Užsitęsę speigai vienus gąsdina, kitus džiugina

Spūstelėjus šalčiui padaugėjo gyventojų, besinaudojančių taksistų paslaugomis, pagyvėjo prekyba žiemos prekėmis. Rankas trina ir malkų bei kitokio kuro pardavėjai.


PREKYBA IŠAUGO
KELIS KARTUS
Prekybininkai teigia, kad pastaraisiais metais buvo apmirusi prekyba žiemos prekėmis. Šiemet dėl gausaus sniego ne tik daugiau perkama kastuvų, nemaistinės druskos takams barstyti, bet ypač populiarios žiemos pramogoms, laisvalaikiui skirtos prekės.
„Maxima LT“ atstovė spaudai Renata Saulytė „Santarvei“ sakė, kad bene perkamiausia žiemos prekė – rogutės. Jų jau parduota apie septynis tūkstančius. Didelę paklausą turi slidės, čiužiniai, skirti čiuožti. Kiek mažiau perkama pačiūžų, nes čiuožinėjimas ant ledo mūsų šalyje nėra populiarus.
Anot pašnekovės, esame pasiilgę tikros žiemos, sniego, todėl šiemet naudojamės galimybe pasimėgauti jos teikiamomis pramogomis, nebereikia slidinėti važiuoti į kitas šalis.
Spūstelėjus šalčiui, daugiau perkama šiltų drabužių, pirštinių, kojinių.

TAKSISTAMS – DARBYMETIS
Prasidėjus šalčiams darbo padaugėjo ir taksi vairuotojams. Sulaukiama prašymų suteikti nekasdienę paslaugą – užvesti automobilį. Tokia paslauga įprastai kainuoja dešimt litų, tačiau galima nusilygti.
Taksistai prisipažįsta, kad sunku spėti įvykdyti visus užsakymus, būna, kad keleiviams taksi tenka laukti ir po dešimt minučių.
„Neverčiame jų stovėti gatvėje. Telefone lieka mus kvietusio žmogaus numeris, atvažiavę jam paskambiname“, – pasakojo taksi paslaugas teikiančios įmonės vadovas Petras Kvedaras.

PAJAMŲ NEDAUGĖJA
Nors važiuojančių taksi keleivių per speigus daugėja, tačiau kalbinti taksistai tikino, kad tai didelės teigiamos įtakos jų verslui neturi.
„Taksi žmonės važiuoja tvarkyti reikalų, vyksta į darbą, vaikus veža į mokyklą, darželius. Didesnio keleivių srauto sulaukiame iš ryto, vakare. Dieną tenka automobilyje sėdėti be darbo. Kad nesušaltume, užvedame automobilį, deginame kurą“, – pasakojo P. Kvedaras.
Be to, kad galėtų dirbti be sutrikimų, daugelis taksi vairuotojų spūstelėjus šalčiams suskubo susitvarkyti automobilius.
„Kai gerai suskaičiuoji, papildomai uždirbtų pinigėlių ne ką ir lieka. Tik kaip kompensacija už prastas darbo sąlygas“, – pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo taksistai.

KELEIVIŲ NEPADAUGĖJO
Maršrutinio taksi paslaugas teikiančios įmonės savininkas Arūnas Kontenis tikino, kad dėl speigų keleivių nepadaugėjo.
„Keleivių ratas liko tas pats. Su mūsų transportu žmonės dažniausiai vyksta į darbą. Kai atsiras daugiau darbo, gal ir važiuojančiųjų bus daugiau“, – samprotavo pašnekovas.
Kita priežastis, dėl kurios mažai kas važiuoja tokiu transportu – krizė. Daugelis skaičiuoja savo kuklias pajamas ir 2,30 lito kainuojantis bilietas esąs per brangus.
A. Kontenis teigė, kad ir vežėjams tokiomis sąlygomis verstis nėra lengva: brangsta kuras, detalės, transporto remontas.

ŠALTU ORU
VAŽIUOJA DAUGIAU
Kelionė miesto autobusu vos ne per pusę pigesnė negu maršrutiniu taksi – kainuoja 1,20 lito. Tačiau UAB „Mažeikių autobusų parkas“ direktorius Leonas Kvietkauskas „Santarvei“ guodėsi, kad keleivių visuomeniniame transporte mažėja.
„Mūsų įmonės du autobusai dviem reisais kursuoja tik ryte ir vakare. Kitaip tariant, jie skirti žmonėms į darbą nuvykti. Dieną jie neturėtų ko vežti“, – teigė direktorius.
Autobusų parkas netiria keleivių srautų. Į klausimą, kiek keleivių padaugėjo žiemą, pašnekovas negalėjo atsakyti.
„Vairuotojai pasakojo, kad kai šalčiai paspaudžia, miesto autobusais važiuoja daugiau žmonių. Galbūt dėl to, kad negali užsivesti savo automobilių ar per šalta vaikščioti. Tačiau tokių dienų nėra daug ir jos įmonės situacijos negelbėja“, – teigė direktorius L. Kvietkauskas.

AUTOMOBILIAMS –
DAUGIAU IŠLAIDŲ
Speiguotą žiemą ypač keikia vairuotojai. Neužsivedantys automobiliai, išsikrovę akumuliatoriai, užšalę skysčiai, neveikiantys starteriai, kuro sistemos gedimai – tai bėdos, užgriuvusios vairuotojus. Kaip pastebėjo autoservisų darbuotojai, labiausiai vargsta gyventojai, turintys senus automobilius, kurie dėl šalčio neužsiveda.
Autoservisu užsiimančios bendrovės meistras Virgilijus patikino, kad spūstelėjus šalčiui klientų gerokai padaugėjo. Vargstama dėl akumuliatorių, užanka starteriai, žvakės, speigai „išjudina“ automobilių trūkumus. Anot remontininkų, tokią žiemą mažiau rūpesčių patiria vairuotojai, važinėjantys tvarkingais automobiliais.
Detalėmis prekiaujančių parduotuvių darbuotojai pastebėjo, kad per šalčius populiariausios prekės – akumuliatoriai, aušinimo skystis, neužšąlantis langų valymo skystis, benzino ir dyzelino priedai, saugantys nuo užšalimo, įvairios priemonės nuo spynų ir durelių užšalimo. Taip pat vairuotojai labiau perka sniego gremžtukus, akumuliatoriaus žnyples.

MALKŲ ATSARGOS IŠSEKO
Šalta žiema džiaugiasi ir verslininkai, prekiaujantys kietojo kuro briketais, anglimi ir malkomis. Nors įprastai daugelis individualių namų savininkų kuru apsirūpina pavasarį, šiuo metu prekyba kuru labai suaktyvėjo. Prekiautojai vos spėja pildyti žmonių užsakymus.
„Dėl krizės jau užpernai buvo sutrikęs lentpjūvių darbas, todėl iki 30 procentų krito medienos kainos. Kai kurie žmonės malkų pasirūpino dviem žiemoms, tačiau niekas nesitikėjo, kad bus tokie speigai. Todėl daug kam malkų atsargos išseko, ir žmonėms tenka ieškoti kuo šildyti savo namus“, – apie padidėjusią kietojo kuro paklausą „Santarvei“ pasakojo juo prekiaujantys verslininkai.

DIDĖJA BRIKETŲ PAKLAUSA
Kaip parodė „Santarvės“ tyrimas, bene labiausiai šiuo metu perkami briketai. Gyventojai teigia, kad tokį kurą geriau sandėliuoti, jo nereikia ruošti, džiovinti. Be to, briketai pigesni nei malkos.
Rinkoje siūlomi durpių ir spaustų pjuvenų briketai, kurių kaina atitinkamai 280 ir 490 litų už toną.
Prekiautojai šiuo kuru pastebėjo, kad pastaruoju metu vis daugiau perkama pjuvenų briketų.
„Pjuvenų kaitrumas yra didesnis, beveik viskas sudega. Vienam namui pašildyti reikia apie 6 tonų tokių briketų“, – lygino verslininkas Alvydas.
Anot jo, kaimo gyventojai, neturintys modernių katilų ar židinių, dažniau renkasi durpių briketus, nors toks kuras turi nemažai minusų. Juos deginant lieka daug pelenų, kurie dulka, tepa, į pelenus iškeliauja ir nesudegusio kuro. Be to, durpės degdamos skleidžia nemalonų kvapą.
Briketai vis labiau iš rinkos išstumia anglį, nors šis kuras, anot žinovų, dega itin ilgai ir kaitriai. Toną anglies šiuo metu galima nusipirkti už 450 litų.

DAUGIAUSIA SIŪLOMA
ALKSNINIŲ MALKŲ
Medienos rinkoje dominuoja alksnis, kurio kietmetrio kaina – 50–55 litai. Brangiausiai – po 65 litus už kietmetrį – parduodamos beržinės malkos. Skaldytos malkos šimtu litu brangesnės.
„Šią žiemą yra ko suktis, darbininkai turi darbo. Samdome žmones ir kirsti mišką, ir skaldyti malkas“, – pasakojo medienos prekyba užsiimantis Aurimas.
„Santarvėje“ pilna skelbimų, kuriuose siūloma įvairaus kuro namams šildyti. Anot Aurimo, medienos paklausa tokia didelė, kad darbo užtenka visiems prekiautojams. Tačiau dėl tokios situacijos kainos nesikeičia ir liko tokios pat kaip ir pernai. Tačiau verslininkai prognozuoja, kad pavasarėjant malkos gali brangti, nes atsigauna medžio perdirbimo įmonės ir jos superka nemažai medienos.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Speiguota žiema padidino medienos paklausą, nes daug kam baigėsi malkų atsargos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto