienų ir palankūs orai nepadėjo rangovams baigti tvarkyti Žemaitijos gatvės. Darbus atliekantys žmonės siūlo į vėlavimą pažiūrėti „pro pirštus“. Projekto vykdymą prižiūrintys Savivaldybės specialistai patikino, kad rajono biudžetas pasipildys delspinigiais.
Skaičiuos delspinigius
Pagal rangos sutartį, darbai privalėjo būti baigti iki šių metų lapkričio 20-os dienos, tačiau rangovų – UAB „Žemaitijos keliai“ prašymu, Savivaldybė sutartį pratęsė dešimčiai dienų. Tačiau laiko vis tiek neužteko ir gruodžio pradžioje prie prekybos centro „Maxima“ ne tik burzgia kelininkų technika, bet ir nėra baigti sodinti želdynai bei kloti šaligatviai.
Projekto „Žemaitijos gatvės dalies kompleksinis sutvarkymas“ vadovas, Savivaldybės statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas anksčiau „Santarvei“ yra sakęs, kad rangos darbų sutartyje numatoma, jog darbai privalo būti atlikti per keturiolika mėnesių nuo sutarties pasirašymo datos, bet ne vėliau kaip iki šių metų lapkričio 30-os dienos.
Projekto finansavimo sutartis pasirašyta 4 mln. 100 tūkst. litų, o rangos sutartis – 3 mln. 800 tūkst. litų. Už laiku nebaigtus darbus generaliniam rangovui teks mokėti delspinigius: 0,02 proc. nuo neatliktų darbų sumos.
A. Knystautas „Santarvei“ sakė, kad tikroji delspinigių suma paaiškės kitą savaitę, kai bus pateiktas lapkričio mėnesį atliktų darbų aktas. Spalio 28 dienos duomenimis, neatliktų darbų buvo likę už 794 tūkst. 717 Lt.
Savivaldybės projektų valdymo skyriaus vedėjos Dalios Grygolaitienės teigimu, delspinigiai už laiku nepadarytus darbus keliauja į Savivaldybės biudžetą.
Kaltina subrangovus
„Santarvei“ nepavyko susisiekti su generalinio rangovo UAB „Žemaitijos keliai“ vadovais, nes jie yra išvykę į Lenkiją. Kol nėra vadovų, nekalbūs buvo ir kiti įmonės darbuotojai.
Bendrovės darbų vadovas Jonas Virkutis „Santarvę“ patikino, kad jis tik pavaduoja specialistą, atsakingą už Žemaitijos gatvės dalies kompleksinį sutvarkymą, todėl visų subtilybių nežinąs.
„Iš tiesų Žemaitijos gatvėje nesu dorai buvęs. Ir tikrosios situacijos nežinau. Esu informuotas tik apie tai, kad nėra laiku baigti darbai, todėl privalėsim mokėti delspinigius. Dėl susidariusios situacijos yra atsakingas subrangovas – bendrovė „Mažeikių keliai“, – paaiškino J. Virkutis.
Jo teigimu, reikėtų suprasti ir subrangovus, nes lengva yra viską surašyti ir nubraižyti ant popieriaus, bet labai sunku įgyvendinti, nes darbams įtakos turi ir oro sąlygos, ir iš anksto nenumatyti, papildomi projekto pakeitimai.
Atsirado papildomų darbų
Vienas iš UAB „Mažeikių keliai“ vadovų, nenorėjęs, kad viešai būtų skelbiama jo pavardė, taip pat teigė, kad sutarties neįvykdymo priežastys yra papildomi darbai. Kaip vieną iš pagrindinių, jis įvardijo fontano įrengimą.
„Vėluojame tik savaitę, ir nemanau, kad tai labai daug. Visa situacija dėl neužbaigtų darbų yra nepagrįstai išpūsta. Mažeikiai turėtų džiaugtis dėl to, kas jau yra padaryta, o likusius darbus užbaigsim kitą savaitę“, – tvirtino vyriškis.
Jo teigimu, jų įmonei nutiko taip, kaip paprastai nutinka studentams, kuriems visada prieš egzaminą pritrūksta vienos nakties.
Pašnekovas pripažino, kad dėl sutarties nesilaikymo jiems, kaip ir generaliniam rangovui, teks mokėti delspinigius. Tačiau esą reikėtų pripažinti ir tai, jog darbai būtų buvę baigti laiku, jei nebūtų reikėję atlikti papildomų užduočių.
„Palyginus su jau atliktais darbais, darbų liko visai nedaug: tik sutvarkyti mažą lopinėlį prie „Maximos“, kol kas vis dar nepasodinti septyni medžiai, keletas krūmų ir neišklota 150 kvadratinių metrų šaligatvio. Todėl galbūt valdžia galėjo pažiūrėti „pro pirštus“ į nežymų vėlavimą“, – svarstė vienas iš „Mažeikių kelių“ vadovų.
Privalo laikytis įsipareigojimų
Savivaldybės meras Antanas Tenys įsitikinęs, kad jokių nuolaidžiavimų negali būti ir visi privalo laikytis sutartyse numatytų sąlygų.
„Manau, kad rangovams buvo suteiktos visos galimybės darbus užbaigti laiku, net jei ir reikėjo papildomai padirbėti dėl iš anksto nenumatytų darbų“, – sakė meras.
Panašios nuomonės yra ir projekto vadovas A. Knystautas.
„Sutartis yra sutartis, ir darbus reikia organizuoti taip, kad viskas būtų baigta nustatytu laiku“, – įsitikinęs jis.
Anot A. Knystauto, vasaros karščiai šiek tiek turėjo neigiamos įtakos Žemaitijos gatvės kompleksinio sutvarkymo darbams, tačiau ruduo buvo labai palankus.
„Todėl neaišku, kada darbai iš viso būtų buvę baigti, jei ruduo būtų buvęs lietingas“, – spėliojo A. Knystautas.
Projekto vadovo teigimu, dangstytis tuo, kad prisidėjo papildomų darbų, ir fontano įrengimu negalima, nes želdinių sodinimas ir fontano įrengimas – visiškai nesusiję dalykai.
Iki galo įgyvendinus projektą, turėtų būti sutvarkytos viešosios erdvės prie Žemaitijos gatvės – apie 4,3 ha teritorijos; įrengta daugiau nei 11 tūkst. kvadratinių metrų pėsčiųjų ir dviračių takų; pastatytos 35 šiukšliadėžės ir tiek pat dviračių stovėjimo vietų. Numatytos ir šešios žaidimų aikštelės.
Tikisi suspėti laiku
Ar neištiks panašus likimas ir kito šiuo metu mieste vykdomo projekto, pagal kurį tvarkoma Laisvės gatvė, paaiškės tik kitų metų gegužės mėnesį, kai privalės būti užbaigti visi darbai.
Savivaldybės vietinio ūkio skyriaus vedėjas ir projekto vadovas Alfonsas Žiulpa „Santarvę“ patikino, kad nepaisant buvusio didelio atsilikimo vasarą, projekto vykdymas spartėja. Šiuo metu jau esą įvykdyta beveik 60 proc. projekto darbų. Likusi dalis turi būti užbaigta per ateinančius šešis mėnesius.
„Jei žiūrėtume pinigine išraiška, tai atsilikimas nuo grafiko sparčiai mažėja. Lapkritį privalėjo būti padaryta darbų už 394 tūkst. litų be pridėtinės vertės mokesčio, o buvo atlikta už 744 tūkst. litų. Spalio mėnesį taip pat darbų buvo atlikta daugiau, nei numatyta. Jei orai leis ir įšalo nebus, darbų tempas ir ateityje turėtų išlikti toks pat. Todėl tikimės, kad viskas bus užbaigta laiku“, – sakė A. Žiulpa.
Po poros savaičių turėtų būti atidaryta eismui ir Laisvės bei Laižuvos gatvių sankryža. Tuomet bus atnaujintas eismas ir prieš daugiau nei mėnesį uždaryta Laižuvos gatve.
„Nebuvo skubama atidaryti Laižuvos gatvės, nes kol tvarkoma sankryža, eismas čia vis tiek nebūtų galimas“, – paaiškino Vietinio ūkio skyriaus vedėjas.