Valdininkų ir namų savininkų nesusikalbėjimo rezultatas – apleisti pastatai

Daugelį metų mažeikiškių akis bado apleisti namai vaiduokliai, nekeliantys jokio pasigėrėjimo nei mažeikiškiams, nei miesto svečiams. Pastaruoju metu atsiranda vis daugiau apleistų individualių gyvenamųjų namų, kurie kelia nerimą šalia gyvenantiems žmonėms: į niekieno neprižiūrimus ar apleistus namus renkasi benamiai, savo elgesiu galintys sukelti nelaimę. BIJO KERŠTO
Apleistų individualių gyvenamųjų namų savininkai į miesto seniūnijos, Savivaldybės darbuotojų, policijos pareigūnų pastabas ar įspėjimus beveik nereaguoja. Savo namus paverčia landynėmis, susirinkę benamiai čia girtauja, šiukšlina, kelia triukšmą, drumsčia kaimynų ramybę. Šie tokiais atvykėliais taip pat nesidžiaugia: policijai skųstis vengia, nes bijo benamių keršto.
Kita vertus, tokie apie savo poelgius negalvojantys „svečiai“ išgėrę ir patys gali sukelti gaisrą ar kažką panašaus. Į „Santarvės“ redakciją atėjęs Saulės gatvės gyventojas pasakojo, kad jų kaimynystėje besilankantys „įtartini tipai“ prie konteinerio nuolat suverčia kalnus šiukšlių, landžioja po kieme esančius sandėliukus. Apgailėtinai atrodo ir pats gyvenamasis namas: čia nuolat išdaužyti, lentomis ar vėjyje besidraikančia polietileno plėvele užkalti langai, palei gatvę želia dalgio nemačiusi žolė.
„Kiek čia trūksta, ir Saulės gatvėje gali įvykti Švėkšnos miestelio tragedija“, – piktinosi mažeikiškis.
PASITAISO IR PAMIRŠTA
Mažeikių miesto seniūnas Petras Užkuras teigė, kad tokių namų Mažeikių mieste yra ne vienas. Pikčiausia seniūnui, kad su jų savininkais sunku rasti bendrą kalbą.
„Atimti namo ar sklypo aš negaliu. Po mūsų įspėjimų kartais žmonės apsitvarko, bet paskui padėtis ir vėl nesikeičia. Tada savininkus vėl „bombarduojame“ grasinimais surašyti administracinius protokolus. O kokia iš jų nauda? Skirti administracinę baudą gali Savivaldybės administracinė komisija. Kaip į jos posėdį atvesdinti tuos prasižengėlius? Jei nėra baudžiamosios bylos, atvesdinti jų mes negalime“, – tokia miesto seniūno pozicija.
Patys tvarkytis kažkieno individualiose valdose seniūnijos paskirti žmonės taip pat negali – čia privati nuosavybė.
„Pabandytų Savivaldybė ką nors savarankiškai patvarkyti – neišeitume iš teismų. Jei ir tvarkytumės, sulauktume kitų priekaištų – atseit ir aš noriu, kad mano valdas kas nors sutvarkytų“, – tai Savivaldybės administracijos vyresniosios specialistės Vilijos Mickevičienės žodžiai.
ŠIUKŠLINA
PATYS GYVENTOJAI

Sedos gatvėje viename iš apleistų namų nelaimė jau įvyko. Seniūnas pasakojo, kad po ten kilusio gaisro langai buvo užkalti, šiek tiek aptvarkyta aplinka, bet dabar situacija vėl panaši. Benamiai vis tiek daro savo.
J. Vaičkaus gatvės pradžioje situacija kiek kitokia: čia likę pradėto statyti daugiabučio gyvenamojo namo pamatai. Žmonės piktinasi, kad toje vietoje pilamos šiukšlės, karstosi vaikai.
„Reikėtų keisti šio objekto paskirtį, o tai padaryti galima tik gavus aplinkinių gyventojų sutikimą. Šalia – daugiabutis, gyventojai, nežinodami, kas čia būtų daroma, nesutinka. Jie norėtų, kad šią vietą Savivaldybė nupirktų, išgriautų pamatus, įrengtų žaidimų aikšteles ar paliktų tuščią erdvę. Kodėl to nedaroma – nežinau. Beje, šiukšlės iš nieko neatsiranda, jas ten supila tie patys aplinkinių namų gyventojai“, – kaltinimus žėrė P. Užkuras.
NESUSIKALBA
SU SAVININKAIS

Savivaldybės darbuotoja V. Mickevičienė sakė, kad mūsų tautiečiai – nepareigingi, žmones dabar sudėtinga priversti prižiūrėti savo turtą. „Nemanau, kad savininkai perka pastatus tam, kad juos suniokotų. Tai mūsų žmonių darbas, o mums tenka bausti tuos, kurie turėtų savo nuosavybę saugoti“, – teigė V. Mickevičienė.
Specialistė pasakojo, kad Mažeikių mieste yra devyni apleisti pastatai. Sunkiausia yra susikalbėti su jų savininkais: jie pažada savo nuosavybę sutvarkyti, po to suranda begales priežasčių, kodėl to negalėjo padaryti, atsirašinėja, kol galų gale sužinoma, kad pastatas perėjo į kito savininko rankas.
Blogai ir tai, kad pastatų savininkai dažniausiai būna ne mažeikiškiai arba jų keletas. Kelerius metus bendraujama su miesto Reivyčių gyvenvietėje esančio buvusio Elektrotechnikos gamyklos administracinio pastato savininkais. Jų dabar trys: kauniškiai, klaipėdiškė ir tik vienas mažeikiškis. V. Mickevičienė sakė, kad iš pradžių buvo sunku suvesti visus savininkus bendro pokalbio, dabar, kai tai jau padaryta, sužinota, kad pastatas vis dėlto atsidurs vieno savininko rankose, tad tikimasi, kad ledai pajudės.
UGNIAGESIAMS
DARBO NETRŪKSTA

Darbai pamažu juda ir dėl kitų kol kas nenaudojamų pastatų. V. Mickevičienė sakė, kad dėl rūpinimosi jais Savivaldybėje prieš dvejus metus buvo įsteigtas naujas etatas.
„Iki tol niekas tais pastatais nesidomėjo. Ir tik dabar pradedu jausti, kad kažkas pajudėjo į priekį. Savininkai pradeda suprasti, kad laiku neįvykdę jiems duotų įpareigojimų, gali patekti į teismą. Daugeliu atvejų tai ir ruošiamės daryti“, – sakė specialistė.
Mažeikių rajono valstybinės priešgaisrinės priežiūros inspekcijos vyresnysis inspektorius Aleksas Markulis sakė, kad dėl apleistų namų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnams problemų netrūksta. Iškvietimai būna gana dažni – maždaug po keletą kartų per savaitę. Vienas paskutiniųjų atvejų – iškvietimas praėjusį sekmadienį į apleistą buvusios senamiesčio poliklinikos pastatą.
VYKDO
PREVENCINĮ DARBĄ

Gaisrai dažniausiai kyla dėl neatsargaus benamių elgesio su ugnimi, rūkymo, pasitaiko ir atvejų, kai tokiuose namuose su ugnimi išdykauja vaikai.
„Už pastatų saugumą dabar atsako patys savininkai. Anksčiau tikrindavome dūmtraukių, kaminų būklę, rekomenduodavome juos išsivalyti, išbalinti.
Savivaldybę informuojame apie esamą padėtį, o kitko negalime padaryti: į įvykio vietą vykstame tik pagal gaisro faktą“, – teigė A. Markulis.
„Ypač dažnai į tokius namus policijos pareigūnams važiuoti nereikia, bet iškvietimų būna. Atliekame ir prevencines priemones. Pagrindas tokiems apsilankymams – kaimynų skundai. Žmonės keičiasi, tad dabar pasiskųsti dėl nedrausmingų kaimynų bijo vis mažiau“, – sakė Mažeikių rajono PK l. e. prevencijos poskyrio viršininko pareigas Arūnas Bubliauskas.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauk.: Kažkada buvęs Statybos tresto pastatas vis dar nesulaukia tikrojo šeimininko
ir gąsdina langų kiaurymėmis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto