Vyriausybės nutarimas „užmirštas“ – vieši asmenys nenoriai viešina savo darbo užmokestį.
Mokesčių mokėtojai nori žinoti, kiek biudžeto pinigų nukeliauja į jiems dirbančių valstybės tarnautojų pinigines, tačiau jų viešinti niekas neskuba. Vis dar tebėra paslaptis, kokius atlyginimus gauna ir Savivaldybei pavaldžių įmonių bei įstaigų vadovai.
INFORMACIJA NEATNAUJINAMA
Bene prieš porą metų Vyriausybė priėmė nutarimą, pagal kurį savivaldybės, biudžetinės įstaigos, savivaldybių kontroliuojamos įmonės bei „uabai“ interneto svetainėse turi skelbti atlyginimus. Tokiam reikalavimui mažeikiškiai pakluso ne iš karto. Tačiau per šalį nusiritus nepasitenkinimo bangai bei po „Santarvės“ publikacijų išsijudino ir Mažeikių valdžia. Tačiau neilgam.
Smalsuoliams, kurie norėtų sužinoti, kaip krizė, kylančios paslaugų ir prekių kainos kliudė biudžetininkų pinigines, tenka nusivilti. Geriausiu atveju sužinosite, kiek pernai uždirbo švietimo įstaigų, mokyklų, kultūros įstaigų, sveikatos priežiūros įstaigų vadovai. Tačiau kai kurių įstaigų tinklalapiuose tokia informacija neatnaujinta nuo 2009 metų.
Šiame kontekste lyg „baltos varnos“ išsiskiria kelios įstaigos – Šerkšnėnų kultūros centras, Sedos lopšelis-darželis, Sodų vidurinė mokykla, Gabijos gimnazija, visuomenei atvirai skelbiančios ne tik savo vadovų, bet ir kitų darbuotojų atlyginimus.
ATLYGINIMAI NENURODYTI
Veltui bandytume ieškoti, kokie atlyginimai mokami Savivaldybės kontroliuojamuose „uabuose“. Savivaldybei priklauso šimtas procentų „Mažeikių vandenų“, 99,94 proc. – „Mažeikių šilumos tinklų“, 97,73 proc. – „Mažeikių autobusų parko“, 91,25 proc. – „Mažeikių komunalinio ūkio“, 78,05 proc. – „Tavo pastogės“ akcijų, tačiau jų vadovai jaučiasi lyg nuosavame kieme.
„Mažeikių vandenų“, „Tavo pastogės“ tinklalapiuose apskritai nėra informacijos apie darbo užmokestį, o kitų bendrovių pateikti duomenys – metų senumo.
Tačiau šalia kritikos tos įmonės nusipelnė ir šiokio tokio pagyrimo – už pažangą. Prieš pusantrų metų vieši atlyginimai apskritai joms buvo tabu. Tačiau tada skaitytojams duotą pažadą skelbti atlyginimus kai kurios tesėjo – nors ir laikinai.
KALTAS UŽMARŠUMAS
„Mažeikių komunalinio ūkio“ direktorius Andrius Noreika nustebo išgirdęs, kad bendrovės svetainėje skelbiami tik 2010-ųjų metų pirmo ketvirčio darbuotojų atlyginimo vidurkiai.
„Jokių paslapčių, gal elementarus užmaršumas. Aš prisiimu atsakomybę. Patys neiname į tinklalapį, nelabai domimės, nes puikiai žinome, kiek uždirbame“, – aiškino pašnekovas.
Paprašytas patikslinti, kiek uždirba, A. Noreika nedvejodamas atsakė – „į rankas“ gaunąs apie 4 800– 4 900 litų. Ir paaiškino, kad jo mėnesio atlyginimas siekia 4,2 vidutinio darbuotojų atlyginimo.
„Nežinau, kokia dabar būklė, tinklalapis nepildomas. Tai niekas nenurodė, paskelbsime, jei reikia. Keturis tūkstančius litų gaunu „ant popieriaus“. Visi pinigai, nepergyvenu, rašykite į sveikatą“, – kalbėdamas apie atlyginimų viešinimą, lakoniškas buvo „Mažeikių vandenų“ direktorius Pranas Trakinis.
„Mažeikių autobusų parko“ direktorius Leonas Kvietkauskas taip pat žadėjo duoti komandą, kad informacija apie darbo užmokestį būtų atnaujinta.
„Nesikeitė atlyginimai. Aš tiek anksčiau, tiek dabar per mėnesį gaunu apie 4,5 tūkstančio litų. Mano atlyginimas priklauso nuo darbuotojų atlyginimo vidurkio“, – paaiškino direktorius.
INFORMACIJOS PRITRŪKO NE TIK SKAITYTOJAMS
O štai Mažeikių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius Audrius Stankevičius, „Santarvės“ egzaminuojamas apie atlyginimą, painiojosi. Iš pradžių teigęs, kad per mėnesį „ne į rankas, bet į kortelę“ gauna apie 4 tūkstančius litų, po kelių minučių patikslino: būna ir po penkis, ir po šešis tūkstančius…
Galbūt direktoriui nereikėtų varginti savo atminties, jeigu informacija apie darbo užmokestį būtų paskelbta poliklinikos interneto svetainėje.
Prieš pusantrų metų A. Stankevičius „Santarvei“ yra sakęs, kad žmonės turi žinoti, kokį atlyginimą vadovas gauna, nes esą vieša informacija apsaugo nuo manipuliavimo, tačiau tinklalapyje tebeskelbiamas 2009-aisiais gautas vadovo atlyginimas.
„Tenka pripažinti, kad nepaskelbiau šiemet. Sarmatą padarėt, reikės paskelbti“, – teigė pašnekovas.
A. Stankevičius nepakeitė savo nuomonės: žmonės turi žinoti, kiek uždirba valstybės tarnautojai, Savivaldybės įmonių samdomi vadovai.
„Antra vertus, norėtųsi, kad tokia informacija būtų vertinama supratingai. Ne visada vadovas turi gauti tiek pat, kiek žmogus, kuris nė velnio neįdėjo pastangų gyvenime, taip sakant, palakstė paskui karvės uodegą, ir nori tiek pat uždirbti kaip koks direktorius“, – apie mėgstančius skaičiuoti kitų pinigus samprotavo vadovas.
SAVIVALDYBĖ VĖLUOJA SU INFORMACIJA
Vienas iš „Santarvės“ pašnekovų, kalbėdamas apie darbo užmokesčio viešinimą, replikavo, kad žuvis genda nuo galvos ir pasiūlė pasidairyti po Mažeikių rajono savivaldybės tinklalapį. Nieko įdomaus ten neišvydome… Be buhalterių pagalbos negalėjome patenkinti skaitytojų smalsumo sužinoti, kiek mokesčių mokėtojams kainuoja šios kadencijos valdžios išlaikymas.
Pirmadienį tinklalapyje dar tebebuvo viešinama 2010 metų ketvirtojo ketvirčio Savivaldybės administracijos darbo užmokesčio informacija.
Tiesa, jau kitą dieną neapsižiūrėjimas (anot Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjo Arvydo Pociaus) buvo ištaisytas ir mes galime pranešti Savivaldybės vadovų priskaičiuotus atlyginimus (su priedais ir priemokomis). Antrąjį šių metų ketvirtį Savivaldybės mero mėnesio alga vidutiniškai siekė 4 287 litus, mero pavaduotojo – 3 601, Savivaldybės administracijos direktoriaus – 4 244, pavaduotojo – 3 633 litus.
Didžiausi yra Savivaldybės kontrolierės ir jos pavaduotojos atlyginimai – atitinkamai 5 904 ir 5 389 litai. Vidutinis Savivaldybės skyriaus vedėjo atlyginimas – 4 185 litai, vyriausiojo specialisto – 2 789, specialisto – 2 426 litai.
Specialistų, dirbančių pagal darbo sutartis, atlyginimai – šiek tiek per pusantro tūkstančio litų, jie nesiekia nė 1 600 litų.
MAŽEIKIŠKIAI REIKALAVIMŲ NEVYKDO
Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys prisiminė dėl atlyginimų viešinimo kilusį vajų, kuris jau yra aprimęs. Praėjusiais metais reikalavimas interneto svetainėse skelbti atlyginimus ir kitą būtiną informaciją buvo išsiųstas visų rajonų merams.
„Meras kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės ir savivaldybės tarybos sprendimus“, – paaiškino Vyriausybės atstovas.
Pastebėjus, kad galbūt ne visos įstaigos išgali sukurti savo interneto svetainių, A. Čepys paaiškino, kad atlyginimai ir kita informacija gali būti pateikta Savivaldybės tinklalapyje.
Vyriausybės atstovas prisipažino neturintis svertų, kaip priversti viešinti atlyginimus ar nubausti. Esą Vyriausybė savivaldai gali tik rekomenduoti.
ŽADĖJO PASITAISYTI
„Santarvė“ yra rašiusi, kad gavus A. Čepio reikalavimą, atsirado tuometinio mero potvarkis, kad visi 74 biudžeto asignavimų valdytojai privalo turėti Vyriausybės reikalavimus atitinkančią interneto svetainę. Be to, visoms įstaigoms išsiuntinėti raštai, kuriuose nurodoma, kokia informacija turi būti skelbiama viešai. Buvo priminta, kad jeigu įstaigos neturi savo svetainės, jos privalo būtiną informaciją, taip pat ir atlyginimus, skelbti Savivaldybės tinklalapyje.
Tokius Vyriausybės atstovo reikalavimus dėl interneto svetainės gavo ir kitos apskrities savivaldybės. Jos į tai reagavo kur kas uoliau. Pavyzdžiui, Telšių rajono savivaldybė ir jos įmonės yra paskelbusios, kokius atlyginimus darbuotojai gavo šių metų antrąjį ketvirtį.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius kritiškai vertino situaciją.
„Labai blogai, kad neskelbė. Nėra ko slėpti. Domėjausi, kodėl neskelbė, nesudėtinga paskaičiuoti. Aptarsime gamybiniame pasitarime, taip neturi būti. Dėl kitų įstaigų tikrai nepasakysiu dabar“, – situaciją pasiaiškinti žadėjo direktorius.
Savivaldybės meras Antanas Tenys vakar „Santarvę“ patikino, kad su B. Kryžiumi situaciją aptarę. Mero nuomonė vienareikšmiška: biudžete – mokesčių mokėtojų pinigai, ir jie turi teisę žinoti, kur tie pinigai išleidžiami.
Antano JANUŠONIO piešinys