Vaiko dieną švęsime trečiąjį gegužės penktadienį

Nuotr. iš freepik.com

Vaiko teisių gynėjai primena, kad praėjusių metų pabaigoje buvo atnaujintas įsimintinų dienų kalendorius – iš jo išbraukta sovietines šaknis turinti Vaikų gynimo diena, minėta birželio 1-ąją. Vietoje jos į kalendorių įrašytos dvi naujos dienos: Vaiko diena, švenčiama trečiąjį gegužės penktadienį, ir Pasaulinė vaiko teisių diena, minima lapkričio 20-ąją.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba kviečia vaikus, tėvelius, mokytojus jau šiais metais paminėti naująją vaikystės šventę.

Atsisakė sovietinės šventės

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė primena, kad kiekviena tauta, valstybė įprasmina svarbias sau datas, žmones ir įvykius. Labai svarbu kiekvienam žmogui ir visai tautai prisiminti, kas esame, kokios mūsų vertybės. Būtent dėl to Lietuva ima kurti naujas, nepriklausomos valstybės tradicijas ir atsisakė sovietines šaknis turėjusios šventės.

„Mes savo laisvę iškovojome jau daugiau nei prieš tris dešimtmečius, tačiau iki šiol turime nemažai sovietinių reliktų, kuriuos svarbu pakeisti. Matant Ukrainoje vykdomus nusikaltimus prieš taikius žmones, vaikus, tėvus, senelius, žinant, kad ten vaikai yra žudomi ir grobiami, būtų netinkama kartu su Rusija minėti Vaikų gynimo dieną“, – akcentavo I. Skuodienė.

Gegužė – šeimos mėnuo

Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė vaiko teisių gynėjų siūlymui vietoje sovietinės birželio 1-osios švęsti vaikystę pavasarį, trečiąjį gegužės penktadienį. Šiais metais tai bus gegužės 17-oji. Taip pat į atmintinų dienų kalendorių buvo įtraukta ir Pasaulinė vaiko teisių diena, kurią pasaulio šalys mini lapkričio 20-ąją.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime primenama, kad gegužės mėnuo jau yra paskelbtas šeimos mėnesiu, pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Motinos dieną, o pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo dieną. Tad tikrai simboliška tarp šių dviejų svarbių datų paminėti ir Vaiko dieną. Neatsitiktinai pasirinktas ir penktadienis. Po diskusijų su socialiniais partneriais jis pasirinktas tam, kad galėtume šią dieną paminėti ne tik šeimoje, bet ir darželiuose ar mokyklose.

„Vaikai yra mūsų dabartis ir ateitis, valstybės pagrindas ir būsimieji jos kūrėjai. Tad dar kartą noriu pakviesti visas ugdymo įstaigas: mokyklas, darželius, vaikų būrelius – paminėkime šiais metais gegužės 17-ąją. Švęskime vaikystę kartu, ugdykime atsakingą ir laimingą jaunąją kartą“, – kviečia Tarnybos vadovė.

Birželio 1-osios atsiradimo istorija

Po Pirmojo pasaulinio karo, 1925 m., Ženevoje įvyko Pasaulinė vaikų gerovės konferencija, kurios metu valstybės sutarė, kad reikia minėti Vaiko dieną, tačiau nebuvo priimtas vieningas sprendimas, kurią dieną ši šventė bus minima. Tai buvo palikta savarankiškai nuspręsti kiekvienai šaliai. Pasaulio valstybės Vaiko dienai minėti pasirinko skirtingas datas, ši diena minima pavasarį, vasarą ar rudenį.

Sovietų Sąjungoje Vaikų gynimo diena birželio 1-ąją pirmą kartą buvo paminėta 1950 m., o ją Maskvoje inicijavo Tarptautinė demokratinė moterų federacija, žinoma kaip prokomunistinės orientacijos organizacija.

1997 m. jau nepriklausomoje Lietuvoje patvirtinus Įsimintinų dienų įstatymą, į jį buvo įtrauktos 23 įsimintinos dienos, o Vaikų gynimo diena minėta tą pačią dieną, kaip ir Sovietų Sąjungos laikais.

Ši diena vis dar minima daugelyje Rytų Europos valstybių, o taip pat Rusijoje, Baltarusijoje, Šiaurės Korėjoje, Kinijoje.

Rusijos pradėtas karas Ukrainoje dar kartą priminė, kad vis dar turime nemažai istorinių sąsajų su šia valstybe, ir davė pagrindą pradėti diskusijas dėl naujų tradicijų kūrimo.

2023 m. lapkričio mėn. Lietuvos Respublikos Seimas pritarė Atmintinų dienų įstatymo pakeitimui ir iš atmintinų dienų sąrašo išbraukė birželio 1-ąją.

Nepelnytai pamiršta lapkričio 20-oji

Į atmintinų dienų sąrašą įtraukta dar viena visiems vaikams ir jų gerovės srityje dirbantiems žmonėms svarbi data – lapkričio 20-oji.

Būtent tą dieną 1959 m. buvo priimta Jungtinių Tautų vaiko teisių deklaracija, o 1989 m. patvirtinta Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija. Šią konvenciją Lietuva ratifikavo 1995 m.

Tai yra svarbiausias tarptautinis vaiko teisių srities dokumentas, apimantis visus vaiko gyvenimo aspektus, pilietines, politines, ekonomines, socialines ir kultūrines teises bei atsakomybes, kurias turi visi pasaulio vaikai.

Praėjusiais metais vaiko teisių gynėjai šią dieną minėjo organizuotoje konferencijoje geriausių vaiko interesų tema bei kartu su socialiniais partneriais įteikdami Geriausio vaiko draugo apdovanojimus labiausiai vaikų gerovei nusipelniusiems žmonėms.

Nuo šių metų lapkričio 20-oji – Pasaulinė vaiko teisių diena – yra oficialiai įtraukta į įsimintinų dienų kalendorių.

Parengta pagal Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešimą

5 Atsakymai į “Vaiko dieną švęsime trečiąjį gegužės penktadienį”

  1. vatnikams parašė:

    O spalio švenčių nepasiilgot? Juk tai irgi buvo tokių kaip jūs šventė.

    1. Mazeikiete parašė:

      Ar tu bent zinai, ka zodis vatnikas reiskia? Tai geriau sakyti pufaike, o ne vatinukas. Zodis vatinukas yra lietuviskas, o risiskai yra pufaika, reiskia, kad ne vatnikai, o pufaikininkai. Aisku, idiote, kuris devi smokinga ir cilindra?

      1. mazeikietei parašė:

        Na, ir nusišnekėjote. Bet ko iš sovietmečio garbintojų, apart chamizmo ir demagogijos, daugiau tikėtis.

  2. Mazeikiete parašė:

    Visai isprotejo . Viska griauna, visko atsisako. Taip, buvo praeitis, bet kam viska griauti? Juk Lietuvoje gyvena daugybe zmoniu, kurie gyveno, kure, augino vaikus sovietmeciu. Negi jau viskas taip buvo blogai?

  3. Klounai parašė:

    Vaje vaje, kokį didelį darbą atliko valdžiažmogiai- sugalvojo ale naują šventę! Kam užkliuvo birželio 1-moji – vaikų gynimo diena???

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto