Utenos krašto garbės piliečio vardas – kukliam skulptoriui ir nekukliai žiniuonei

Utenos rajono savivaldybės meras Marijus Kaukėnas (kairėje) Utenos krašto garbės piliečio regalijas įteikė tautodailininkui skulptoriui Valentinui Šimonėliui

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena visame rajone pačiomis įvairiausiomis formomis pradėta minėti dar praėjusią savaitę. Be tradicinių minėjimų, buvo organizuojami pėsčiųjų žygiai, bėgimai, bendruomenių susibūrimai… Kovo 11 dieną Utenos kultūros centre vyko Utenos krašto garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija, paaiškėjo, kam atitenka nuo šių metų fiziniams ir juridiniams asmenims už praėjusiais metais įgyvendintas neatlygintinas iniciatyvas, reikšmingas Utenos krašto bendruomenės gerovei, įteikiamas Utenos rajono savivaldybės apdovanojimas „Metų geradarys“.

Sugiedojus valstybės himną, Seimo nariui Edmundui Pupiniui ir Utenos rajono savivaldybės merui Marijui Kaukėnui pasveikinus visus Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga, prasidėjo Utenos krašto garbės piliečio vardo suteikimo ceremonija. Mero regalijomis pasipuošęs M. Kaukėnas Utenos krašto garbės piliečio regalijas pirmiausia įteikė tautodailininkui skulptoriui Valentinui Šimonėliui už reikšmingus nuopelnus Lietuvos ir Utenos krašto kultūrai, Atgimimui bei istorinei atminčiai. „Ačiū už garbę“, – atsiimdamas apdovanojimą kuklinosi jis.

V. Šimonėlis (73 m.) gyvena Sirutėnuose (Sudeikių sen.), prie savo namų yra įkūręs skulptūrų parką. Skulptorius dalyvauja rajoninėse ir respublikinėse parodose, daugiausia kuria iš akmens. Jo darbai puošia kaimus, miestus ir miestelius. V. Šimonėlis yra pergalę prieš kryžiuočius simbolizuojančio didžiulio paminklinio akmens (sveria 14 tonų), ant kurio iškaltas Vytis, autorius. Šis milžiniškas riedulys iš Sirutėnų kaimo į Žalgirio mūšio vietovę Lenkijoje buvo išgabentas 2020 metų pavasarį.

Už mokslinę ir šviečiamąją veiklą bei Utenos krašto vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje Utenos krašto garbės piliečio vardas po mirties suteiktas habilituotai biologijos mokslų daktarei Eugenijai Šimkūnaitei (1920–1996 m.). Regalijas priėmė Eugenijos Šimkūnaitės labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkė Birutė Karnickienė, kurią į sceną atlydėjo šio fondo prezidentas Darius Šinkūnas.

Jolita Bučelienė dėkojo „didžiosioms mokytojoms“ trims dukroms, artimiesiems ir savo „ginklanešiams, kurie padeda“

„Ačiū Utenos merui, ačiū rajono savivaldybės tarybos nariams, kurie dar kartą peržiūrėjo ir įvertino E. Šimkūnaitės nuopelnus. Ji savo gyvenimu tarnavo mums visiems ir jos įvertinimas gimtajame krašte yra daugiau, nei žmogus gali tikėtis, – sakė B. Karnickienė. – Jūs žinote, kad būti pripažintam savame krašte yra labai sunku, tai žinoma dar nuo biblinių laikų. E. Šimkūnaitė šiandien peržengė tą ribą ir jos atminimas skleisis dar plačiau, kaip tvinstantys pavasario vandenys. <…> Jau ne vienus metus viliamės, kad Tauragnuose bus jos vardo ir šiųdienos vertas muziejus. Darbai pradėti, tikėkimės, jie toliau bus vykdomi ir užbaigti. <…> Ji kaip paukštelis plačiai giedojo apie savo gimtuosius Tauragnus, apie Uteną, visai nesivaržydama teikdavo patarimus, prašytus ir neprašytus. <…> Šis pripažinimas taip pat yra ir Utenos krašto bei jo žmonių išaukštinimas.“

Eugenijai Šimkūnaitei skirtos regalijos įteiktos jos vardo labdaros ir paramos fondo valdybos pirmininkei Birutei Karnickienei

B. Karnickienė merui M. Kaukėnui įteikė „E. Šimkūnaitės stiprybės arbatos, kad nervas neimtų, kad sprendimus protingai priimtų ir kad darbai sėkmingai vystytųsi“.

Nuo 2024 metų teikiamą Utenos rajono savivaldybės apdovanojimą „Metų geradarys“ sudaro Utenos rajono savivaldybės mero padėka raštu ir 1 000 eurų. Šiemet šis apdovanojimas skirtas trims fiziniams asmenims (išvardyta žemiau). Apdovanojimą „Metų geradarys“ įteikė meras M. Kaukėnas.

Jolita Bučelienė, Vyžuonų bendruomenės narė, apdovanota už glaudų bendradarbiavimą ir iniciatyvumą, skatinant bendruomenės gerovei reikšmingą kultūrinį laisvalaikį ir turizmą Utenos krašte, įgyvendinant Vyžuonas garsinančius projektus.

Jolanta Tumienė, UAB „Utenos komunalininkas“ Teritorijų priežiūros skyriaus darbų vadovė, įvertinta už kūrybišką Utenos miesto želdynų puoselėjimą ir originalias gėlynų spalvų kompozicijas.

Dana Žigienė, Pačkėnų krašto bendruomenės pirmininkė, pagerbta už aktyvų bendruomenės sutelkimą bendriems tikslams, įgyvendinant Pačkėnų gyvenvietę puoselėjančias ir garsinančias veiklas.

Šventinę nuotaiką Utenos kultūros centre kūrė daugybę metų Utenoje gyvuojanti vaikų ir jaunimo dainavimo studija „Decima“ (vadovė Gražina Kapčiuvienė), akompanavo jaunoji Utenos meno mokyklos pianistė Patricija Vilkaitė (mokytoja Ingrida Dirmienė) ir šios mokyklos mokytojas perkusininkas Saulius Auglys-Stanevičius.

Savo koncertinę programą uteniškiams pristatė ir solistė Bjelle (Raminta Naujanytė). Tiek savo, tiek maestro Vytauto Kernagio ir kitų dainas atlikusi viešnia pasidalijo širdžiai mielu prisiminimu, susijusiu su Utena. Šiame mieste ji laimėjo pirmąjį savo konkursą – už autorinę dainą pelnė didįjį prizą ir buvo apdovanota gitara, kuria grojo daug metų.

Deimantė ZARANKIENĖ
deimante@utenosdiena.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto