Vaistų reklamuotojai – trukdo ar padeda?

Farmacininkų teigimu, rinka nuolat pasipildo naujais vaistiniais preparatais. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Pacientus piktina be eilės į gydytojų kabinetus besibraunantys vaistų kompanijų atstovai.
Draudimas vaistų reklamuotojams ligonių priėmimo metu lankyti medikus galioja ne vienerius metus, tačiau sukontroliuoti šį procesą ne visiems pavyksta.
Patys medikai džiaugiasi tokiais vizitais – esą tai puiki ir nieko nekainuojanti galimybė susipažinti su farmacijos naujovėmis.

Draudimas įteisintas įstatyme

Neseniai Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) korupcijos prevencijos specialistai baigė tyrimą, kurio metu aiškinosi, kaip sveikatos priežiūros įstaigos laikosi įstatymo reikalavimo, draudžiančio vaistų reklamuotojams lankyti medikus pacientų priėmimo metu.
Toks Farmacijos įstatyme įtvirtintas draudimas galioja nuo 2011 m. Jo tikslas – užtikrinti pacientų teises tinkamai ir laiku gauti sveikatos priežiūros paslaugas, taip pat užkirsti kelią galimiems medikų ir farmacininkų korupciniams susitarimams.
„Tačiau STT vis gauna informacijos, kad ne visose ligoninėse laikomasi šio draudimo. Iš 17 analizuotų gydymo įstaigų STT specialistus labiausiai nustebino padėtis Jurbarko ligoninėje. Šioje ligoninėje yra net patvirtinta tvarka, kuri leidžia vaistų reklamuotojams lankyti gydytoją pacientų priėmimo laiku, jeigu su tuo sutinka pats gydytojas. Tokia tvarka visiškai prieštarauja įstatymo reikalavimams“, – teigiama prieš mėnesį išplatintame STT pranešime.

STT atlieka tyrimą

Be to, šiuo metu STT atliekamas dar metų pradžioje prasidėjęs didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl galimo stambaus masto papirkimo, kyšininkavimo. Tiriama nusikalstama korupcinė schema, kurioje dalyvavo vienos farmacijos kompanijos atstovai ir daugiau kaip 100 gydytojų.
STT įtaria, kad šios įmonės atstovai buvo susitarę su savo aptarnaujamų daugiau kaip 30 Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti brangius jų įmonės produktus ir nesiūlytų konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos.
STT pranešime teigiama, kad tarnybos pareigūnai turi duomenų, kad gydytojai už kyšius rekomenduodavo pacientams įsigyti tik tam tikrus brangius produktus. Vien per 2014 metus įmonė gydytojų kyšiams galėjo skirti daugiau kaip 0,5 mln. litų (apie 145 tūkstančius eurų). Ypač svarbu tai, kad už šiuos farmacininkų kyšius medikams netiesiogiai, to net neįtardami, susimokėdavo patys pacientai, nes vaisto kaina būdavo padidinama ir trečdalis visos paciento sumokėtos kainos buvo skirta gydytojams papirkti.

Įpareigotos imtis veiksmų

Apie atliktos analizės ir vertinimo rezultatus STT informavo Valstybinę vaistų kontrolės tarnybą ir Sveikatos apsaugos ministeriją, Lietuvos savivaldybių asociaciją.
Antikorupcinio vertinimo išvada buvo persiųsta visoms savivaldybėms, kad pastarosios, kaip asmens sveikatos priežiūros įstaigų steigėjos ir dalininkės, įpareigotų sau pavaldžias įstaigas persvarstyti ir pakeisti pasitvirtintus teisės aktus, reguliuojančius vaistų reklamuotojų vizitus pagal šioje antikorupcinio vertinimo išvadoje išdėstytas pastabas ir pasiūlymus, taip pat inicijuotų medicininius auditus dėl vaistų reklamuotojų vizitų organizavimo, kontrolės ir atsakomybės.
Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Irena Macijauskienė „Santarvę“ patikino, kad buvo reaguota į gautą raštą ir paprašyta Savivaldybei priklausančių įstaigų Mažeikių ligoninės, Mažeikių ir Sedos pirminės sveikatos priežiūros centrų persvarstyti savo vidaus taisykles, įvertinti situaciją dėl vaistų reklamos, sugriežtinti vaistų kompanijų atstovų vizitų tvarką.
„Visos trys įstaigos pateikė informaciją apie atliktus medicininius auditus, pažeidimų nenustatyta. Ligoninė pranešė, kad tvarkoje dėl vaistų reklamos nustatė neatitikimų ir tvarką pakeitė pagal reikalavimus, savo tvarką dėl vaistų reklamos patikslino ir Sedos pirminės sveikatos priežiūros centras“, – iš įstaigų gautus atsakymus pakomentavo Savivaldybės gydytoja Daiva Jurkūnienė.

Kokia reali situacija Mažeikių gydymo įstaigose? Apie tai skaitykite šeštadienio laikraštyje.

One Reply to “Vaistų reklamuotojai – trukdo ar padeda?”

  1. Vakaruose parašė:

    neteko matyti nei spaudoje,nei televizijoje vaistu reklamos. Tai yra vaistai ir jie reikalingi susirgus,tai jei reklamuojate vaistus gal pradekite reklamuoti ir ligas,kaip jomis susirgti,kad nusipirkti jusu siulomu „stebuklingu“ vaistu:) Absurdas,bet cia yra tik ziaurus verslas. Ka Lietuvoje labiausiai perka alkoholi,jis reklamuojamas visur (tai kaip ir netiesiogine ligu reklama) ir perka vaistus,tai juos ir raklamuoja. Karta teko vaistineje matyti bobute gal 80 metu amziaus,ji pirko vaistus,padejo kruva receptu vaistininkei ir si pradejo krauti dezutes.Istrigo jos zodziai: sie vaistukai mociut yra nuo viduriu uzkietejimo,o sie vaistukai kai vidurius paleidzia (nuo trydos),zodziu viena diena mociute sukietins,o kita diena paleis vaistu pagalba ir taip „gydysis“. Neblogas verslas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto