Tėvo diena – šventė, kurioje švenčiama tėvystė, panašiai kaip ir per Motinos dieną – motinystė. Kaip skelbia šaltiniai, šią dieną oficialiai pirmiausiai pradėjo švęsti JAV. Šį judėjimą tėvams pagerbti 1910 m. sukūrė Louisa Dodd, kurios motina mirė gimdydama šeštą vaiką ir tuomet jos tėvas vienas užaugino visas atžalas.
Lietuvoje Seimo sprendimu Tėvo diena jau dešimt metų yra valstybinių švenčių sąraše. Ši šventė minima pirmąjį birželio sekmadienį.
„Santarvė“ pakalbino keletą žinomų mažeikiškių, kurie turi „dvigubą statusą“ – yra ir tėvai, ir sūnūs. Taigi, jie gali ir sveikinti, ir patys būti pasveikinti. Klausėme, ar pašnekovams svarbi ši šventė, ar ją švenčia? Kokiomis staigmenomis nustebina jų vaikai, ar jie patys sveikina savo tėvus?
„PABUVIMAS KARTU – JAU DOVANA“
Ūkininko iš Purvėnų Rimanto Gramo teigimu, tėvams niekada nebūna per daug vaikų dėmesio. Jo nuomone, auginant savo atžalas vienoda atsakomybė tenka ir motinai, ir tėvui. Todėl esą teisinga, kad ne tik Motinos, bet ir Tėvo diena paskelbta valstybine.
R. ir Reginos Gramų dukros jau suaugusios, sukūrusios šeimas. Vyresnioji Reda gyvena Klaipėdoje, Raminta – Londone.
Pašnekovas pasidžiaugia, kad dukros niekada nepamiršta pasveikinti su Tėvo diena, jei pavyksta, ją švenčia visi drauge. Dažniausiai stengiasi parvažiuoti ir Londone gyvenanti dukra.
„Kokios dovanos? Pati didžiausia dovana, kad susitinki, gali drauge praleisti laiką, kažkur šventiškai pavakarieniauti“, – kalbėjo dviejų dukrų tėtis.
Dukros Redos šeima atvyksta vos ne kiekvieną savaitgalį. Arba patys tėvai ten vyksta, nes pasiilgsta mažojo anūkėlio.
Londone gyvenančią Ramintą taip pat aplanko. Su ja praėjusiais metais kartu keliavo po Singapūrą, Balio salą, Vietnamą.
„Raminta puikiai moka anglų kalbą. Ji mums keliaujant po kitas šalis tarsi gidė“, – pasidžiaugė tėtis.
R. Gramas nebeturi tėčio, nebeturi galimybės jo pasveikinti su Tėvo diena. Tačiau ta proga aplanko jo kapą, padeda gėlių.
Pašnekovas pasidžiaugia, kad jam pavyksta išlaikyti puikius ryšius su vaikais – atstumas netrukdo susitikimams, bendrauti, kartu keliauti. Dukros Redos šeima atvyksta vos ne kiekvieną savaitgalį. Arba patys tėvai ten vyksta, nes pasiilgsta mažojo anūkėlio.
Londone gyvenančią Ramintą taip pat aplanko. Su ja praėjusiais metais kartu keliavo po Singapūrą, Balio salą, Vietnamą.
„Raminta puikiai moka anglų kalbą. Ji mums keliaujant po kitas šalis tarsi gidė“, – pasidžiaugė tėtis.
„TINKAMA DIENA ĮVERTINTI IR SAVO ĮTAKĄ VAIKAMS“
Viekšnių gimnazijos direktorius Rimantas Gricius tėvo nebeturi jau daug metų, tad sveikinti jo Tėvo dienos proga neteko. Pašnekovas prisiminė, kad, kol jo tėvai buvo gyvi, jų šeimoje birželio mėnesį buvo minima Antano diena. Antanai – jo tėtis ir brolis, mama – Antanina.
Kai Lietuvoje imta švęsti Tėvo dieną, ji atėjo ir į Gricių namus.
R. Griciui ši diena svarbi įvairiomis prasmėmis. Ji tarsi dar kartą paskatina pamąstyti apie tėvystės prasmę, atsakomybę auginant vaikus, jiems įskiepytas vertybes, požiūrį.
„Augini vaikus, rūpiniesi, bet kažin kokią padarei įtaką savo vaikams kaip tėvas. Ar sugebėjai savo vaikams įskiepyti teisingą požiūrį į tėvus, į vyresnę kartą. Ar tas laikas, kai vaikai augo šeimoje, buvo praleistas prasmingai ir kokiu prasmės lygiu, ar paliko gilesnį pėdsaką vaikų gyvenime“, – samprotauja dviejų dukrų tėvas, dviejų anūkų „bočius“.
Viena jų gyvena Šiauliuose, kita – Kėdainiuose. Nepamiršta jos tėvų aplankyti nei per Tėvo, nei per Motinos dieną. Šeima visada kartu ir per Kalėdas bei Velykas.
„Tai, kad atvažiuoja ir suteikia galimybę pasidžiaugti anūkais, pati geriausia dovana. Kas gali būti geriau už tokį džiaugsmą, teigiamas emocijas?“– prakalbus apie dovanas, klausimu į klausimą atsako pašnekovas.
Mažajai anūkėlei – greit vieneri, o anūkas – jau šešerių. Su juo R. Gricius daug laiko praleidžia sporto salėje, randa ir kitokių užsiėmimų.
„Tai didelis džiaugsmas, kai tavo vaikai patiki savo vaikus tau auklėti“, – priduria jis.
R. Gricius šiemet antrą kartą šeimynai Tėčio dienos proga virs „tėčio plovą“. Jei ir šį kartą pavyks, norėtų, kad jis taptų tradiciniu jo patiekalu. Tik apgailestauja, kad galbūt prie bendro stalo nesės anūkas. Jis žaidžia futbolą ir savaitgalį Tėvo dienos proga laukia atsakingos varžybos – jam svarbu ir medalį gauti, ir „bočių“ aplankyti. Kol kas dilema tebesprendžiama…
„Jeigu vaikai neatvažiuoja, pamiršta savo tėvus ar mamas pasveikinti, manau, yra kažkokios auklėjimo klaidos. Ką į juos įdiegsi, tą turėsi“, – grįžtamąjį ryšį įžvelgia dviejų dukrų tėvas.
„NEI TĖVO, NEI MOTINOS DIENOS NESUREIKŠMINU“
Mažeikių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vaidotas Sungaila jau daugiau kaip dešimt metų neturi ko sveikinti su Tėvo diena. Jei važiuoja pro šalį, užsuka į kapines Papilėje, kuriose ilsisi Anapilin išėjęs tėvas.
O pats ar laukia sveikinimų, dovanų iš savo vaikų?
Kaip ir kitiems kalbintiems tėvams, pašnekovui – didžiausia šventė, kai vaikai atvažiuoja, kai gali pasidžiaugti anūkėmis. Sūnus su dukra gyvena Kaune, eina vadovaujančias pareigas, yra užimti žmonės, tačiau stengiasi rasti laiko aplankyti.
V. Sungaila pasidžiaugia, kad su vaikais bendrauja ir be jokių švenčių. Tuo labiau kad šiuolaikinės technologijos suteikia tam įvairių galimybių.
Tačiau per šią Tėvo dienos šventę teks tenkintis pasveikinimais per atstumą. Nes taip sutapo, kad pašnekovas savaitgalį dalyvaus Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos organizuotoje Ariogaloje vyksiančioje sporto ir kultūros šventėje.
„Nesu švenčių puoselėtojas. Ir be jų reikia vaikams ir tėvams bendrauti. Nesureikšminu nei Tėvo, nei Motinos dienos. Artimesnės jau šeimos šventėmis tapusios Kūčios, Kalėdos ir Velykos“, – savo nuomonę apie šventes išsakė pašnekovas.
„REIKIA DAUGIAU ŠEIMAS SUBURIANČIŲ ŠVENČIŲ“
Futbolo treneris Ramūnas Daubaris teigė šeimoje neturintis tradicijų, skirtų Tėvo dienai. Prieš septynerius metus, kai sūnus dar gyveno kartu, sulaukdavo jo dėmesio – kokios dovanėles ar šiaip staigmenos, ar ką nors įdomesnio drauge nuveikdavo.
Jau 7-eri metai, kai sūnus gyvenimą kuria Anglijoje, kurioje pasiliko po studijų Londone. Darbai, kelionės po pasaulį atima daug laiko, į Lietuvą jis grįžta retai. Tačiau pasveikinti Tėvo dienos proga niekada nepamiršta.
R. Daubaris pastebi, kad Motinos diena yra populiaresnė už Tėvo dieną. Jis ir pats Mamos dienos bei Kovo 8-osios proga organizuoja moterims skirtą trijų kartų futbolo turnyrą, kuriame rungiasi mamos, dukros ir močiutės. Pašnekovas sutinka, kad kažką panašaus birželio šventės proga būtų galima organizuoti ir vyrams, ir pažada apie tai pamąstyti.
„Taip netradiciškai švenčiamos šventės suburia šeimas, suteikia galimybę puikiai kartu praleisti laiką. Tad tokių renginių galėtų būti ir daugiau“, – pastebėjo trijų kartų moteris suburiantis futbolo treneris.
Nuotr. iš redakcijos ir asmeninių archyvų