Trys Karaliai: ir didieji išminčiai nusilenkia Kūrėjui

Trys išminčiai tarsi parodo, kad net ir pakilus į didžiausias mokslo pažinimo aukštumas, mes turime nusilenkti Kūrėjui. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Kalėdinį laikotarpį penktadienį užbaigė Trijų Karalių šventė.
Religiniai raštai skelbia, kad sekdami užtekėjusią Mesijo žvaigždę, iš skirtingų šalių atkeliavę išminčiai: Baltazaras, Merkelis ir Kasparas, pasveikino gimusį Kūdikėlį Jėzų Kristų.

Su Dievo pagalba galime pakilti

Židikų klebonas Egidijus Jurgelevičius „Santarvei“ priminė pagrindinę šios dienos prasmę: kad gimusiam Dievui ateina nusilenkti visas pasaulis. Tai liudija ir Trijų Karalių kilmė, jie atkeliavo iš skirtingų kraštų: vienas buvo baltaodis, kitas juodaodis, o trečias – geltonodis.
Pašnekovas priminė, kad simbolinės ir išminčių atneštos dovanos: smilkalai, auksas ir mira.
„Šios trys dovanos buvo padovanotos Kristui kaip Dievui, kaip valdovui – karaliui ir kaip žmogui. Kūdikėlį aplankę karaliai buvo labai išsilavinę žmonės. Šitie trys išminčiai tarsi parodo, kad net ir pakilus į didžiausias mokslo pažinimo aukštumas, mes turime nusilenkti Kūrėjui, tai Didžiajai Paslapčiai, per kurią Dievas tampa žmogumi – jis į mūsų pasaulį ateina mažu Kūdikėliu,“ – pasakojo kunigas.
Pasak pašnekovo, ši diena tik primena, kad prakartėlėje gimęs Kristus yra artimas kiekvienam – ir didžiausiam beturčiui, ir daug ko gyvenime pasiekusiam žmogui.
„Galbūt sunku mums suvokti, bet net ir kada mes būname visiškame neturte, kai atrodo, jau viską praradai, Dievas yra šalia mūsų. Pakėlę akis mes prakartėlėje matome Kristų, kuris sako, kad viską įmanoma pradėti iš naujo, su Dievo pagalba galima pakilti,“ – pabrėžė kunigas.

Egidijus JURGELEVIČIUS. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Bažnyčiose šventinama kreida

Trijų Karalių šventė paprastai nukeliama į artimiausią sekmadienį. Tuomet bažnyčiose šventinama kreida, kuria grįžę į namus tikintieji pažymi savo namų duris: užrašomos Kūdikėlį aplankiusių išminčių vardų pirmosios raidės K+M+B.
Klebonas E. Jurgelevičius pastebėjo, kad kaime ši tradicija labiau išlikusi. Ir kalėdojant dar galima pamatyti ant trobų durų išlikusį praėjusių metų žymėjimą. Paprastai šis užrašas laikomas iki kitos Trijų Karalių šventės.
Pašnekovas primena, kad šventinta kreidele pažymėtus namus lydi laimė.
„Ir pati malda, šventinant kreidą, skelbia: kur tiktai bus užrašyti šitų šventųjų išminčių vardai, tai atneš namams palaimą,“ – perpasakojo kunigas.

Žemališkės linkėjo laimės

E. Jurgelevičius pasakojo, kad Trijų Karalių dieną kitose šalyse gatvėse galima pamatyti Trijų Karalių procesijas. Jos užsuka į kiekvienus namus, kurių duris pažymi minėtomis raidėmis, tuo pačiu metu renkamos aukos vargšams paremti.
Lietuvoje tokios eisenos retos. Tačiau Mažeikius nuolat aplanko iš Žemalės užsukantys Trys Karaliai. Jais persirengia aktyvios Žemalės bendruomenės moterys.
Į „Santarvę“ užsukę „išminčiai“ prisiminė, kad tokias eisenas organizuoja nuo 2005 metų. Kelionę šiemet žemališkės pradėjo nuo savo mokyklos, po to pasveikino vietos valdžią – Šerkšnėnų seniūną, vėliau palinkėti laimės atvažiavo ir į Mažeikius.
„Kai einame gatve, tai mums pypsi mašinos, mojuoja, praeiviai sveikinasi. Ir, žinokite, gyva šita šventė mūsų krašte – visi mus atpažįsta, sako, va, trys karaliai eina,“ – įspūdžiais dalijosi aktyvios žemališkės moterys.[nggallery id=40 template=caption]

Trijų Karalių procesija iš Žemalės po rajoną vaikšto jau septintus metus. Nuotrauka iš asmeninio archyvo

One Reply to “Trys Karaliai: ir didieji išminčiai nusilenkia Kūrėjui”

  1. Kate parašė:

    Tarzanas (2)Birzelis 30, 2011 15:22Dar gaireu- ministro patar?jas dar nezino, peza apie prielaidas, o Bilotien? jau pasakoja apie skyriu su etataisO sodoma, o gomora, kaip cia viskas gerai vaziuoja, net ratai nebarska

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto