Tik įstatymas panaikins smurtą?

Smurtui – NE – turėtų pasakyti ne tik politikai, bet ir visuomenė. Nuotr. iš redakcijos archyvo

Po vaiko mirtimi pasibaigusio smurto protrūkio kitą savaitę planuojama sušaukti neeilinę sesiją ir priimti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisų paketą. Jeigu jis bus priimtas, būtų uždraustas visų formų – fizinis, emocinis, seksualinis – smurtas prieš vaiką, įskaitant ir fizines bausmes.
Tačiau yra manančių, kad pats įstatymas vargu ar apsaugos vaikus nuo smurto – tam reikalinga tvirtą teisinį pagrindą turinti ir realiai veikianti sistema, apimanti visas vaiko gerove besirūpinančias institucijas bei vaikų tėvus, globėjus ir kitus artimuosius.

Šiuo metu visa surinkta informacija apie rajono šeimas, kurios yra turėjusios reikalų su vaiko teisių apsaugos specialistais, yra kaupiama ir sisteminama popierinėse bylose bei specialioje internetinėje duomenų bazėje. Iš jos galima sužinoti, kiek turime tokių šeimų, kam direktoriaus įsakymu ar teismo sprendimu nustatyta globa, rūpyba ir kt. Tačiau prie šios duomenų bazės policijos pareigūnai tiesiogiai iš karto prieiti negali. Viskas vyksta per užklausas ir susirašinėjimus.
Žmonės pasisako už tokios duomenų bazės sukūrimą, prie kurios galėtų prisijungti tiek policija, tiek vaiko apsaugos skyrių specialistai, taip pat kitos institucijos ir kurioje būtų galima matyti visą galimo smurtautojo biografiją ir šeimos istoriją: ar ji asociali, ar įtraukta į rizikos grupes, ar smurtautojas teistas ir pan.
Rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Liudvika Lapienė sutinka: tokia vieninga duomenų bazė tikrai praverstų. Dabar, kai į policiją kreipiamasi dėl smurto  artimoje aplinkoje, pareigūnai negali iš karto gauti informacijos apie šeimą ir galimą smurtautoją. „Ir mes, sulaukę informacijos dėl skriaudžiamų vaikų, jei ta šeima nėra mūsų duomenų bazėje, negalime iš karto sužinoti, ar galimas smurtautojas yra teistas, kokius nusikaltimus padaręs ir panašiai. Visa ši informacija gaunama tik per oficialius susirašinėjimus ir užklausas, o tai užtrunka keletą dienų, savaičių ar net mėnesį“, – patirtimi dalijosi vedėja.

Visas rašinys – „Santarvės“ laikraštyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto