Tiesiausias kelias į ŽIV – narkomanija

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kasmet gruodžio 1-ąją minimą AIDS dieną stengiamasi atkreipti visuomenės dėmesį į užsikrėtimo ŽIV rizikas bei profilaktiką.
Medikai teigia, kad laiku išsityrus bei pradėjus ŽIV gydymą galima nugyventi visavertį gyvenimą. Statistiniais duomenimis, santykinai sergamumas šiomis ligomis ir mirtingumas nuo AIDS Lietuvoje mažėja. Tačiau vis dar susiduriama su baimėmis bei stereotipais: vengiama su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis bendrauti, jie nepriimami dirbti, nes baiminamasi, kad liga „neprikibtų“ ir patiems.

Apie infekcijas skaičiais

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras informuoja: per 10 šių metų mėnesių Lietuvoje nustatytas 141 naujas ŽIV atvejis 102 vyrams ir 39 moterims. Pusė asmenų ŽIV infekcija užsikrėtė lytinių santykių metu: 51 – heteroseksualių ir 19 – homoseksualių. Trečdalis atvejų išaiškinta tarp švirkščiamųjų narkotikų vartotojų. 29 asmenims galimas užsikrėtimo būdas nenustatytas.
Telšių apskrityje registruoti 3, Mažeikių rajone 2 nauji infekcijos atvejai.
Minėto centro ŽIV, AIDS ir lytiškai plintančių infekcijų ir hepatitų epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos Irmos Čaplinskienės pateiktais duomenimis, 2014-aisiais metais Mažeikių rajone buvo išaiškinti 3 nauji ŽIV atvejai.
Iki šių metų sausio 1 d. iš viso Mažeikių rajone gyveno 71 ŽIV užsikrėtęs asmuo. Pagal užsikrėtimo būdą dauguma iš jų – 51 asmuo – virusu užsikrėtė vartodamas švirkščiamuosius narkotikus, 17 asmenų – lytinių santykių metu, iš kurių 14 asmenų – heteroseksualių ir 3 homoseksualių santykių metu, 1 atveju virusą kūdikiui perdavė motina. Kaip užsikrėtė dar 2 asmenys, nenustatyta.

Tyrimai pagal programą – nemokami

Šiuo metu Lietuvoje ŽIV tyrimai privalomąja tvarka nemokamai atliekami nėščiosioms, kraujo donorams ir asmenims, esantiems laisvės atėmimo vietose. Tuo tarpu nepatenkantieji į šias grupes už tyrimus turi susimokėti patys.
Mažeikiuose veikiančiose laboratorijose ŽIV nustatymo tyrimo, kurio metu surandami antikūnai prieš žmogaus imunodeficito virusą, kaina svyruoja nuo 3,5 iki 6 eurų. Šios kainos taikomos, jeigu laboratorijų atliekami tyrimai nefinansuojami jokiomis programomis.
Paklausta apie tai, kokias galimybes būti ištirtais dėl šių užkrečiamųjų ligų turi mažeikiškiai, Savivaldybės gydytoja Daiva Jurkūnienė pristatė Visuomenės sveikatos rėmimo programos lėšomis finansuotą tęstinę sifilio, ŽIV, hepatitų B ir C tyrimų programą.
„Žmogus, nuėjęs į laboratoriją, tą paslaugą gauna nemokamai. Ateina į laboratoriją, pasisako ir tie tyrimai jam atliekami anonimiškai ir be gydytojų siuntimų“, – kalbėjo specialistė.

Plačiau – „Santarvės“ laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto