Vaikų vasaros „pramogos“ kartais nustebina net pareigūnus

Vasara – ne tik atostogų ir pramogų metas. Ne visos jos baigiasi laimingai. Suaktyvinti pareigūnų reidai renginiuose, viešose vietose kartais atskleidžia gan niūrią mūsų kasdienybę. „PRAMOGOS“ KARTAIS BAIGIASI POLICIJOJE
Vasarą neturintys užsiėmimo vaikai bei paaugliai daug ką prisigalvoja. Iki nusikaltimo kartais – vos vienas žingsnis.
Policijos komisariato Prevencijos poskyrio nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės specialistė Irena Nacienė kaip pavyzdį prisiminė praėjusių metų atvejį, kai viename prekybos centrų vaikas išsinešė visą saują tušinukų.
Susižavėję draugo sėkme, išbandyti savąją panoro ir kiemo draugai. Jei draugui pasisekė, tai šie į parduotuvę išsiruošę šeši nepilnamečiai apsaugos darbuotojų buvo sulaikyti.
Pareigūnai pastebi, kad per vasaros atostogas padaugėja nepilnamečių padaromų nusikaltimų.

„MATERIALI“ TĖVŲ ATSAKOMYBĖ
Kita vasarą iškylanti problema – girti paaugliai. Jų pastebimai pagausėja per miesto šventes. Per vieną tokių švenčių buvo nustatyti aštuoni atvejai apie neblaivius paauglius.
„Visiškai girti“, – trumpas pareigūnų atsakymas, pasiteiravus apie paauglių įpūstą promilių skaičių alkoholio tikrintuve.
Policijos komisariato Viešosios policijos viešosios tvarkos skyriaus Prevencijos poskyrio vyresnysis inspektorius Arūnas Bubliauskas sakė, kad generalinio komisaro nurodymu pareigūnai nuolat patruliuoja renginiuose. Pagal prevencinių priemonių planą suaktyvinti reidai per šventes, vakarais bei savaitgaliais.
Alkoholio vartojimas ir rūkymas iki 16 metų laikomas teisės pažeidimu, už tai numatytos baudos. Pirmą kartą būna įspėjimas, o jei per metų laikotarpį nepilnametis pakartotinai geria ar rūko viešoje vietoje, bauda gali siekti iki 400 litų.
Nustačius, kad nepilnamečiai vartoja alkoholį, psichotropines medžiagas, tėvai baudžiami pagal teisės pažeidimų kodeksą.
Per penkis šių metų mėnesius už vaikų nepriežiūrą buvo nubausti 38 tėvai.
„Tėvai už savo vaikus atsako ne tik moraliai, bet ir materialiai“, – sakė pareigūnai.
Tikimasi, kad bausmės tėvus vers labiau kontroliuoti savo vaikus.

PRAŽŪTINGAS NUOLAIDŽIAVIMAS
Per šventes, miesto renginiuose siaučiantys paaugliai pareigūnams kartais kelia įvairių klausimų: ar tėvai žino, kur tuo metu yra jų atžalos, ar namuose yra patys tėvai? Gal jie uždarbiauja užsienyje?
Pareigūnai viliasi, kad sustiprinus patruliavimą kai kurie tėvai labiau domėsis, ką vėlyvu metu veikia jų atžalos. Ypač savaitgaliais, kai dažniausiai linksminamasi.
Pasak I. Nacienės, 14–15 metų paaugliai neretai nebenori linksmintis kartu su tėvais. Jaunimas renkasi nuošalias vietas, kur nėra suaugusiųjų kontrolės: darželių pavėsines, parkelius, pavenčius.
„O mūsų vaišės dažnai neapsieina be alkoholio. Žmogus su alaus bokalu viešoje vietoje mums nebekelia jokių emocijų“, – piktinosi ji.
Specialistė mano, kad esame perdėm nuolaidūs suaugusiųjų išgertuvėms, be kurių dažnai neapsieina nė vienas savaitgalis. Nesusimąstoma, kad tokį gyvenimo būdą perima ir vaikai.
„Kol neišmirs kelios prasigėrusios kartos, tol, matyt, nesiimsime konkrečių priemonių“, – liūdnai konstatavo I. Nacienė.

ČIPSŲ IR ALAUS!
„Girtų snarglių susibūrimo vieta, kur nemačiau jokios kultūros “, – taip vieną miesto švenčių apibūdino Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
Pašnekovas sakė matęs įkaušusių ir šeštokų, ir septintokų.
Apsilankius miesto šventėje, jam susidarė įspūdis, kad aplinkui visi be išimties geria ir vaidina, kad daugiau įstengs išgerti. Toks esą niūrus mūsų visuomenės atspindys. Dėl tokios realybės kratytis atsakomybės esą neturėtų nei tėvai, nei mokytojai.
„Čipsų ir alaus!“ – taip pašnekovas perfrazuoja žinomą posakį „duonos ir žaidimų“.
A. Stonkus mano, kad laisvė ir demokratija turi turėti ribas. Tačiau dažnai situacija būna tokia, kad savo vaikui bijoma pasakyti ir griežtesnį žodį.
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto