Mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje Ukrinuose vyko specialiai šiam kaimui skirtas renginys – Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto Grafikos katedros dėstytojų ir studentų darbų parodos „Koncertas“ pristatymas.
Parodą sąlyginiu pavadinimu „Koncertas“ atvežti ir pristatyti savo kraštiečiams ukriniškiams sugalvojo VDA Kauno fakulteto prodekanė Kristina Daubarytė.
Jos žodžiais, šitaip sukomplektuota paroda, kurią mato ukriniškiai, rengiama pirmą kartą ir skirta specialiai Ukrinams.
„Kadangi dirbu dailės akademijoje, kalbėdama su šios parodos autorėmis menininkėmis, pasiūliau joms savotišką avantiūrą – nuvažiuoti į Ukrinus kaip į kultūros sostinę. Jaunieji menininkai, būdami labiau entuziastingi, nepaisant savo turimų daugybės darbų, tokiai parodai „pasirašė“. Ir dabar ji jau Ukrinuose“, – kalbėjo K. Daubarytė.
Viena parodos autorių – grafikė, VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros dėstytoja Julija Račiūnaitė eksponuoja savo magistrinio darbo dalį, o jos kolegė – Grafikos katedros magistrantūros II kurso studentė iliustratorė Toma Šilinskaitė ukriniškiams atvežė savo bakalauro baigiamąjį darbą. Ji šiuo metu taip pat dirba dėstytoja – tik šio darbo turi mažiau nei J. Račiūnaitė.
Eksponuojamos ir knygos
Į parodos pristatymą savo gimtuosiuose Ukrinuose negalėjo atvykti tos pačios Grafikos katedros III kurso studentas Ignas Krakys: parodoje eksponuojamos jo sukurtos iliustracijos Danguolės Kandrotienės knygai „Aitvarų diena“.
„Mes labai didžiuojamės Ignu, kuris yra trečiame akademijos kurse ir jau savo darbų sąskaitoje turi iliustruotą knygą. Kai grįš į Ukrinus, apie savo darbus ateis papasakoti ir jis“, – teigė K. Daubarytė.
Parodoje ukriniškiai gali išvysti ir grafikės, VDA Kauno fakulteto Grafikos katedros dėstytojos Ingos Navickaitės autorinę knygą „Super duper“.
Pasak K. Daubarytės, jautrūs menininkai nori savo darbus rodyti tik preciziškose galerijose: darbai turi būti tinkamai apšviečiami, aplinkui negali būti jokių kėdžių ir pan., bet parodos Ukrinuose organizatorėms tai nė kiek nesutrukdė.
Salėje – tėvai
Prieš surengdamos parodą Ukrinuose, J. Račiūnaitė ir T. Šilinskaitė susipažino su erdvėmis, kur ji bus eksponuojama, ir nutarė ukriniškiams surengti linksmą koncertą su žiūrovais ir atlikėjais: mat jų darbai labiau tinkantys eksponuoti kultūros namuose, kur yra scena ir žiūrovų kėdės.
„Čia menininkės puikiai sužaidė ekspozicija – įėjus į erdvę atrodo, kad yra ir klausytojai, ir koncertuotojai“, – kalbėjo K. Daubarytė.
Salėje „sėdinčios“ J. Račiūnaitės sukurtos didelės figūros yra grafikos darbai, pritvirtinti iš putplasčio padaryto pagrindo. Figūrų veiduose – besikartojantys du – autorės mamos ir tėvo – portretai: menininkė pasakojo, kad ji vilnietė, o studijavo Kaune, tad pasiilgdavo savo namų ir namiškių, todėl tėvų veidus ir ištiražavo dideliu kiekiu – parodoje jie tapo žiūrovų figūromis.
Piešė gimines
Atlikėjus scenoje atstoja trys grafikos darbai. Tai T. Šilinskaitės autorinė technika, kai iš lino raižinio daug kartų darytas atspaudas labiau primena tapybą, o ne grafiką; centriniame paveiksle jos pačios iš vaikystės nuotraukos išraižytas atvaizdas; salės šonuose – iš nuotraukų išraižyti jos močiutės atvaizdai.
Po parodos pristatymo viešnios iš Kauno ukriniškius pakvietė sudalyvauti kūrybinėse dirbtuvėse „LinoCut“ – čia jos pristatė lino raižinio techniką ir pakvietė susikurti savo lino raižinio atspaudą.
„Kadangi Julija ir Toma į Ukrinus atvežė savo artimiausių žmonių – tėvų, senelės atvaizdus, tad ir ukriniškius kvietė piešti, sukurti savo giminių portretus“, – teigė D. Daubarytė.
Ukriniškiai ant linoleumo iš pradžių piešė, paskui, padedami mokytojų, juos raižė ir ištepę dažais darėsi jų atspaudus ant popieriaus.
Saunuoles mergaites!:)NUOSTABUS DARBAI!