Už karą keliuose atsakys šimtamečiai ąžuolai?

Vykdydami susisiekimo ministro įsakymą dėl eismo saugumo kelininkai pakelėse gali iškirsti medžius. Mūsų rajone „didysis pjovimas“ dar tik prasideda, tad kyla grėsmė daugeliui vertingų, ilgaamžių medžių.
Situacija sudėtinga: gyventojai pasipiktinę, kelininkai kategoriški, gamtosaugininkai nemato nieko bloga. Savivaldybė tikisi, kad įsakymas bus atšauktas, o jeigu ne, reikės ieškoti lėšų, kaip medžius apsaugoti.


LEIDIMŲ KELININKAMS
NEBEREIKĖS
Pirmieji pavojaus varpais pradėjo skambinti sediškiai, kai buvo nupjauti keli klevai palei kelią į Dagius.
Sedos bendruomenės pirmininkė Genoveita Gricienė „Santarvei“ sakė suprantanti, kad asfaltuotas kelias į Dagius reikalingas.
„Nieko neturime prieš, tačiau norime, kad būtų išsaugoti daugelį metų augę medžiai. Dabar yra nupjauti keli klevai, stovi pakelėje gražus didelis ąžuolas, kurio, matyt, laukia toks pat likimas. Norėtume, jeigu medis labai kelininkams netrukdo, kad jis būtų paliktas“, – bendruomenės nuomonę išreiškė sediškė.
Rajono Savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis ir VĮ „Telšių regiono keliai“ Mažeikių kelių tarnybos viršininkas Silvestras Micheenko pripažino, kad prie kelio į Dagius tikrai medžiai pjaunami: kelio asfaltavimo projektas išlygų nenumato. Juolab kad praėjusių metų gruodžio 23-iąją susisiekimo ministro pasirašytas įsakymas dėl saugiam eismui pavojų keliančių valstybinės reikšmės kelių juostoje augančių medžių ir krūmų genėjimo ir kirtimo tvarkos atriša rankas kelininkams kirsti medžius be institucijų leidimo.
PAGAL KATEGORIJAS
Įsakyme numatyta, kad saugiam eismui pavojų keliantiems bei valstybinės reikšmės automobilių kelių juostoje augantiems želdiniams genėti ir kirsti valstybės bei savivaldybės institucijų leidimo nereikia, iškirstų želdinių vertė neatlyginama.
Įsakyme išvardyta net dvylika kriterijų, kuriais remiantis bus atrenkami kirstini medžiai. Praktiškai bet kuris medis, patekęs į kelio juostą, bus kertamas: tai tokie medžiai, kurie blogina kelių techninių eismo reguliavimo priemonių bei kelio apšvietimo įrenginių matomumą, blogina matomumą sankryžose, tiesiuose kelio ruožuose, kelio kreivėse, pėsčiųjų perėjose, geležinkelių pervažose, pavojingai pasvirę į važiuojamosios dalies pusę arba pėsčiųjų ir dviračių tako pusę, kurių šakos yra virš kelio važiuojamosios dangos, medžiai, kurių šaknys ardo kelio važiuojamosios dalies dangą, medžiai, aukštesni už atstumą iki kelio briaunos arba jam lygūs, sausi, išpuvę, ligoti ar mechaniškai pažeisti, savaime išaugę arba pasodinti kelio juostose, išversti, nulaužti, apdegę, nudžiuvę, pažeisti stiebo ar šaknų puvėsio, apipulti vabzdžių kenkėjų ir grybinių ligų, pernelyg tankiai suaugę, sudarantys palankias sąlygas laukiniams gyvūnams išbėgti į kelio važiuojamąją dalį medžiai.
Pirmiausia jie bus kertami ten, kur užregistruota daugiausia eismo įvykių, kai buvo atsitrenkta į medžius; leidžiamas didžiausias važiavimo greitis bei atliekami kelio taisymo ar rekonstrukcijos darbai.
Pasak S. Micheenkos, krašto kelių juosta yra vienuolika metrų nuo ašinės kelio linijos į abi puses, rajoninių – devyni metrai. Kelio apsaugos zonai priklauso po 50 metrų nuo krašto kelių bei po 20 metrų nuo rajoninių. Joje draudžiama vykdyti visus darbus be kelio valdytojo leidimo ar statyti paminklinius akcentussimbolius, įrengti karjerus, vandens telkinius, sandėliuoti medžiagas ir kita.
Anksčiau kelininkai vadovavosi 1992 m. patvirtinta tvarka, jog kelio juostoje medžiai kertami tik savivaldybės institucijai išdavus leidimą.
MEDŽIAI BUS PJAUNAMI
Aplinkosaugininkai apvažiavo Mažeikių kelių tarnybos prižiūrimus kelius ir užfiksavo, jog į įstatymo numatytus kirtimus patenka devyniolika vertingų, apie dviejų šimtų metų istoriją skaičiuojančių medžių.
„Tai gražūs, seni ąžuolai, dvi liepos, vienos iš kurių apimtis 4,25 metro, bei viena pušis. Tai ąžuolynas prie kelio Viekšniai–Purvėnai–Laižuva, ąžuolai prie kelių Mažeikiai–Laižuva, Seda–Barstyčiai, Žiogaičiai–Purvėnai, penkių metrų apimties ąžuolas prie Geidžių kapinių kelyje Tirkšliai–Bugeniai, liepa ir trys ąžuolai kelyje Seda–Rubikai–Pievėnai“, – dėstė Z. Kristutis.
„Suprantu, kad tai saugotini medžiai, tačiau jeigu mūsų prižiūrimos teritorijos pavasario apžiūros metu (ji vyksta gegužę – V. S.) kelių direkcijos atstovai pasakys, kad nesilaikome įstatymų, teks šiuos medžius pjauti. Apie kai kurių medžių išsaugojimą negali būti nė kalbos: pavyzdžiui, Geidžiuose ąžuolas stovi vos ne ant kelio, į jį yra trenkęsi ir žuvę du žmonės; kelyje į Ruzgus medis stovi šalikelėje. Prie tokių medžių nėra kaip pastatyti atitvarų, todėl juos teks pjauti. Numatyti kirsti medžiai bus pažymėti dažais: kirtimui – raudonai, genėjimui – geltonai“, – aiškino kelių tarnybos viršininkas.
RAGINS KEISTI ĮSTATYMĄ
Dėl minėtų medžių rajono Savivaldybė ministerijai rengia raštą, kuriuo bus prašoma sustabdyti ar pakeisti minėtą ministro įsakymą.
„Šitaip negalima daryti, ir tokios drastiškos priemonės nėra būtinos. Ministras išeis, o medžiai tai bus išpjauti, neturėsime ką parodyti savo vaikams ar anūkams. Juk saugiam eismui reguliuoti yra kelio ženklai, yra saugus greitis, kam reikia kirsti medžius? Iškirskime Šilutės krašte prie kelių esančius medžius, koks liks kraštovaizdis? Tas pats laukia ir mūsų. Apie tai jau kalbėjomės Ekonomikos komiteto posėdyje, rengiame kreipimąsi Aplinkos ministerijai ir Seimui“, – „Santarvei“ sakė vicemeras Jonas Siminkevičius.
Pašnekovai mano, kad su kelininkais bus rastas kompromisas: ketinama kreiptis į rajono Tarybą, kad būtų skiriama lėšų, gal iš vadinamojo rajono gamtos apsaugos fondo, įrengti prie tokių medžių atitvarus, bus daroma viskas, kad jie būtų išsaugoti. Vienas kitas medis, itin keliantis pavojų, gali būti nupjautas.
„Kelių direkcijos pozicija griežta: lėšų atitvarams neskirta, jeigu norės medžius išgelbėti, tuo privalės rūpintis savivaldybės. Mažeikių rajone kol kas buvo pjaunamos drebulės ir alksniai, vertingi medžiai dar nebuvo liečiami. Tačiau jeigu gegužę kils kokių nors problemų ir nebus naujų ministerijos nurodymų, pjausime ir juos“, – sakė S. Micheenko.
TOKIO KIRTIMO NESITIKI
Tuo, kad vertingi medžiai bus kertami be rajonų savivaldybių sutikimo, netiki ir kaimyninio Akmenės rajono aplinkosaugos specialistai.
„Pas mus nėra tokio beatodairiško kirtimo kelio juostose. Mes vadovaujamės aplinkos ministro įsakymu dėl saugotinų medžių kirtimo, kuris draudžia tiek kelininkams, tiek geležinkelininkams vienašališkai kirsti medžius be mūsų sutikimo“, – „Santarvei“ sakė Akmenės rajono savivaldybės ekologas Svajūnas Vilkas.
Ekologas patikino, kad jie taip pat yra už saugų eismą, bet jeigu tikrai yra būtinybė medį kirsti, tada ką padarysi, juk kelininkai kelio apsaugos zonose pasodina ne vieną medelį.
„Su Akmenės kelių tarnyba vyksta realus ir sveikas bendradarbiavimas, todėl ir tikimės, kad jie nepuls pjauti vertingų medžių. Mano nuomone, kai iškils šių dviejų įsakymų kolizija, ministrai pakoreguos savo įsakymus, ir abi pusės liks patenkintos, neprireiks drastiškų veiksmų“, – viliasi S. Vilkas.
MEDIENA – VALSTYBĖS
Rajono bendruomenės domisi, kur, medžius iškirtus, bus dedama vertinga mediena.
„Gaila, jeigu vertinga mediena pavirs malkomis. Juk iš nupjautos medienos meistrai miestelyje galėtų pastatyti kokią skulptūrą ar sukurti suoliukus“, – svarstė Sedos bendruomenės pirmininkė G. Gricienė.
Panašiai kalbėjo ir J. Siminkevičius: „Kur dingsta mediena, sunku bus sukontroliuoti. Gal geriau būtų, jeigu ji atitektų seniūnijoms, kurios nuspręstų, kurį medį galima panaudoti skulptūroms, kurį atiduoti malkoms socialiai remtiniems gyventojams“.
Pasak S. Micheenkos, medžiai yra valstybės nuosavybė, todėl atitektų kelininkams.
„Pagal nuostatus, mes šią medieną galime naudoti savo reikmėms. Yra sudaryta komisija, kuri ją užpajamuos. Tačiau ši mediena yra derybų objektas, malkoms mes jos tikrai nenaudosime, geranoriškai žiūrėsime į seniūnijų prašymus“, – tikino S. Micheenko.
Gyventojams ar organizacijoms medžių kirtimo tvarka išlieka tokia pat, kokia buvo anksčiau: žmogus, norintis nupjauti medį, kreipiasi su prašymu į seniūniją ar savivaldybę, ir komisija nusprendžia, ar galima jį kirsti, ar ne.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Prie ąžuolo, esančio šalia Geidžių kapinių, glaudžiasi žuvusiems skirtas krepšelis: kelininkai dėl medžio kategoriški – jį būtina kirsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto