Vaikų žaidimų aikštelėse – smurto pamokų pradžia?

Kas būtų atsakingi, jeigu svaidydami akmenukus, vaikai vienas kitą sužeistų? Nuotrauka iš youtube.com

Atšilus orams vaikai sugužėjo į vėlyvą rudenį įrengtas žaidimų aikšteles. Praeivių akimis, šiuo metu ir atsiskleidė netinkamos dangos pasirinkimas. Skalda padengtose aikštelėse vyksta „akmenukų karas“, virstantis ir į fizinį smurtą.

Kas būtų atsakingas už nelaimę?

Tokį vaizdelį užfiksavo mažeikiškis: vaikai vienas į kitą svaidė skaldos akmenukus. Nufilmavęs vaizdelį, vyriškis vaikus sudrausmino. Mažeikiškis įsitikinęs: ši situacija galėjo pasibaigti visai negražiai.
„Kartais projektuotojai nepamąsto apie pasekmes jų projektuotose aikštelėse. Dangos parinkimas šiose Mažeikių mieste renovuotose Žemaitijos gatvės vaikų aikštelėse buvo klaidingas. Kiek vaikui tereikia: jis pritūpė, paėmė į rankas akmenukų ir metė į kitus vaikus. Pasekmės gali būti skaudžios. O kas liks kaltas?“ – svarstė pašnekovas.
Viešojoje erdvėje pasirodžius mažeikiškio užfiksuotai medžiagai, pasipylė diskusijos. Pasirodo, akmenukų kruša užklumpa ir praeivius.
Mažeikiškiai diskutuoja, kad tokia danga netinkama ne tik dėl vaikų nelinksmų išdaigų, bet ir dėl jų pačių sveikatos apsaugos: nugriuvus ant akmenukų, galima labiau susižeisti, nei pargriuvus ant smėlio ar žolės.

 

Įžvelgia auklėjimo stoką

Tokie gyventojų samprotavimai ir pasipiktinimai rajono valdžios dar nepasiekė. O jeigu ir pasiektų – nieko pakeisti nebegalima.
Renovacijos projektu rūpinęsis Savivaldybės Statybos ir remonto skyriaus vedėjas Arūnas Knystautas „Santarvei“ tvirtino, kad tokią žaidimo aikštelių dangą suplanavo projektuotojai.
„Techninio projekto rengėjai taip suprojektavo, ir pagal techninį projektą yra atlikti darbai. Visuomenei buvo pristatytas, jokių nusiskundimų nebuvo,“ – tvirtino pašnekovas.
A. Knystautas priminė: kadangi darbai daryti už Europos Sąjungos lėšas, dabar penkerius metus nieko negalima keisti.
„Projektas yra parengtas atestuotų specialistų, atlikta ekspertizė. Mėginau žiūrėti internete, ar yra tokių variantų – yra, ir užsienyje. O kad akmenukais galima mėtytis, ir patys mėtėmės, čia auklėjimo problema,“ – priežastį įvardijo vedėjas.
Apie tėvų atsakomybę kalbėjo ir Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė.
„Tai gal reikėtų truputį auklėjimu užsiimti? Tai kiti dalykai, ne statybiniai dalykai,“ – kolegai paantrino pašnekovė.

Danga – skonio reikalas

Mažeikiškiai lygino: skalda atsirado tik Žemaitijos gatvėje įrengtose žaidimų aikštelėse, o kitose danga esą parinkta protingiau. Akmenukų nerasite nei prieš kelerius metus bendrovės „ORLEN Lietuva“ dovanotose, nei Melioratorių parkelyje įkurtose vaikų žaidimų vietose.
D. Štakonaitė „Santarvei“ paaiškino, kad tai taip pat – projektuotojų darbas.
„Jeigu techninį projektą vertinę ekspertai rašo, kad taip galima, tai reiškia, kad taip ir galima. O variantų yra begalė: vieni pila skaldą, kiti pila smėlį, treti – medžio drožles. Skonio ir priežiūros reikalas,“ – pastebėjo specialistė.
Architektė pridūrė, kad kiekviena danga turi savo pliusų ir minusų: pavyzdžiui, jeigu aikštelė padengta smėliu, tai čia greitai atsiranda duobių.

Stebisi mažeikiškių diskusijomis

Mažeikių miesto seniūnas Šarūnas Armonas stebėjosi mažeikiškių pasipiktinimu: nėra aikštelių – blogai, yra aikštelės – blogai.
„Ką daryti dabar? Smėlis bus – tai smėliu barstysis. Negi purvyną reikėjo palikti? O jei išsvaidys akmenukus, sušluosime. Mūsų rūpestis, kad būtų tvarkinga,“ – patikino pašnekovas.
Seniūnas „Santarvei“ priminė, kad skaldos dabar mieste galima rasti ne tik žaidimų aikštelėse, ja papuoštos ir kitos miesto erdvės – želdynai.
„Tai vaikai taip pat gali paimti ir langus išdaužyti. Ar jūs norite pasakyti, kad ten yra blogai?“ – klausė seniūnas.
Š. Armonas paskatino mažeikiškius būti atsakingiems ir bendruomeniškiems – saugoti aplinką ir prisidėti prie jos tvarkymo. Pasak pašnekovo, tai bus itin aktualu, kai bus baigti ruošti detalieji planai, pagal kuriuos aplink daugiabučius esanti žemė bus priskirta jų gyventojams.
„Bendrijos turės savo teritorijas. Prižiūrės ne tik laiptinę, ne tik miegamąjį, bet ir teritoriją – žolę, šiukšles, galės suoliukus tvarkytis ir žaidimų aikšteles,“ – pokalbį užbaigė seniūnas.

Reikia derinti su specialistais

Specialistai svarsto: jei žaidimų aikštelių įrengimu domėtųsi ir rūpintųsi patys miesto gyventojai, tada mažiau ir piktų replikų atsirastų.
Tad „Santarvė“ pasidomėjo, kokie būtų žingsniai, norint įrengti vietas vaikų žaidimams.
Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja D. Štakonaitė „Santarvę“ informavo, kad žmonėms kol kas reikia kreiptis į Savivaldybės administracijos specialistus.
„Šiandien visa žemė yra valstybinė. Kai bus priskirtos daugiabučiams žemės, kai bus pasirašomos nuomos sutartys, ten bus nurodoma, kas galima, ko negalima. Žaidimų aikštelės iš esmės nėra statybos objektas, tai iš tikrųjų yra įrenginys. Bet pasikonsultuoti vis tiek reikia, ir pasižiūrėti, kaip kur normaliai statyti,“ – patarė vedėja.
Specialių saugos reikalavimų, rengiant žaidimo aikšteles, jų įrenginius, pasirodo, nėra. Kaip ir ant kokios dangos pastatyti, įtvirtinti įrenginius, gali įpareigoti tik gamintojo pateiktas sertifikatas.

30 Atsakymų į “Vaikų žaidimų aikštelėse – smurto pamokų pradžia?”

 1. vargse parašė:

  mano mergaite 7m. isejo i kiema, paskui parejo sake kad neleidzia net pro sali praeit, ima metitis akmenukais, kita dukra pazysta tuos berniukus, kokie 8 broliai, visi panasus, vienas blondinas, jie gyvena pvylikaukstije prie maximos, tokie Rapalai, keikiasi, spardosi, dukros telefona už 600 sudauže, ima ir kimba, esu maciusi, taspats ir varnu parkelije vyksta,

 2. Vardas (privalomas) parašė:

  Lietuva ne tokia salis kurioje butu imanoma padaryti ka geriau… Pati vaika auinti ir gyventi planuoju uzsienyje… Pagyvenus svetur nebesinori cia grizsti ir sieti ateities.. Maciau kaip svetur sutvarkytos vaiku aiksteles… Danga- paminkstinimas, supynes nepavojingos vaikams, o ir nukristu ne ant akmenu, o ant minkstos dangos… Beje nepamatysi girtu ar nusigerusiu zmoniu sale aiksteliu (gresia baudos, taip pat ir rukyt griezstai draudziama)… Toli mums dar iki tokio lygio :( O gaila….

 3. Vardas (privalomas) parašė:

  Padaryta kas padaryta. Gi nepaimsi ir nesusemsi ju visu.
  Reiketu issiusti 46 emailus gal kas sureaguos, kad
  SODU SKVERO
  VAIKU SUPYNES
  AVARINES ir PAVOJINGOS
  eksploatuoti. Tai net ne akmeneliai ir ne eupinigai.
  Tai tiesiog truksta lesu.

 4. @Miestomeras parašė:

  Mes vis pabėgame nuo esmės, JEI projektuotojas(ar užsakovas) turi galia suprojektuoti projektą, bet (gal) galvodamas apie pinigus daugiau nei apie tuos, kurie naudosis tuo projektu, tai jau nusižengimas sau (ir ne tik). Jei jis pagalvos apie vaiką, kuris juk GALI netyčia apvirsti, suklupti (Tik tiek) ar jis įdės tokia dangą???
  Apskritai, net sako, KAD „pagal projektą žaidimų aikštelių viršutinį sluoksnį turėjo sudaryti ne dolomitinė skalda, o granitinė (smulkesnė, brangesnė), tai kaip toks objektas apskritai buvo priduotas?“
  Parašiau ‎23 el. laiškus, bet nei vienas nesiteikia, nors simboliškai atsakyt. Tai mes suprantame, kam atsakyt, jei gali neatsakyt. „Kosminis“ laivas aukštai, vistiek nepasieks. ;) O dėl filmavimo, tai pirma reikėjo sudrausminti, o paskui nufilmuoti :), tai tetruko minutę. Niekas nebūtų matę problemos, ar ne taip? :)

 5. Ernesta parašė:

  Aš manau, kad tikrai smėlis būtų geresnis variantas, nei skalda. Tačiau pirmiausia kalti tėvai, kad neauklėja savo vaikų. Visi įžiūri problemą medžiagoje, o ne vaikuose. Čia tas pats, kas uždrausti mašinas, nes jomis padaromos avarijos. Jei vaikus drausmintų ir su jais kalbėtų tėvai, paaiškuntų jiems apie pasekmes, tada ir ta skalda niekam netrukdytų. Antra pats filmuotos medžiagos autorius pirma nufilmavo kaip vaikai vienas į kitą svaido akmenis, o tik po to sudrausmino. Čia tai mane nustebino. Trečia, kai aš buvau vaikas, tai akmenų niekas neslėpdavo ir niekas dėl jų nieko nekaltindavo. Tiesiog, jei prisidirbdavai, tai kokia teta ar dėdė, kuris pamatydavo taip besielgiant, paimdavo už rankos ir nuvesdavo namo pas mamą ir pasakydavo. O tada mama paaiškindavo ir žinodavai, kad to negalima.

 6. @Miestomeras parašė:

  Visa kalba ne apie auklėjimą, o apie dangą, tai kalbėkime konkrečiai.
  Auklėjimas TURI būti, ir tai yra visų mūsų atsakomybė.
  Gaila, kad tik visi projektai priimami be jokios diskusijos, viską sužinome tik iš spaudos, kai jau viskas padarytą.
  Ar kas pasistengė, kad apie viską sužinotų plati visuomenė?
  Kai paklausi ko nors, tau atkertama: Ne tavo reikalas, nesikišk.
  Jei ko paklausia „viską žinančios“ valdžios, koks „neišmanėlis bambantis“ miestelėnas, tai išgirsit rėkimą ir puolimą, nes juk geriausia gynyba yra puolimas :D
  Citatos:
  „„Projektas yra parengtas atestuotų specialistų, atlikta ekspertizė. Mėginau žiūrėti internete, ar yra tokių variantų – yra, ir užsienyje. O kad akmenukais galima mėtytis, ir patys mėtėmės, čia auklėjimo problema,“ – priežastį įvardijo vedėjas.
  Apie tėvų atsakomybę kalbėjo ir Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Daiva Štakonaitė.
  „Tai gal reikėtų truputį auklėjimu užsiimti? Tai kiti dalykai, ne statybiniai dalykai,“ – kolegai paantrino pašnekovė.“
  Jei „viską žinanti“ valdžia turi GALIĄ priimti sprendimus, ir nesideri, tai iš jos tuščia vieta. Šioje vietoje tik žodžių žaismas, apie vaikus buvo mažiausiai pagalvota, pirmiausia galvojo apie pinigus.
  Baisus atotrūkis tarp „kosminės“ valdžios ir „bambančių be priežasties ir trugdančių“ miestelėnų.
  Sakote ne taip??? ;)

 7. juze parašė:

  Matau kad skaldeles frakcija per stambi. Pagal standarta en1176:2008 turi būti frakcija 2-8. Skaldeles storis sitiems zaidimo elementams turetu buti bent 20cm. Matosi kad nėra tiek. Dirzo tiems kad state ir gero bizuno kas prieme.

 8. dp parašė:

  Taip, tai labai normalu,prisiminkit save 12 metu – ar visi jusu pamastymai ir sprendimai buvo saugus, pribrende?… Jei salia nera suaugusio, su kuriuo galima pasitarti, atsitinka visokiausiu dalyku :(
  Antra vertus, mums, jaunai saliai, demokratija vis dar asocijuojasi su anarchija- tai liudija tai, kaip sunkiai museikos seimoje priima naujaji istatyma, kuris nieko jau seniai nestebina kitose salyse…O kada dar pagalvosim apie alkoholio pardavimo istatymus?…

 9. to dp parašė:

  bet ar tai normalu? 12 metų!

 10. dp parašė:

  kitose salyse vaikas maziausiais iki 12 metu negali buti paliktas niekur vienas pats…

 11. rožei parašė:

  nuo kelerių metų galima palikti vaiką vieną?

 12. rožė parašė:

  Nežinau, kaip iš tiesų visame civilizuotame pasauly, bet tėvai vieni vaikų iki tam tikro amžiaus į gatvę vienų neišleidžia, turbūt tik beglobių vaikai. o mūsų vaikai auga i r auklėjasi gatvėje. Manau, kad turėtų būti įstaytmai dėl vaikų nepriežiūros.

 13. kaimyne parašė:

  akmenukai akmenukais, bet kaip su vaikais turi kalbet tevai, kad nebutu tokiu „karu“? kiek reikes stipriai suzeisti kita, kad mama ar tevas rastu laiko, pasisodintu vaika ir isaiskintu pasekmes?

 14. mazeikiete parašė:

  Aš taip pat pritariu tai nuomonei, kad akmenukų danga visai netinkama. Būtent taip ir yra, kad vaikai, vieni patys bėgiodami kieme, ir vieni į kitus svaidosi, ir šiaip į visas puses, nežiūri, gal kas pro šalį eina, gal langai šalia. Žinoma, reikia drausminti, reikia tėvams prižiūrėti savo vaikus. Tačiau juk pas mus tai retas reiškinys, todėl ir projektuotojams reikėjo į tai atsižvelgti.

 15. audrius parašė:

  tarpkitko takelius sutvarke zemaitijos gatvej bet dviraciu takeliai pilni akmenuku. galetu ir takelius prasluot. gamyklos gatve visas kelkrastis per pusmetri purvu uznestas bijok ir vaziuot su dviraciu. tvarkos truksta

 16. Roma parašė:

  Man labai keistas specialistu poziuris,kad tokia aiksteles danga yra tinkama.Ji tikrai nera tinkama jei ir niekas akmenukais nesimetytu.Nezinau ,ar Europoje tokios aiksteles dengiamos medzio pjuvenomis(atitinkamai paruostomis),bet Amerikoje tai yra iprasta ir manau,kad tai yra kur kas saugiau uz akmenukus.Taip pat noriu pastebeti,kad mazameciai vaikai tokiose aikstelese nebuna paliekami vieni be suaugusiuju.Kai bus suaugusieji kartu su savo vaikuciais,tai ir kultura bus kitokia.

 17. Vardas (privalomas) parašė:

  teko lankytis kitose šalyse, tai ten visos aikštelės išklotos danga panašia į gumą ,kad vaikai krisdami nesusižalotų …o pas mus kažkokia dulkina skalda išpylė… siaubas …vakar mačiau vaizdelį laksto dulkini,..žodžiu žaidžia karą ….

 18. PASTEBĖJIMAS parašė:

  Stoviu aną diena prekybos centre eilėje prie kasos.Matau tokį vaizdą.Jauna šeima.Mama rankose laiko apie poros metų mergaitę,šalia kokių penkerių berniukas.Tėvelis krauna prekes:2 buteliai degtinės,2 bambaliai alaus.cigaretės ir žuvies konservų dėžutė.Penkiametis prašo mamos:-Nupirk bananų.Atsakymas:-Nėra pinigų,pakentėk. Vaikas pareiškia pretenziją zyzymu ir čia pat gauna bausmę į atitinkamą vietą.Sudrausminu jauną mamą ir čia pat pats gaunu komentarą-.Nesikišk ne į savo reikalus.
  Va kur mūsų visuomenės tragedija.Ir tokių jaunų šeimų vis daugėja.

 19. ex parašė:

  pastato ką tai naujo mieste ir prasideda nuomonių reiškimas: netiesiai,negražiai,blogai,neracionaliai,neūkiškai,ne taip,ne ten,kodėl,kaip,nors visi puikiai žino,jog kiek žmonių,tiek nuomonių..Vaikai yra toks sutvėrimas,kuris ypač neprižiūrimas daugelį gyvenimo pamokų išmoksta gatvėje,Jie viską patikrina laužydami ir daužydami,o kai nepavyksta – nusiramina arba ieško kitos aukos.Vienintelė išeitis yra tai kasdieninis,kruopštus vaiko auklėjimas šeimoje,mokykloje.Kuo mažiau bus abejingų, drausminančių netinkamai besielgiančius jaunuolius,tuo mus supanti aplinka bus malonesnė.

 20. Algis parašė:

  Jus paziurekit kokie tevai siuo metu ,gauna pasalpas tai vietoi to kad vaikui koki geresni ruba nupirktu ,vazineja su taksais uliavoja ir negana to vaikus prie maximu siuntineja kad centu prasynetu.
  ir kaip gali buti normalus vaikai,jei ju aplinka sud… atsiprasant.

 21. Karą žaidė; jie - berniukai parašė:

  Puikus gynybinis bokštelis, akmenukų vienas į kitą (jei be preidangos) visa jėga nemetė. Svarbu, kad jaustų atsakomybę vienas už kitą ir įsivaizduotų savo žaidimų pasekmes. Galite drausminti kiek norite, anksčiau ar vėliau berniukai, susidarius sąlygoms, pradės žaisti karą; instinktai tokie. Va, jei juose ugdyti atsakomybę vienas už kitą, mokinti teikti med. pagalbą, tai būtų kur kas geriau nei ištisi draudimai.

 22. Vardas (privalomas) parašė:

  Skaldelė skaldai nelygi. Šveicarijos Alpių kaimeliuose vietoj smėlio-druskos itin aštria smulkia skalda barstomos gatvės. Kaip vaikų aikštelei ši skaldelė turi pernelyg aštriias briaunas. O kas liečia gyventojų iniciatyvą-įsirenginėjusieji automobilių aikšteles gali DAUG papasakoti apie savivaldybės paramą, nes tiesiog nėra lėšų net elementarioms funkcijoms atlikti.

 23. Vardas (privalomas) parašė:

  Beje, Orlen vaiku aikstele Sodu skvere baigia sugriuti!! Po ziemos supuokliu eksploatuoti nebegalima, nes 2 kojos is 4 ISLUZUSIOS, o vaikai vis vien supasi.. Atsargiai, bet supasi. Gaila, kad lėšų nėra, o tai paprastas verslininkas jau būtų gavęs baudą už eksploataciją.

 24. R. parašė:

  Piliete, kai paskutinį kartą drausminau akmenukais apsvaidė su manim ėjusį 4-metį sūnų.

  Mama, bet jei būtų smėlis, gi irgi burbėtumėt, kad palijus vien tešla, kad vaikai išsimaujoję grįžta. O ta jūsų minimama guma palijus tampa velniškai slidi.

  Negi negalim džiaugtis tuom ką turim? geriau kai nieko nebuvo?

 25. piliete parašė:

  Manau, tik aplinkiniu reakcija, i tai kas vyksta, gali sudrausminti. Pamacius, sudrausminti, o ne praeiti pro sali.

 26. to>as parašė:

  niekada nesakyk niekada!

 27. mama parašė:

  susidaro tokia nuomone, kad projektuotojai bei vertintojai neturi vaiku ir nesupranta kas jiems saugiausiair kad jie eina ne tik isdaigas kresti tose aikstelese. juk ne vien tik skaldele, smeliu ar medzio drozlemis galima padengti pavirsiu (cia juk kalbama ne apie gelynus, o apie vaiku zaidimo aiksteles). pati maciau kokios yra toj pacioj Airijoj zaidimo aiksteles- karstykles tokios pat kaip ir pas mus, bet gruntas visiskai kitoks- ten kur zaidimo aiksteles viskas isklota guminemis plokstemis- tad vaikui tikrai yra saugiau(net ir parvirtus) . zinoma pas mus visad norima padaryti kadtik pigiau , bet neziurima kas geriau. liudna

 28. as parašė:

  vakar paciai teko gaut is tu akmenuku , be to jie kliude ir mano 1 metu dukryte… sudrausminus kokiu 10 metu mergytes sulaukiau tik pasiuntimo tolyn…. ziauru cia beda ne akmenukuose, o patys tevai nesigilina i vaiku elgesi. mano 7 metu sunus niekada to nepadarytu, jis zino kad akmenukus galima i vandeni svaidyt, o ne i aplinkinius zmones…

 29. R. parašė:

  Tėvai džiugias vaikais atsikratę, o ką kieme veikia jiem jau nerūpi… Atsakingiem tėvam baisu vienus vaikus išleisti…

 30. kardas parašė:

  Jo, pripilkit smėlio. Vaikai galės tada kačių kakučiais mėtytis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto