Už darbo vietos išsaugojimą tenka susimokėti

Nuotr. iš SAM archyvo

Nepasiskiepiję arba pasiskiepiję ar persirgę COVID-19 liga anksčiau nei prieš 210 dienų asmenys, norėdami išsaugoti savo darbo vietą, kas 7–10 dienų turi atlikti antigenų arba PGR testus.
Nuo gruodžio 1 d. didžioji dalis tokių gyventojų neteko galimybės nemokamai testuotis.
Tokių testų kainos skaudžiai kerta per piniginę, patirtų išlaidų neskuba kompensuoti ir darbdaviai.
Laboratorijų atstovai teigė, kad antplūdžio dėl pasikeitusios testavimosi tvarkos nesulaukė, didesni srautai žmonių, norinčių nemokamai išsitirti antikūnus.

Mobiliajame punkte – ne visiems

Privalomas testavimasis kas 7–10 dienų vienose srityse dirbantiems žmonėms galioja nuo pavasario, kitiems – vėliau. Testavimosi paslaugos poreikis dar labiau išaugo nuo rugsėjo 13 d., įsigaliojus galimybių pasui, – kontaktų turintiems darbuotojams dirbti galima pasiskiepijus arba turint neigiamą testą.
Iki gruodžio mėnesio testavimas buvo atliekamas mobiliuosiuose punktuose nemokamai. Tačiau valdžios sprendimu nebelikus nemokamų testų, asmenims, atliekantiems periodinius profilaktinius testavimus dėl COVID-19, mobiliojo punkto durys užsidarė, nes valstybinės medicinos įstaigos negali teikti mokamos paslaugos. Gyventojams liko vienintelis pasirinkimas – privačios laboratorijos.
Nemokamai tyrimai mobiliajame punkte ir toliau atliekami, tačiau tik tiems, kurie jaučia ligos simptomus, turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu, nėščioms moterims, asmenims, kurie turi medicininių kontraindikacijų, dėl kurių negali skiepytis, taip pat asmenims prieš hospitalizaciją, iš užsienio grįžusiesiems, asmenims, gavusiems teigiamą greitojo antigeno testo rezultatą ar kuriems rekomenduojama išsitirti po aplinkos paviršių tyrimo.
Duomenų, kiek rajono gyventojų palietė nauja tvarka, nėra. Mobiliojo punkto vadovė Irena Vaicekavičienė „Santarvei“ teigė, kad darbo dienomis profilaktinių testų būdavo atliekama iki 120, tačiau ne visi jie susiję su darbu, tai yra periodiniu testavimu. Sveikatos apsaugos ministro įsakymas buvo platus – galimybę testuotis turėjo daugiau žmonių.

Per mėnesį susidaro nemaža suma

Mažeikiuose laboratorijų, kuriose būtų galima atlikti antigenų arba PGR testus, pasirinkimas nėra didelis – šias paslaugas teikia trys įstaigos. Jų atstovai teigė, kad dėl pasikeitusios testavimo tvarkos antplūdžio nesulaukė. Būna, kad susidaro eilės ir testavimui žmonės registruojami dviem savaitėms į priekį, tačiau dažnai laukti tenka tik vieną kitą dieną.
Laboratorijų atstovai pastebi, kad dėl testavimo paslaugos labiau kreipiasi darbingo amžiaus neskiepyti žmonės, kurie darbdaviui turi pateikti sertifikatą apie tai, kad yra sveiki.
Nuo gruodžio 1 d. įsigaliojo ir Sveikatos apsaugos ministerijos parengta tvarka dėl nemokamo antikūnų tyrimo. Kiekvienas pagal visą vakcinacijos schemą pasiskiepijęs gyventojas gali vieną kartą nemokamai gauti tokią paslaugą. Mūsų mieste pasinaudoti tokia galimybe galima dviejose laboratorijose – „Medicina practica“ ir „Antėja“. Pastarosios atstovė teigė, kad norinčiųjų išsitirti antikūnus nemokamai yra daug. Ketvirtadienį buvo galima užsiregistruoti tik sausio viduriui.
Visas straipsnis – penktadienio laikraštyje.

Kas privalo testuotis?

Periodinis profilaktinis testavimas dėl COVID-19 nebekompensuojamas valstybės lėšomis šių veiklų ir sričių darbuotojams:
• asmens sveikatos priežiūros paslaugos ir veikla;
• socialinės paslaugos ir veikla;
• švietimo paslaugos ir veikla;
• vaistinių darbuotojų veikla;
• krovinių tarptautinio vežimo veikla;
• viešojo transporto ir keleivių vežimo veikla;
• laisvalaikio ir (ar) pramogų, kultūros, meno paslaugų teikimo veikla (renginių organizavimas ir lankytojų aptarnavimas);
• viešojo maitinimo paslaugų teikimo veikla;
• mažmeninės prekybos srityje dirbančių darbuotojų darbas;
• viešojo administravimo subjektų veikla;
• profesinė karo tarnyba;
• veikla, susijusi su masinio užsieniečių antplūdžio, dėl kurio paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija, valdymu (tiesioginis kontaktas su užsieniečiais);
• gamybos įmonių darbuotojų veikla.
Asmenys, dirbantys šiose veiklose ar srityje, turi testuotis, jeigu:
• yra pasiskiepiję daugiau nei prieš 210 dienų „Comirnaty“, „Spikevax“, „Janssen“ ar „Vaxzevria“ vakcinomis pagal visą schemą. Jei asmenys pasiskiepiję sustiprinančiąja vakcinos doze, jie testuotis neturės neribotą laiką.
• Daugiau nei prieš 210 dienų COVID-19 persirgę, kai liga buvo patvirtinta PGR tyrimu ar greituoju antigeno testu.
• Neturi 60 dienų laikotarpiu atlikto teigiamo kiekybinio ar pusiau kiekybinio serologinio tyrimo atsakymo.

3 Atsakymai į “Už darbo vietos išsaugojimą tenka susimokėti”

  1. B. parašė:

    „Nuciuoze“ Tamstai. Juk pats matai, kad be klaidų parašyti nesugebi.

  2. B. parašė:

    Nenori skiepytis – tegul moka. Dar šauniau būtų, jei iš tokio susirgusio „kovidu“ už gydymą būtų išreikalauta jo gydymo kaina.

    1. Pranas parašė:

      Tu jau kogero persirgai arba dabar sergi kad taip su galva tamstai negerai..o gal po marmalo vakcinu stogas nuciuoze?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto