Trokštantys sportuoti moksleiviai dažnai nutyli apie sveikatos sutrikimus

Praėjusiais metais Lietuvoje staiga mirė net keletas sportininkų, tarp kurių buvo ir vaikų. Mažeikiškiai medikai, tikrinantys sportuojančių vaikų sveikatą, tikina, jog įtakos darbui tai neturėjo – jie dirba kaip ir anksčiau.
SVEIKATOS TIKRINIMAI NEPASIKEITĖ
Nuo rugsėjo beveik iki birželio pabaigos Sporto mokyklą lankančių vaikų sveikatą tikrina čia antraeilėse pareigose dirbanti šeimos gydytoja Marytė Gaurilavičienė. Šiais metais mokykloje sportuoja 381 vaikas.
Kiekvienam auklėtiniui yra užvesta medicinos kortelė. Sveikatos patikrinimai organizuojami du kartus per metus.
Pasak Sporto mokyklos direktoriaus Algirdo Pocevičiaus, prieš varžybas jauniesiems sportininkams taip pat būtina gauti mediko „vizą“.
Kai mokykla turėjo aukštesniąsias klases, vaikai buvo vežami tikrinti į dispanserį Šiauliuose. Šiuo metu apsiribojama vietos mediko patikrinimu. Jeigu gydytojai kyla įtarimų, vaikas siunčiamas pas atitinkamos srities specialistą.
Direktorius sakė, kad po nelaimingų atvejų kituose Lietuvos miestuose medikų kontrolė nepasikeitė, nes ji ir taip buvusi griežta. Anot A. Pocevičiaus, treneriai nelinkę rizikuoti vaikų sveikata.
Ar pasitaiko atvejų, kad po gydytojų patikrinimo vaikui nebeleidžiama sportuoti? Pasak direktoriaus, tokių atvejų būna vos vienas kitas.

SU SPORTU ATSISVEIKINA NEDAUGELIS
Panašiai kalbėjo ir gydytoja Marytė Gaurilavičienė. Per šešerius ar septynerius darbo metus Sporto mokykloje ji sakė nepastebėjusi, kad ateinančių sportuoti vaikų sveikata būtų pablogėjusi. Tuo tarpu mokyklų bendrosios praktikos slaugytojos pastebi, kad moksleivių sveikata blogėja ir vis daugiau jų atleidžiama nuo kūno kultūros pamokų.
Sporto mokyklą dažniausiai renkasi vaikai, pasižymintys stipria sveikata. Prieš leisdami sportuoti, tėvai taip pat pasvarsto, ar jų vaikas atlaikys didelius krūvius.
Pasak gydytojos, ir Sporto mokykloje kiekvienais metais atsiranda moksleivių, kuriems siūloma atidžiau pasitikrinti sveikatą.
„Didelių sveikatos pokyčių neaptinkame, tačiau ir dėl mažyčio iškilusio neaiškumo siunčiame konsultuotis“, – sakė gydytoja.
Tokie vaikai nukreipiami šeimos gydytojo ar kardiologo konsultacijai. Pastarojo specialisto Mažeikiuose nėra, tad toks vaikas siunčiamas į Vilnių ar kitus miestus. Po konsultacijų su kitų sričių specialistais moksleiviai dažniausiai grįžta gavę leidimą sportuoti.
M. Gaurilavičienė sakė, jog vaikai pasitikrinti ateina grupėmis, tad jiems prieš draugus nepatogu kuo nors skųstis. Turintys nusiskundimų dėl sveikatos moksleiviai į gydytoją dažniausiai kreipiasi pavieniui.
„Vaikai ne visada ir pasako, kad kas nors negerai. Jie nori sportuoti“, – sakė medikė.
Patikrinimų metu gydytoja pamatuoja kraujospūdį, žiūri širdies darbą, spaudimą, matuoja ūgį bei svorį, krūtinės apimtį, plaučių tūrį, rankų jėgą, kaip toleruoja krūvį.
Kaip medikė vertina tai, kad vaikai tikrinami grupėmis? „Vaikų daug, darbo daug, – pripažino ji. – Jei atvirai, atlyginimas nėra didelis – vos pora šimtų litų. Sporto mokykloje dirbu iš idėjos“.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto