Ūkininkų laukuose pasirodė kombainai

Ūkininkams prasidėjo darbymetis: į sandėlius pilamos pirmosios tonos grūdų. Daug kur jau visiškai subrendo žieminiai rapsai, miežiai, kviečiai, netrukus bus galima nuimti ir rugius.
Nors dėl sausros pastebimai sumažėjo javų derlingumas, ūkininkai nepanikuoja ir skuba nuimti tai, kas užderėjo.
SAUSRA PRIDARĖ NEMAŽAI NUOSTOLIŲ
Kai kurie ūkininkai javapjūtę pradėjo dar praėjusią savaitę, bet tikrasis darbymetis prasidėjo šios savaitės pradžioje. Trečiadienį savo kombainus į laukus pasuko ir Auksūdyje ūkininkaujantis Antanas Tenys bei buknaitiškis Andrius Virkutis.
Du auksūdiškio kombainai pirmiausia pradėjo kulti ankstyvuosius kviečius.
Ūkininkas sako, kad šiemet jų sėklai buvo pasėjęs tik keletą hektarų. Iš hektaro kviečių išbiro per keturios tonos: dėl sausros derlius sumažėjo viena tona.
Iškūlę kviečius kombainai pasuko į 17 hektarų žieminių rapsų lauką.
Jei nesutrukdys lietus ir neges technika, daugiau kaip dviejų šimtų hektarų javų auginantis A. Tenys tikisi derlių sudoroti per trejetą savaičių. Pats ūkio šeimininkas paskui kombainus su naujutėlaite technika skuta ražienas.
Dvidešimt karvių auginantis auksūdiškis labiau susirūpinęs žaliena: ji beveik visai išdegė. Šiuo metu galvijus šeria žolės mišiniu, tikisi nupjauti baigiantį atželti liucernos atolą.
Sausra padarė žalą ir liucernai: jei kasmet per sezoną ją pjaudavo triskart, šiemet – tik du.
A. Tenys sakė norįs už veiklumą padėkoti Laižuvos seniūnui: tik prieš dieną paprašęs nugreideriuoti kelius apie jo pasėlius, kitą dieną jau išvydo kelininkų techniką.

PRADĖJO NUO RAPSŲ
Buknaitiškis Andrius Virkutis su savo kombainu pirmiausia pasuko į 25 hektarų žieminių rapsų lauką, nes baiminasi, kad perdžiūvusios ankštys neišbarstytų sėklų.
Ūkininkas pasakojo, kad dėl sausros iš hektaro rapsų šiemet prikuls po toną mažiau.
„Nors laukas buvo prižiūrimas, tinkamai tręšiamas, bet drėgmės, vandens trūkumas pridarė nuostolių“, – sakė buknaitiškis. Rapsus ūkininkas žada parduoti bendrovei „Rapsoila“.
Iškūlęs rapsus A. Virkutis pereis prie kviečių: šie esą taip pat jau subrendę. Ūkininkas grūdus kol kas žada laikyti savo sandėlyje. Jame telpa apie 500 tonų. Buknaitiškis spėja, kad gerų grūdų kainos šiemet turėtų šoktelti.
A. Virkutis džiaugiasi savo pagalbininkais: dukra Fausta bei sūnumi Karoliu, kuris paskui tėvą skuta ražienas.

GERO DERLIAUS NESITIKI
Kiek pesimistiškiau nusiteikęs Urvikiuose gyvenantis ūkininkas Viktoras Liaugaudas. Į laukus pasukti kombainą jis žadėjo penktadienio pavakarę, bet teigė nesitikįs nieko gero. Pasak jo, varpose subrendo labai maži grūdai, daug pasėlių žiemą iššalo. Neteikia vilties ir grūdų kainos: palyginti su kitais metais daug žemesnės. Kaip pavyzdį V. Liaugaudas paminėjo Vokietiją, kur už toną grūdų mokama po 420 litų.
„Prasta padėtis ir su vasariniais rapsais. Iš jų nesitikiu jokio derliaus, nes beveik viskas išdžiūvo. Stiebai nė kiek nesikerojo. Įdėta daug darbo, trąšų, o derliaus – gal kokia tona tebus“, – apgailestavo urvikiškis ir sakė, apsirikęs, kad nepaliko dirvų pūdymui.

KYLA SUPIRKIMO KAINOS
AB „Plungės grūdai“ Telšių grūdų priėmimo punkto darbuotojas teigė, kad kasmet iš Mažeikių rajono ūkininkai atveža apie 35 procentus viso superkamo grūdų derliaus. Kol kas ankstoka spėlioti, kiek iš mažeikiškių grūdų bus supirkta šiemet. Išaugo telšiškių superkamų grūdų kainos: už toną miežių ir rugių mokama po 300, kviečių – 320, kvietrugių – 280 litų. Anksčiau kainos svyravo nuo 250 iki 280 litų.
UAB „Rapsoila“ komercijos direktorius Kazys Gelžinis „Santarvei“ sakė, kad rapsai į bendrovę pradėti vežti nuo pirmadienio. Ketvirtadienį jau buvo supirkta apie 300 tonų naujojo derliaus.
Direktorius teigė, kad tokios tragedijos dėl sausros, kaip pranašauja žiniasklaida, bendrovė nematanti: žieminiai rapsai, jei neiššalo, išsilaikė normaliai, kiek prasčiau su vasariniais pasėliais: iš hektaro prikuliama viena tona mažiau. Bendras derlius nuo 220–240 tūkstančių tonų sumažėjo iki 180–200. Pakilo sėklų supirkimo kainos: pernai buvo mokama 650, šiemet – 850 litų už toną.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.:
A. Tenys teigė, kad dėl sausros šiemet nevisiškai pribrendo javų varpos, o grūdai daug smulkesni.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto