Utėlių plitimas – nekontroliuojamas procesas

Vaistininkai pastebi, kad po vasaros atostogų padidėja vaistų nuo utėlių paklausa. Mokyklų bei lopšelių-darželių vadovai neigia, kad šias įstaigas puola parazitai, nes nenori gadinti savo reputacijos. Tačiau tai, kad tėvų prašoma leidimo tikrinti vaikų higieną, byloja, jog problema egzistuoja.


KREIPĖSI Į REDAKCIJĄ
Prasidėjus mokslo metams, redakcija sulaukė skambučių apie mokyklose plintančius parazitus. Nenorėjusi prisistatyti mama piktinosi, kad ginamos užsikrėtusiųjų, o ne nuo jų besisaugančių vaikų teisės. Ji įsitikinusi, kad dešimtmetė dukra parazitų parsinešė iš mokyklos.
„Kalbėjau su mokyklos vadovais, tačiau šie bejėgiškai skėsčioja rankomis, esą tikrinti vaikų galvų neturintys teisės. Įsižeidę vaikų tėvai gali kreiptis net į teismą“, – pasakojo mokyklos nenorėjusi įvardinti mama. Po jos skundo apie problemą buvo kalbėta per tėvų susirinkimą, tačiau tuo viskas ir baigėsi.
„Mokykloms nieko nedarant, tylint apie parazitų plitimą, procesas gali tapti nekontroliuojamas“, – piktinosi pašnekovė.
VIEŠAI NEKALBA
Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus, kalbėdamas su „Santarve“, pasidžiaugė, kad rajono švietimo įstaigose utėlių protrūkio nėra. „Bent jau įstaigų vadovai apie tai garsiai nekalba“, – pridūrė pašnekovas.
A. Stonkus pripažįsta, kad pavienių užsikrėtimo utėlėmis atvejų gali būti. Įstaigos apie tai garsiai nekalba, esą pačios išsprendžia šią problemą.
Skyriaus vedėjas patikino, kad direktorių taryboje buvo kalbėta apie tai, jog reikėtų sustiprinti profilaktinį darbą, nes be tėvų sutikimo tikrinti vaikų švaros negalima.
SITUACIJA NEŽINOMA
Sužinoti realią situaciją apie utėlėtumą švietimo įstaigose neįmanoma. Tokios informacijos neturi ne tik Švietimo skyrius, bet ir Visuomenės sveikatos centras bei Savivaldybės gydytojas.
„Niekas neveda jokios statistikos apie pedikuliozę (utėlėtumą – B. R.), nes, laikantis Vaiko teisių apsaugos įstatymo, nepilnamečių sveikatos ir higienos tikrinimas be raštiško tėvų sutikimo draudžiamas, jis būtų traktuojamas kaip vaiko teisių pažeidimas, todėl vaikų švaros niekas nebetikrina“, – situaciją komentavo Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė.
Visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja Irena Macijauskienė sakė, kad dėl utėlių plitimo nesulaukianti skundų. Negaunanti pranešimų nei iš ligoninės, nei iš Globos ar Nakvynės namų.
„Vaistinėse yra priemonių nuo įvairių parazitų. Gyventojai, socialinės įstaigos pačios susitvarko su problema“, – spėjo vedėja.
PASIŪLO APSAUGOS
PRIEMONIŲ
Nakvynės namų socialinė darbuotoja Algita Rudienė pripažįsta, kad utėlių ir kitų parazitų problema jiems aktuali. Įstaiga rašo sveikatinimo projektus ir, sulaukusi finansavimo, dalį lėšų skiria kovai su šiais gyviais.
„Apgyvendindami gyventojus, propaguojame švarą ir tvarką. Pirmiausia žmones išmaudome, išskalbiame jų drabužius, pasiūlome galvas išsitepti preparatais nuo utėlių“, – pasakojo pašnekovė.
Socialinė darbuotoja teigė, kad žmonių galvos netikrinamos. Tačiau jeigu apgyvendinamas benamis, galima įtarti, jog jis atsinešė ir gyvių.
NORI IŠSIAIŠKINTI
PADĖTĮ
Pernai, baigiantis mokslo metams, buvo pasklidusios kalbos, jog utėlės puola Senamiesčio pagrindinę mokyklą.
„Iš praktikos žinau, jei imiesi kokių profilaktikos priemonių, sulauki reakcijos, jog kažkas negerai. Taip ir dėl utėlių. Galbūt tokias kalbas sukėlė tai, kad tėveliai gavo lapelius, kuriuose klausėme, ar jie sutiktų, jog būtų tikrinama vaikų švara ir tvarkingumas“, – spėjo mokyklos direktorė Janina Norvilienė.
Pašnekovė paaiškino, kad tėvų sutikimas buvo reikalingas norint išsiaiškinti, kokia yra situacija. Kita vertus, jeigu tektų surinkti parašus bėdai ištikus, būtų sugaišta nemažai laiko.
„Tokia informacija neskelbiama. Jei utėlių ir buvo rasta, apie tai žino tik slaugytoja ir mokinio tėvai“, – situacijos nekomentavo direktorė.
KEIČIAMOS SUTARTYS
Sodų vidurinės mokyklos direktorė Birutė Liutkuvienė prisiminė, kad pavasarį kreipėsi vienos mergaitės mama, jog ši mokykloje užsikrėtė utėlėmis. Buvo patikrinti visi klasės vaikai, tačiau parazitų nerasta.
„Ši situacija privertė imtis priemonių. Šiais mokslo metais su penktokų ir šeštokų tėvais pasirašėme papildytas mokymosi sutartis. Jose įrašytas punktas ir dėl higienos patikrinimo. Tam neprieštaravo niekas iš tėvų“, – pasakojo B. Liutkuvienė.
Vyresnių mokinių tėvams išdalinti lapeliai, kuriuose prašoma pasirašyti, ar šie neprieštarauja, kad būtų tikrinama vaikų švara.
„Nėra masinio patikrinimo, tačiau jeigu iškiltų būtinybė, tėvų sutikimą turime“, – teigė direktorė.
B. Liutkuvienė patikino, kad tikrinama ne taip, kaip sovietiniais metais, – klasėje. Vaikai pasikviečiami į sveikatos priežiūros specialistės kabinetą.
Panašiai dirba ir daugiau mokyklų: keičia mokymosi sutartis arba tėvų prašo leidimo tikrinti vaikus.
UŽSIKRĖSTI
NĖRA SUDĖTINGA
Visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja I. Macijauskienė akcentavo, kad utėlės – ne tik probleminių šeimų rūpestis. Šie parazitai veisiasi ir gražiuose, sutvarkytuose plaukuose.
Rūpesčių kelia šukuosenos. Palanki vieta utėlėms – afrikietiškos kasytės dredai. Taip sutvarkytų plaukų vaikai ilgai nešukuoja, rečiau plauna.
I. Macijauskienė primena, kad vaikai utėlėmis gali užsikrėsti skaitydami, piešdami ar žaisdami, kai liečiasi jų galvos, dalijantis šukomis, kitų kontaktų, darželyje – pietų miego metu.
Utėlei nuropoti nuo vienos pagalvės prie kitos – menka kelionė. Teoriškai utėlėmis galima užsikrėsti daug kur – mokykloje, sausakimšame autobuse ar diskotekoje.
Kaip atsikratyti parazitais, gydytoja patarė konsultuotis su vaistininkais.
„Be abejo, vien preparatais teigiamo poveikio gali nepavykti pasiekti. Būtina nuolat laikytis švaros, higienos, laiku keisti patalynę, plauti plaukus“, – akcentavo pašnekovė.
Vaistinės nuo utėlių siūlo „Pedex“ ir nuo seno žinomą preparatą „Čemeryčių vanduo“.
Nuotr.: Medikai akcentuoja, kad užsikrėsti utėlėmis galima ir be tiesioginio kontakto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto